Czy podczas majówki można jeździć na rowerze? Tak, ale nie zapomnij o maseczce

Zamierzasz w majówkę wybrać się na wycieczkę rowerową? Przepisy już tego nie zabraniają, ale musisz pamiętać o zakryciu ust i nosa. Kiedy można zdjąć maseczkę?

Czy można jeździć na rowerze?

Tak. Podczas majówki można jeździć na rowerze. Najostrzejsze obostrzenia zostały zdjęte w Polsce 20 kwietnia i nic nie stoi już na przeszkodzie, żeby wybrać się na wycieczkę rowerową. Nie trzeba już mieć konkretnego powodu np. dojazdu do pracy lub jazdy do sklepu. Trzeba jednak pamiętać o kilku ważnych zasadach. Na rowerze samodzielnie mogą jeździć osoby dorosłe i młodzież od 13 roku życia. Dzieci, które nie ukończyły 13 lat na rowerze jeździć mogą tylko i wyłącznie pod opieką dorosłych.

Czy można korzystać z miejskich rowerów?

Nie. W momencie pisania tego tekstu (1 maja 2020 r.) wciąż nie można wypożyczać miejskich rowerów. Decyzją rządu, w przeciwieństwie do elektrycznych hulajnóg i samochodów w usługach carsharingowych, zostało to zakazane. Jednak na konferencji 29 kwietnia premier Morawiecki zapowiedział, że miejskie rowery zostaną odmrożone w najbliższym czasie. Konkretna data nie padła, ale szef rządu powiedział, że stanie się to "najpóźniej w ciągu dwóch tygodni. Polecamy więc obserwować oficjalne komunikaty. Możliwe, że zakaz zostanie zdjęty jeszcze podczas długiego weekendu majowego.

Czy na rowerze trzeba mieć maskę?

Tak. Na rowerze musimy zakrywać usta oraz nos. Jazda w maseczce jest więc wymagana. Jeżeli nie mamy odpowiedniej maski, to można zakryć się chustą lub szalikiem.Jeżdżący dużo rowerzyści polecają korzystanie z tzw. kominów - są znacznie wygodniejsze i pozwalają łatwiej je zsunąć np. żeby zaczerpnąć powietrza albo, gdy wjedziemy do lasu.

Kto nie musi zakrywać twarzy? Dzieci do czwartego roku życia oraz osoby, którym nie pozwala na to stan zdrowia.

Kiedy i gdzie można zdjąć maskę na rowerze?

Maseczkę można zdjąć po wjechaniu do lasu. Przypominamy, że można już jeździć i spacerować po lasach. To obostrzenie zostało zdjęte 20 kwietnia.

Czy na rowerze trzeba zachowywać dystans?

Tak. Na rowerze musimy przestrzegać zachowanie dystansu 2 metrów od pieszych i innych rowerzystów. Z tego obowiązku zwolnione są tylko dorosłe osoby, które sprawują opiekę nad nieletnim do lat 13.

Zobacz wideo Pijany motorowerzysta uciekł przed policją do lasu. Funkcjonariusze dogonili go pieszo
Więcej o:
Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.