Audi RS Q8 oficjalnie. SUV coupe z potężnym silnikiem o mocy 600 KM

O Audi RS Q8 mówiło się od samego początku. Wystarczyło, że Audi pokazało nowego SUV-a, a wielu już czekało na jego sportową wersję. I warto było czekać.

Obok e-trona Sportback to właśnie wściekle zielone Audi RS Q8 przyciągało wzrok dziennikarzy na tegorocznym Salonie Samochodowym w Los Angeles. Jednak agresywny wygląd i krzykliwy lakier to nie wszystko, co najnowsza odmiana SUV-a coupe ma do zaoferowania. Pod maską znalazła się bowiem podwójnie doładowana, benzynowa V-ósemka o mocy 600 KM i 800 Nm maksymalnego momentu obrotowego, który jest dostępny od 2200 do 4500 obr./min.

Osiągi? Producent podaje 3,8 s w przyspieszeniu do 100 km/h oraz 13,7 s, jeżeli zechcemy rozpędzić się do 200 km/h. Standardowo prędkość maksymalna to tradycyjne 250 km/h, ale po dobraniu pakietu Dynamic wzrośnie do 305 km/h. Podobnie jak Audi RS6 Avant również RS Q8 jest tzw. miękką hybrydą.

Standardem jest oczywiście napęd quattro oraz ośmiostopniowy automat tiptronic. Napęd potrafi, w zalezności od sytuacji na drodze, przekazać do 70 proc. momentu na przód lub nawet 85 proc. na tył. SUV coupe otrzymał także całe mnóstwo systemów, które mają mu pomóc okiełznać tak wielką moc i zapewnić sportowe prowadzenie. Choćby system zapobiegający przechyłom nadwozia w zakrętach, adaptacyjne zawieszenie, wyczynowe hamulce czy system wyboru trybu jazdy.

Więcej o:
Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.