Opinie Moto.pl: Nowy Mercedes Marco Polo - czy Marco Polo zabrałby imiennika w jedną ze swoich podróży?

Filip Trusz
Mercedes Marco Polo? Wielu Polaków w ogóle nie kojarzy tego modelu. A szkoda, bo wraz z VW Californią, to jedno z najciekawszych aut na rynku. W wydaniu Marco Polo nowa Klasa V zamienia się w małego kampera.

Nazwa Marco Polo nie bez powodu nawiązuje do jednego z najbardziej znanych podróżników w historii. Ambicją Mercedesa Marco Polo jest zainteresowanie osób, które raz na jakiś czas lubią ruszyć w nieznane, nie przejmować się hotelami i po prostu jechać przed siebie. Do takiego auta znacznie lepiej pasują marketingowe frazesy o wolności, podróżach i przygodzie niż do crossoverów i SUV-ów.

W końcu to bardzo dobrze wyposażony kamper na bazie Klasy V.

Jednak w porównaniu z klasycznymi, ogromnymi samochodami tego typu Marco Polo wciąż można nazwać autem poręcznym, które nie zamęczy w mieście, a w trasie prowadzi się jak zwykła osobówka.

Mercedes Marco Polo 2019Mercedes Marco Polo 2019 fot. Mercedes

Marco Polo i California

Mercedes Marco Polo ma tak naprawdę tylko jednego rywala - VW Californię. Reszta producentów jeszcze nie ma w ofercie auta tego typu albo dopiero planuje premierę takiej wersji. W Polsce małe kampery to nisza. Mercedes mówi o kilkudziesięciu sztukach rocznie (ok. 30), ale ma ambicję coraz bardziej podgryzać Californię, która jest liderem na rynku.

Obydwa auta są do siebie bardzo podobne i zaprojektowano jest w myśl tych samych zasad.

Mercedes Marco Polo 2019Mercedes Marco Polo 2019 fot. Mercedes

Mercedes Klasy V na kemping

Największe zainteresowanie wzbudza oczywiście rozkładana na górze sypialnia. Po podniesieniu dachu i rozłożeniu materaca otrzymujemy wygodną przestrzeń dla dwóch osób. Na dole spać mogą kolejne dwie, bo przednie fotele oraz tylna kanapa składają się na płasko, a w bagażniku możemy wozić jeszcze jeden materac. W chłodne dni o ciepło na pokładzie dba oczywiście ogrzewanie postojowe.

We wnętrzu znajdziemy sporo sprytnie rozplanowanych rzeczy, których w kamperze nie mogło zabraknąć. M.in. stolik, kuchenkę, lodówkę, prysznic i mnóstwo szafeczek.

Kiedy już zaparkujemy warto rozłożyć markizę.

Marco Polo występuje także w wersji Horizon. Nie jest wtedy kamperem, ma wnętrze klasycznej Klasy V (może więc przewieźć więcej pasażerów i bagażu), ale wciąż mamy na dachu rozkładaną sypialnię. To tańsza i znacznie praktyczniejsza na co dzień wersja.

Mercedes Marco Polo 2019Mercedes Marco Polo 2019 fot. Mercedes

W trasie można zapomnieć, że jedziemy vanem

Marco Polo został stworzony z myślą o długich trasach, więc pod maską pracuje diesel (nowy, dwulitrowy z rodziny OM 654). Zapewnia niskie zużycie paliwa, a przez to duży zasięg na jednym tankowaniu. Na górskich drogach pod Barceloną wersja 300d potrzebowała ok. 8,9 l/100 km. Producent podaje średnie na poziomie 6,3 l/100 km. Nieźle, jak na tak duże, pełne dodatkowego wyposażenia, auto. Nowością jest także 9-stopniowy automat. Pracuje bez zarzutu.

Mały kamper zaskakuje także wyciszeniem. Silnik słyszymy dopiero przy dynamicznym przyspieszaniu - Marco Polo 300d potrafi być szybkie, 239 KM przekłada się na 7,9 s do setki. Mimo że tak naprawdę jedziemy wielkim pudełkiem, to nie ma też mowy o szumie wiatru. Prędkości autostradowe nie przeszkadzają w rozmowie.

Również zawieszenie zestrojono z myślą o komforcie, a Marco Polo miękko płynie przed siebie i wybiera nierówności. Niby można włączyć tryb Sport, ale to raczej ciekawostka, bo do rodzinnego Mercedesa zdecydowanie najlepiej pasuje Comfort.

Mercedes Marco Polo 2019Mercedes Marco Polo 2019 fot. Filip Trusz

Podobnie jak nowa Klasa V również Marco Polo przeszedł lifting

Rok 2019 oznacza dla Marco Polo nie tylko nowy silnik i skrzynię, ale także odświeżony wygląd i lekkie porządki na desce rozdzielczej. Zaktualizowano także listę pokładowych systemów bezpieczeństwa i wsparcia.

Miłośnicy nowinek technicznych mogą tylko narzekać, że Marco Polo nie dostał nowego systemu multimedialnego MBUX z inteligentnym asystentem głosowym.

Mercedes Marco Polo 2019Mercedes Marco Polo 2019 fot. Mercedes

Opinie Moto.pl: Mercedes Marco Polo - podsumowanie. Dla dzisiejszych podróżników

Mercedes Marco Polo to oczywiście bardzo niszowe, kierowane do garstki zapaleńców auto. Oni docenią mądrze rozplanowaną przestrzeń i praktyczność małego kampera. Na mnie wrażenie zrobiło prowadzenie, przyspieszenie i komfort jazdy - Marco Polo jeździ prawie tak samo jak zwykła osobówka. Bardzo łatwo zapomnieć, że jedziemy małym domem.

Jakby ktoś naprawdę chciał ruszyć w ślady Marco Polo i przecierać nowe szlaki, to może nawet wybrać wersję z napędem 4x4 4MATIC. Wtedy Mercedes poradzi sobie także na gorszych, nieutwardzonych drogach i w trudniejszych warunkach.

Zobacz wideo
Więcej o:
Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.