Opcja zamontowania bagażnika dachowego na auto jest atrakcyjna dla wszystkich, którzy lubią zabrać ze sobą w podróż nieco więcej rzeczy i pragną pozostać przestrzeń bagażnika we względnym porządku.
Istnieje kilka rodzajów dachowych. Najchętniej wybieranym wciąż pozostaje bagażnik bazowy. By go zamontować, należy wcześniej doczepić do dachu auta specjalne belki. Bazowy bagażnik dachowy musi być dopasowany do konkretnego modelu pojazdu. Na rynku są także dostępne uniwersalne bagażniki tego typu, jednak wciąż największym zainteresowaniem i dobrą opinią cieszą się te z konkretnymi wytycznymi.
Jeśli auto wyposażone jest w relingi dachowe, poprzeczne belki montuje się bezpośrednio do nich. Najłatwiejsze w założeniu są najdroższe bagażniki bazowe, które pochodzą od renomowanych producentów z opatentowanymi rozwiązaniami szybkiej regulacji i montażu.
Wybór zamykanego bagażnika dachowego może nie być wcale taki prosty. Przed zakupem sprzętu warto zwrócić uwagę na kilka istotnych parametrów, które mogą zaważyć na jego efektywności:
>>> Ruszasz w trasę całą rodziną? To nagranie z wypadku pokazuje, dlaczego powinniśmy wozić dziecko w foteliku:
Nietypową wersją bagażnika dachowego jest wersja z możliwym montażem namiotu. Ta oferta może szczególnie spodobać się osobom, które pragną wyruszyć swoim autem w nieznane i móc nocować w każdym miejscu na Ziemi. Namioty dachowe pozostają niesamowicie wygodne - od ziemi oddziela auto, a widoki pozostają naprawdę nie do opisania.
Mocowanie namiotów na dach nie jest skomplikowany - zazwyczaj producenci wykorzystują uniwersalne systemy montażu, które idealnie sprawdzą się zarówno w przypadku mniejszych, jak i znacznie większych aut.
Należy także pamiętać, że z boxem na dachu styl jazdy powinien być znacznie bardziej ostrożny. Jadąc z takim bagażnikiem nie powinno przekraczać się 130km/h, bowiem takie załadowane po brzegi pudło może ważyć nawet 100 kg! I na koniec dla wszystkich zapominalskich, bagażnik na dachu, razem z belkami na relingach, może zwiększyć wysokość naszego samochodu nawet o 60 cm. Taka informacja może okazać się niezwykle cenna podczas podróży w tunelach!