Licznik cofnięty o ponad 1,3 mln kilometrów. Padł kolejny rekord

Padł kolejny rekord w "wyścigu" na cofanie licznika. Łódźcy policjanci zatrzymali kierowcę, którego pojazd miał 133 tys. km przebiegu. Okazało się, że to o ponad... 1,3 mln km mniej niż podczas poprzedniego odczytu sprzed 11 miesięcy.

Zaledwie kilka dni temu informowaliśmy o rekordowym przypadku cofnięcia licznika. W samochodzie dostawczym krakowscy policjanci odczytali przebieg niższy o milion 14 tys. km. Był to pierwszy przypadek, gdy rozbieżność wynosiła więcej niż 1 000 000 km.

133 tys. km na liczniku, prawie 1,5 mln km w bazie

Na kolejny rekord nie trzeba było długo czekać. Policjanci z łódzkiej drogówki zostali wezwani do TIR-a, który utknął na torowisku tramwajowym. Kierowca ciężarówki nie zauważył znaku i wjechał na tory uszkadzając przy okazji studzienkę odprowadzającą wodę.

Policjanci, poza standardowymi czynnościami i wypisaniem mandatu kierowcy, sprawdzili też wskazania licznika. Wszystko wskazuje na to, że natknęli się na kolejnego rekordzistę. W momencie odczytu na liczniku było zaledwie 133 tys. km przebiegu. Po sprawdzeniu zapisów w bazie okazało się, że ten sam pojazd jeszcze w lutym 2019 roku miał 1,459 mln km przebiegu. Różnica wskazań wynosi dokładnie 1 326 565 km.

57-letni kierowca scanii przebił więc poprzedni rekord o 312 tys. km. Policja będzie badała, kto jest odpowiedzialny za nowe, niższe wskazanie licznika w ciężarówce.

Więzienie za cofanie licznika

Od 25 maja 2019 roku mamy w polskim systemie prawnym nowe przestępstwo polegające na zmianie wskazań licznika samochodu, ingerencji w prawidłowość pomiaru oraz zleceniu innej osobie dokonania zmiany wskazań licznika lub ingerencji w prawidłowość pomiaru. Zgodnie z nowym art. 306a Kodeksu karnego za to przestępstwo grozi kara do pięciu lat pozbawienia wolności, a w przypadku tzw. mniejszej wagi kara pozbawienia wolności do lat dwóch.

Więcej o:
Komentarze (91)
Licznik cofnięty o ponad 1,3 mln kilometrów. Padł kolejny rekord
Zaloguj się lub komentuj jako gość
 • pe_ro

  Oceniono 52 razy 32

  Polak - katolik oszustem? Niemożliwe. Każdy prawdziwy Polak nie zrobiłby takiego świństwa jak cofanie licznika. Chyba, że był z PiSSu.

 • rejestracjanowegokonta

  Oceniono 31 razy 19

  mało prawdopodobne, żeby ktoś cofnął dziś tak mocno licznik, skoro dane te są gromadzone w cepik. Także ten wielki sukces, jak wiele innych, okaże się najprawdopodobniej naprawą licznika.

 • asyndrome

  Oceniono 13 razy 13

  winny jest oczywiście diagnosta który nie wprowadził stanu faktycznego

 • krzysztof_ptk

  Oceniono 9 razy 9

  Co to była by za reklama dla osobówki...

 • pintonek

  Oceniono 11 razy 9

  Myślący cwaniak bedzie cofał licznik na dzień przez badaniem technicznym. Ci co wykonują taką usługę obłowią się jeszcze więcej dzieki tej ustawie.

 • Gość: szofer

  Oceniono 8 razy 6

  Ile milionów kilometrów zmieści się na liczniku ciężarówki

 • Gość: Euklides

  Oceniono 13 razy 5

  Tyle, że to jest technicznie niemożliwe, bo wychodzi 4000 km dziennie, czyli musiałby jechać 166 km/h TIRem bez przerwy 24h przez 11 miesięcy. Jakiś nonsens. Ale i tak kierowca kręcił, tylko przegiął i tyle.

 • Gość: dupajan

  Oceniono 4 razy 4

  Widomosci dla kogos co niema zadnego pojecia o samochodach poziom pisiorow..

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX