Jak działają maglownice w aucie?

Zębatkowa przekładnia kierownicza znajduje się w każdym samochodzie. Niewiele osób jednak wie, jak dokładnie działają maglownice samochodowe. W tym tekście tłumaczymy, dlaczego ta część jest tak ważna dla prawidłowego funkcjonowania pojazdu.

Maglownice

Maglownice w samochodzie służą do przenoszenia wykonywanych ruchów kierownicą bezpośrednio na mechanizm zwrotniczy. W efekcie, koła pojazdu są w stanie skręcić. Jest to jeden z najważniejszych elementów w samochodzie. Od tego, czy jego praca jest prawidłowa, zależy nasze bezpieczeństwo podczas jazdy. 

Na nieszczęście kierowców, maglownice ulegają częstym usterkom i wymagają natychmiastowej naprawy. 

Gdy zobaczył płonący samochód, rzucił się na ratunek. Siedzący w nim mężczyzna był kompletnie pijany:

Zobacz wideo


Najczęstszą z wymienianych przyczyn uszkodzeń maglownicy jest jej długotrwałe przeciążenie w kontakcie z podłożem. Zazwyczaj obwinia się nierówne podłoże, wysokie krawężniki. Maglownice najbardziej obciąża częste kręcenie kierownicą w miejscu oraz montaż dużych felg na niskim profilu. 

Regeneracja maglownic

Zniszczoną maglownicę najlepiej byłoby zastąpić nową częścią. Jednak jej koszty są zazwyczaj zbyt wysokie, dlatego wielu użytkowników dróg wybiera tańszą opcję, regenerację maglownicy. Przed oddaniem uszkodzonego elementu do specjalisty, najpierw należy sprawdzić kilka podstawowych rzeczy. 


Przede wszystkim, jak długo będzie trwała regeneracja maglownicy. Po drugie, czy na odnowioną część będzie przysługiwała gwarancja. A po trzecie - jak będzie wyglądał jej demontaż. Najkorzystniejszym rozwiązaniem jest więc znalezienie firmy, która będzie odpowiedzialna za te wszystkie elementy jednocześnie. Przy okazji można także sprawdzić stan drążków kierowniczych i końcówek, bo być może te części także wymagają wymiany. 

Uszkodzona maglownica objawy 

Objawy uszkodzonej maglownicy wydają się zawsze dość standardowe. Pierwszym z nich są nowo powstałe luzy na kierownicy, odczuwalne podczas wykonywania różnych manewrów na drodze. Jeśli przekładnia jest mocno zużyta, tym trudniej jest wykonać prawidłowy i precyzyjny manewr autem. 


Maglownica nie staje się zużyta z dnia na dzień, jest to raczej długotrwały proces. Jeśli maglownica staje się już bardzo mocno zużyta, wydaje z siebie charakterystyczne dźwięki, które stają się głośniejsze w momencie kręcenia kierownicą. 

Warto zatem pamiętać, że poprawnie działająca maglownica to podstawa podczas ruchu drogowego. Układ kierowniczy powinien być zawsze sprawny, by zapewnić bezpieczeństwo i komfort w trasie. 

Więcej o:
Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.