Nowe limuzyny SOP. W warunkach przetargu m.in. system automatycznego hamowania. Jest szansa na mniejszą liczbę stłuczek

Polskie VIP-y najprawdopodobniej znów wsiądą do niemieckich limuzyn od Audi, BMW lub Mercedesa. Choć teoretycznie szansę na wygraną ma też auto brytyjskiej rodziny królewskiej.

Pod koniec tego roku, a dokładniej 5 grudnia, do floty Służby Ochrony Państwa (dawne Biuro Ochrony Rządu) dołączy dziewięć skód superb, które kosztowały ponad milion złotych. Nieco ponad milion (1,04 mln zł) kosztowały mercedesy klasy V 250d, które również rozpoczną służbę w SOP w grudniu. Niedawno rozstrzygnięto też inny przetarg wart 3,6 mln zł, który wygrało BMW. W jego wyniku przed 5 grudnia szeregi SOP zasilą modele serii 5, 7 oraz SUV-y X5.

Opancerzone BMW X5 Protection VR6Opancerzone BMW X5 Protection VR6 BMW

Nowe limuzyny SOP mają same hamować

Wczoraj (17 września) zakończył się termin składania ofert w innym przetargu na nowe samochody dla SOP. Obejmował on sześć samochodów osobowych z silnikami benzynowymi o mocy minimum 150 KM i osiem reprezentacyjnych limuzyn. O dostawę tych pierwszych walczą Skoda z modelem Superb, Kia z modelem Optima oraz Volkswagen z modelem Passat - to one spełniły warunki i złożyły swoje oferty. Rozpisujący przetarg znacznie bardziej wymagający był w przypadku limuzyn, które mają mieć m.in.:

 • Długość minimum 5,2 m i rozstaw osi nie mniejszy niż 3,1 m.
 • Silnik o mocy co najmniej 340 KM i maksymalnym momencie obrotowym nie mniejszym niż 450 Nm.
 • Fabryczną nawigację w języku polskim obsługiwaną przy pomocy dotykowego ekranu.
 • Czujniki parkowania z przodu i z tyłu oraz system kamer 360 stopni.
 • System automatycznego hamowania.

Dwa ostatnie wymagania cieszą najbardziej, biorąc pod uwagę częstotliwość rozbijania aut przez funkcjonariuszy SOP.

Warunki przetargu spełnia kilka samochodów, wszystkie w wersjach z przedłużonym rozstawem osi. To Audi A8 (wersja Long), BMW serii 7 (wersja Li), Mercedes klasy S (wersja L) oraz Lexus LS. Do spełnienia warunków niewiele brakuje największym SUV-om Mercedesa i BMW, czyli modelom GLS i X7. Są jednak nieco za krótkie.

Co ciekawe, rzutem na taśmę warunki związane z wymiarami spełnia też Land Rover Range Rover w wersji LWB, którego długość wynosi - według katalogu Land Rovera - dokładnie 5,2 m, choć niektóre źródła mówią o 5199 mm, co oznaczałoby, że do wystartowania w przetargu brakuje... 1 mm. To jednak tylko ciekawostka, bo Range Rover w przedłużonej wersji jest o około 100 tys. zł droższy od wcześniej wymienionych rywali. Zatem pozostanie on samochodem zarezerwowanym dla brytyjskiej rodziny królewskiej. Polskie VIP-y najprawdopodobniej wsiądą do niemieckich limuzyn.

Więcej o:
Komentarze (90)
Nowe limuzyny SOP, czyli czym będą jeździć politycy. Nowymi BMW, Skodami i możliwe, że Kią
Zaloguj się lub komentuj jako gość
 • remo29

  Oceniono 35 razy 33

  Ducato im kupić, żeby znowu jakiś były kurier nie poczuł się niepewnie.

 • szybka.konopia

  Oceniono 31 razy 29

  Myślę, że warto przy rozstrzygnięciu przetargu zwracać szczególną uwagę nie tylko na sam koszt samochodu, ale późniejszy koszt części zamiennych.

 • pikuj

  Oceniono 24 razy 24

  Nie wiem dlaczego trzeba kupować tak drogie samochody, są opancerzone czy jak, nie wystarcza skody czy peugeoty?

 • takinikt

  Oceniono 21 razy 21

  Polskie vipy w niemieckich samochodach?!?!?! Zdrada! Dlaczego nie w polskich?? Oni powinni jeździć poldżerami, niech juz będzie w wersji caro :-)

 • zielona-galazka

  Oceniono 19 razy 19

  340KM? Dla kierowców którzy nie potrafią jeździć? I jakich VIPow? Żaden nominat PiSu nie zasługuje na to miano.

 • Gość: azerty

  Oceniono 16 razy 16

  cena jednej takiej limuzyny to cena karetki, pytanie co bardziej jest potrzebne

 • Gość: Krzysztof

  Oceniono 18 razy 16

  To SOP nie będzie mógł jeździć zderzak w zderzak jak BOR. Samochód SOP nie będzie mógł interwencyjnie zepchnąć innego samochodu.
  Policje innych krajów rezygnują z tych systemów. SOP ich wymaga. Przecież to jest paranoja!

 • wislano

  Oceniono 16 razy 16

  I co z tego jak , będzie dzwon co tydzień, albo dawaj, dawaj zmieścisz się cofaj , cofaj , ile to już tych dzwonów było , i teraz trzeba dzwonić droższe samochody, polonezami niech popylają , wozami drabiniastymi.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX