Obwodnice w Polsce - mamy ich dużo, będziemy mieć jeszcze więcej

Choć autostrady i drogi ekspresowe pozwalają na sprawne przemierzanie długich dystansów, równie (jeśli nie bardziej) istotne są obwodnice dużych miast. Wyprowadzają one ruch z aglomeracji, co nie tylko usprawnia podróżowanie, ale także przekłada się na komfort i bezpieczeństwo.

Strategicznym elementem infrastruktury drogowej są obwodnice. Pozwalaną one wyprowadzić część ruchu z centrów miast, zapewniając jednocześnie poprawę komfortu i bezpieczeństwa podróżowania. Od 2016 roku na terenie Polski oddano do ruchu prawie 170 kilometrów obwodnic.

Obwodnice przyczyniają się do poprawy bezpieczeństwa ruchu i zwiększenia komfortu jazdy zarówno dla kierowców podróżujących tranzytem, jak i zmotoryzowanych z samego miasta. Budowane odcinki omijające centra miast minimalizują niedogodności związane z korkami i hałasem w centrum. Bez obwodnic ruch odbywałby się ulicami, na których średnie natężenie ruchu przekracza często kilkadziesiąt tysięcy pojazdów na dobę. Dzięki obwodnicom możliwe jest oddzielenie ruchu lokalnego od tranzytu, a to jak wiadomo - zmniejsza korki. W przypadku dużych miast często przedostanie się z jednego jego końca na drugi odbywa się szybciej, jeśli "wyskoczymy" na obwodnicę, zamiast jechać przez centrum.

Obwodnice miast w Polsce 2019Obwodnice miast w Polsce 2019 GDDKiA

Najważniejsze liczby

Od 2016 roku w ramach Programu Budowy Dróg Krajowych oddano do ruchu 15 obwodnic o łącznej długości 147,6 km. Poza programem udostępniono kierowcom trzy obwodnice o łącznej długości 21,1 km: Skawiny (klasa drogi GP) o długości 2,2 km, I etap obwodnicy Kępna o długości 3,6 km w ciągu drogi ekspresowej S11 oraz obwodnicę Marek, czyli 15,3 km drogi ekspresowej S8.

W realizacji jest obecnie 16 obwodnic o łącznej długości 168,5 km, a dla obwodnic Wałcza (17,8 km), Ostrowca Świętokrzyskiego (ok. 3 km) i Oświęcimia (ok. 9 km) prowadzone jest obecnie postępowanie przetargowe.

Zanim drogi wejdą do fazy przetargu, muszą przejść proces przygotowawczy. Dlatego w przygotowaniu jest obecnie 15 obwodnic o łącznej długości 108,3 km, dla których są zapewnione środki na budowę. GDDKiA przygotowuje również dokumentację dla obwodnic, które nie mają jeszcze zapewnionego finansowania. Takich jest obecnie 12 o łącznej długości 229,3 km.

Obwodnica Olsztyna, DK16Obwodnica Olsztyna, DK16 GDDKiA

A1 obwodnicą Częstochowy - zgodnie z obietnicą

Niewiele osób w to wierzyło, ale udało się w terminie zakończyć prace nad obwodnicą Częstochowy w ciągu autostrady A1. Od 23 grudnia 2019 roku kierowcy korzystają z nowego 20-kilometrowego odcinka A1.

Największa obwodnica w Polsce - Obwodnica Aglomeracji Warszawskiej

Po roku pracy ekspertów w końcu udało się przedstawić wypracowane warianty korytarzy przebiegu trasy S10 łączącej się z Obwodnicą Aglomeracji Warszawskiej. Wciąż jednak nie zapadły ostateczne decyzje dotyczące jej przebiegu, ani tym bardziej planowanego czasu realizacji.

Program budowy dróg krajowych 2014-2023Program budowy dróg krajowych 2014-2023 GDDKiA

Więcej o:
Komentarze (9)
Obwodnice w Polsce - mamy ich dużo, będziemy mieć jeszcze więcej
Zaloguj się lub komentuj jako gość
 • onuce-precz

  Oceniono 6 razy 2

  a gdzie S1 która jest na czerwono czyli podobno w realizacja a jedyne co zrobił pis przez 4 lata to obiecał, zrobił przetarg i .... unieważnił. broszka obiecała a tu go...o.

 • Gość: Nowoczesny Wawa

  Oceniono 3 razy 1

  Wcześniej nie potrafili zbudować kilku obwodnic w kraju. Nowak nie był skupiony na robocie, a na zegarkach i firmie żony.

 • fiqumiku

  Oceniono 3 razy 1

  A pomyśleć, że gdyby nie nieudacznicy z PiS to byłoby dużo lepiej. I gdzie te oszczędności? A tak łatwo się kłamało - "wystarczy nie kraść". Banda oszustów

 • eurotram

  0

  Mamy dużo obwodnic,a będzie jeszcze więcej... Moi drodzy, jeśli kogoś ciągnie do ograniczania prędkości poniżej 50 km/h na głównych drogach miasta/miasteczka (albo miastach powyżej 40-50 tysięcy zabranie głównej przelotówy na 70 km/h), to obwodnice stają się wręcz obowiązkowe,zwłaszcza w ciągach dróg krajowych!

 • Gość: Transylwania

  Oceniono 17 razy -3

  Trzeba obiektywnie przyznać, że obecna ekipa całkiem sprawnie sobie radzi mimo problemów głównie z firmami włoskimi. Dają radę.

 • Gość: Love and Rockets

  Oceniono 14 razy -8

  Kolejna dobra wiadomość. Czy dawniej tak nie mogli robić. PO-PSL to była jednak banda nieudaczników. Z perspektywy czasu widać to coraz bardziej.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX