Pijany kierowca ugryzł motocyklistę. Z zatrzymaniem obywatelskim czasem lepiej uważać

Na naszych drogach coraz częściej dochodzi do zatrzymań obywatelskich. Pewien motocyklista chciał zadbać o bezpieczeństwo innych uczestników ruchu drogowego, lecz swoją odważną postawę przypłacił... ugryzieniem.

Do wzorowego zatrzymania obywatelskiego doszło 8 maja po godzinie 20 w Wieruszowie w województwie łódzkim. Kierujący motocyklem zwrócił uwagę na sposób zachowania kierowcy audi A4 jadącego za nim. Gdy zatrzymał się przed skrzyżowaniem, aby ustąpić pierwszeństwa przejazdu, kierowca samochodu go otrąbił. Poza tym jego tor jazdy zostawiał nieco do życzenia. Motocyklista nabrał podejrzeń, że kierowca samochodu może być pijany więc postanowił go zatrzymać.

Pijany kierowca ugryzł motocyklistę

Gdy motocyklista spowodował zatrzymanie audi i wyjął kluczyki ze stacyjki, niezadowolony kierowca samochodu ugryzł go w rękę i próbował uciec z miejsca zdarzenia. Z pomocą wieruszewskiemu motocykliście przyszedł świadek kierujący oplem. Wspólnie zatrzymali nietrzeźwego kierowcę i zaczekali do przyjazdu policji.

Zobacz wideo

Policjanci ustalili, że samochodem marki Audi kierował 47-letni mieszkaniec powiatu wieruszowskiego, który miał w organizmie ponad 1,5 promila alkoholu. Policjanci zatrzymali mężczyźnie prawo jazdy. Za kierowanie samochodem w stanie nietrzeźwości grozi mu kara wysokiej grzywny i do 2 lat pozbawienia wolności. Dodatkowo może odpowiedzieć przed sądem za uszkodzenie ciała lub naruszenie nietykalności cielesnej motocyklisty. Samochodem audi podróżował jeszcze 27-letni pasażer, który również znajdował się pod wpływem alkoholu.

Co to jest zatrzymanie obywatelskie?

Zgodnie z art. 243 Kodeksu Postępowania Karnego, każdy kto jest świadkiem przestępstwa, ma prawo ująć sprawcę na gorącym uczynku. Ujętą osobę należy niezwłocznie przekazać Policji.

Art. 243. § 1.:

Każdy ma prawo ująć osobę na gorącym uczynku przestępstwa lub w pościgu podjętym bezpośrednio po popełnieniu przestępstwa, jeżeli zachodzi obawa ukrycia się tej osoby lub nie można ustalić jej tożsamości.

Wieruszowscy policjanci podziękowali motocykliście i kierowcy opla za obywatelską, godną naśladowania postawę. Motocykliście w związku z urazem po ugryzieniu na miejscu pomocy udzielił Zespół Ratownictwa Medycznego.

Więcej o:
Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.