Czy podczas majówki można jeździć na rowerze? Tak, ale nie zapomnij o maseczce

Zamierzasz w majówkę wybrać się na wycieczkę rowerową? Przepisy już tego nie zabraniają, ale musisz pamiętać o zakryciu ust i nosa. Kiedy można zdjąć maseczkę?

Czy można jeździć na rowerze?

Tak. Podczas majówki można jeździć na rowerze. Najostrzejsze obostrzenia zostały zdjęte w Polsce 20 kwietnia i nic nie stoi już na przeszkodzie, żeby wybrać się na wycieczkę rowerową. Nie trzeba już mieć konkretnego powodu np. dojazdu do pracy lub jazdy do sklepu. Trzeba jednak pamiętać o kilku ważnych zasadach. Na rowerze samodzielnie mogą jeździć osoby dorosłe i młodzież od 13 roku życia. Dzieci, które nie ukończyły 13 lat na rowerze jeździć mogą tylko i wyłącznie pod opieką dorosłych.

Czy można korzystać z miejskich rowerów?

Nie. W momencie pisania tego tekstu (1 maja 2020 r.) wciąż nie można wypożyczać miejskich rowerów. Decyzją rządu, w przeciwieństwie do elektrycznych hulajnóg i samochodów w usługach carsharingowych, zostało to zakazane. Jednak na konferencji 29 kwietnia premier Morawiecki zapowiedział, że miejskie rowery zostaną odmrożone w najbliższym czasie. Konkretna data nie padła, ale szef rządu powiedział, że stanie się to "najpóźniej w ciągu dwóch tygodni. Polecamy więc obserwować oficjalne komunikaty. Możliwe, że zakaz zostanie zdjęty jeszcze podczas długiego weekendu majowego.

Czy na rowerze trzeba mieć maskę?

Tak. Na rowerze musimy zakrywać usta oraz nos. Jazda w maseczce jest więc wymagana. Jeżeli nie mamy odpowiedniej maski, to można zakryć się chustą lub szalikiem.Jeżdżący dużo rowerzyści polecają korzystanie z tzw. kominów - są znacznie wygodniejsze i pozwalają łatwiej je zsunąć np. żeby zaczerpnąć powietrza albo, gdy wjedziemy do lasu.

Kto nie musi zakrywać twarzy? Dzieci do czwartego roku życia oraz osoby, którym nie pozwala na to stan zdrowia.

Kiedy i gdzie można zdjąć maskę na rowerze?

Maseczkę można zdjąć po wjechaniu do lasu. Przypominamy, że można już jeździć i spacerować po lasach. To obostrzenie zostało zdjęte 20 kwietnia.

Czy na rowerze trzeba zachowywać dystans?

Tak. Na rowerze musimy przestrzegać zachowanie dystansu 2 metrów od pieszych i innych rowerzystów. Z tego obowiązku zwolnione są tylko dorosłe osoby, które sprawują opiekę nad nieletnim do lat 13.

Zobacz wideo Pijany motorowerzysta uciekł przed policją do lasu. Funkcjonariusze dogonili go pieszo
Więcej o:
Komentarze (63)
Czy można jeździć na rowerze? Czy na rowerze trzeba mieć maseczkę? Sprawdzamy
Zaloguj się lub komentuj jako gość
 • six_a

  Oceniono 21 razy 17

  pytania za dwa miesiące: czy na dworze można oddychać? i jaka jest grzywna.

 • ben_akiba

  Oceniono 12 razy 12

  "korzystanie z tzw. kominów - są znacznie wygodniejsze i pozwalają łatwiej je zsunąć np. żeby zaczerpnąć powietrza albo, gdy wjedziemy do lasu." - przecież ciągle trąbią, że raz założonej osłony nie wolno sobie zsuwać i zasuwać, bo po pierwsze nie wolno jej dotykać paluchami, a po drugie cudzy wirus, który się na niej zbierze, po zsunięciu może wniknąć do nosa. To jak to w końcu jest?

 • qwertura

  Oceniono 16 razy 12

  "Maseczkę można zdjąć po wjechaniu do lasu. " - jeżdżę za miastem. Raz jest las, a raz łąki i pola. I żywego ducha. To znaczy, że muszę zakładać maskę? Niech ktoś raz wreszcie wycedzi z siebie, że np. mogę zdjąć maskę, gdy w zasięgu wzroku (i rozsądku) nie ma drugiego człowieka.

 • antoszek22

  Oceniono 14 razy 10

  nigdy nie było takiego zakazu bo można było jeździć do apteki np. po krople do nosa .
  Pislamskie prawo jest dziurawe jak sito bo tworzą je kretyni dla kretynów , to dlatego 10 razy nowelizowali ustawę o SN, która dalej jest niekonstytucyjna .

 • zwyczajny_suweren

  Oceniono 8 razy 8

  No proszę, tak się bronili przed islamizacją, a mamy szariat i nakaz zasłaniania twarzy nie tylko dla kobiet.

 • race444

  Oceniono 2 razy 2

  PiSiory wprowadzili nakaz noszenia maseczki podczas jazdy na rowerze. A co na to ministerek zdrowia z zawodu LEKARZ na ten temat. Ano nic bo PiSoirkow teraz interesuje walka o koryto a suwerena ma PiS tam gdzie jest zawsze ciemno. Do 10-tego bedzie luzowanie a potem Lockdown+

 • rzywy

  Oceniono 2 razy 2

  Zawsze można krzyknąć: 'Żóltek!" i powiedzieć, że to agitacja wyborcza. Brak maski wytłumaczyć kłopotami z oddychaniem. Obie te okoliczności są legalne i trzeba ich niczym poświadczać...

 • alben albus

  Oceniono 6 razy 2

  W Austrii jest wskazana jazda bez maseczki bo oddychanie przez maskę w wysiłku np właśnie pedałowania na rowerach powoduje zwiększenie w mózgu mechanizm koncentracji, ale co ciekawe iz na rowerach elektrycznych trzeba mieć maseczki bo tam nie występuje dekoncentracja umysłu z wysiłku fizycznego. Jak się dobrze zastanowić to logiczne...

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX