Jak to jest z tą wymianą prawa jazdy? Wymienić będą musieli wszyscy, ale nie każdy zapłaci ponad 300 zł

Od jakiegoś czasu wymiana prawa jazdy z powodu upłynięcia terminu ważności dotyczy wszystkich polskich kierowców. Urzędy nie wydają już bezterminowych dokumentów. Co trzeba zrobić, kiedy prawo jazdy straci ważność? I czy wymienić je będą musieli wszyscy? Odpowiadamy na najważniejsze pytania.

W Polsce nie ma już bezterminowych praw jazdy. Ile ważne jest prawo jazdy?

W Polsce nie wydaje się już bezterminowych praw jazdy. Wszystkie prawa jazdy są terminowe. Aktualnie najdłuższy okres, przez który ważne jest prawo jazdy to 15 lat.

W razie wykrycia przez lekarza problemów ze zdrowiem ważność prawa jazdy może być krótsza - dokument będzie ważny dokładnie tyle, na ile dostaliśmy uprawnienia do kierowania pojazdami. Przykład? Ze względu na problemy ze wzrokiem otrzymałem uprawnienia na 5 lat, oznacza to, że po 5 latach od przejścia badania będę musiał jeszcze raz pójść do lekarza, a także wymienić sam dokument.

>>> Za co można stracić prawo jazdy? Ten film to najlepszy dowód, że policja nie ma litości dla piratów drogowych:

Zobacz wideo

Jedna z najbardziej palących kwestii - czy trzeba wymienić bezterminowe prawo jazdy?

Tak, wszyscy kierowcy, mający bezterminowe prawo jazdy będą musieli je wymienić. Ma to związek z wprowadzeniem nowego wzoru prawa jazdy. Ten obowiązek dotknie wszystkich kierowców. Bez wyjątku.

Kiedy trzeba będzie wymienić bezterminowe prawo jazdy? Kierowcy z dokumentem bez daty ważności uprawnień będą musieli się zgłosić do urzędu najwcześniej w 2028 roku. Najpóźniej takie prawo jazdy będzie można wymienić w 2033 roku.

>>> TRWA PLEBISCYT THE BEST OF MOTO. ZAGŁOSUJ NA SAMOCHÓD ROKU MOTO.PL I WYGRAJ NOWĄ HONDĘ CIVIC <<<

Nowe dokumenty będą wydawane z 15-letnim okresem ważności. a to oznacza, że nikt nie będzie miał po 2033 roku bezterminowych praw jazdy. WAŻNE: w tym przypadku uprawnienia do kierowania pojazdami mamy bezterminowo, po upłynięciu ważności wymieniać trzeba będzie sam dokument. Przy wymianie nie trzeba więc iść do lekarza.

Ile kosztuje wymiana prawa jazdy? Lekko ponad 100 zł. No chyba, że musisz iść do lekarza

Aktualnie wymiana prawa jazdy kosztuje 100,50 zł, z czego 50 gr wynosi opłata ewidencyjna. Do wniosku, który składamy w urzędzie musimy jeszcze załączyć swoje aktualne zdjęcie. Jeżeli nie macie akurat zbędnej fotografii, to musicie doliczyć cenę zdjęcia.

Jeżeli przy wymianie dokumentu musicie przejść badanie lekarskie, to do listy wydatków trzeba jeszcze dopisać wizytę u lekarza. Ta kosztuje dokładnie 200 zł. 20 lipca 2014 w życie weszło rozporządzenie Ministra Zdrowia, które ustaliło sztywną cenę badania kierowców na poziomie dwustu złotych.

Czy wszyscy kierowcy muszą przechodzić badanie lekarskie przy wymianie prawa jazdy?

Nie. Jeżeli otrzymaliśmy kiedyś bezterminowe uprawnienia do kierowania pojazdami, to przy wymianie nie trzeba iść jeszcze raz do lekarza. Tak jak wspomnieliśmy wcześniej, termin ważności w takim przypadku dotyczy samego dokumentu. Nie ma też obowiązku dostarczenia do urzędu zaświadczenia od lekarza, kiedy np. wymieniamy prawo jazdy z powodu zmiany nazwiska, a nasze uprawnienia są wciąż ważne.

Badanie lekarskie jest obowiązkowe dla osób, które otrzymały terminowe uprawnienia do kierowania pojazdami ze względu na problemy zdrowotne. Na czym polega badanie do prawa jazdy? Lekarz bada ciśnienie, wzrok, zmierzy cukier, osłucha nas, zadaje kilka pytań i każe wypełnić formularz, w którym odpowiadamy na pytania m.in. o problemach z alkoholem, poważnych wypadkach czy zaburzeniach psychicznych.

Zwolnienie lekarskie - kiedy je dostarczyć? Jak długo może trwać?Zwolnienie lekarskie - kiedy je dostarczyć? Jak długo może trwać? Fot. Shutterstock

Muszę wymienić prawo jazdy z powodu upłynięcia terminu ważności. Co trzeba przygotować?

 • Wniosek o wydanie prawa jazdy

Wniosek można ściągnąć z Internetu albo pobrać w urzędzie. W urzędzie znajdziemy także wzór prawidłowego wypełnienia wniosku, co może się przydać przy wypełnianiu niektórych pól (np. dokładnej nazwy organu wydającego uprawnienia czy adresu urzędu).

 • Kolorową, aktualną fotografię o wymiarach 35x45 mm
 • Kserokopię prawa jazdy - jeśli posiadasz (jeśli nie, to zostanie ona wykonana przez urzędnika),
 • Dowód uiszczenia opłaty za wydanie prawa jazdy oraz opłaty ewidencyjnej (zapłacić możemy w kasie urzędu albo przelać pieniądze na konto, a do wniosku dołączyć potwierdzenie przelewu),
 • Oświadczenie o zapoznaniu z treścią art. 233 kk.,
 • Oświadczenie złożone w trybie art. 11 ust. 1 pkt 5 ustawy o kierujących pojazdami

Obydwa oświadczenia, podobnie jak wniosek, znajdziemy w urzędzie. Możemy też oszczędzić sobie czasu, pobrać je z Internetu i do urzędu od razu pójść z wypełnionymi dokumentami.

Ile czeka się na wymianę prawa jazdy z powodu upłynięcia terminu ważności?

Realizacja zamówienia dokumentu trwa do 9 dni roboczych, ale zwykle nasze prawo jazdy jest gotowe szybciej. Czy dokument jest już gotowy możemy sprawdzić na specjalnej stronie internetowej. Po złożeniu wniosku w urzędzie dostaniemy kartkę z adresem. W szczególnych przypadkach urząd daje sobie jeden miesiąc (sprawy wymagające postępowania wyjaśniającego) lub dwa miesiące (sprawy szczególnie skomplikowane).

Jak mogę odebrać gotowe prawo jazdy?

Opcje są dwie:

 • odbiór osobisty w urzędzie,
 • urząd prześle gotowe prawo jazdy pocztą.

Najwygodniejsze dla nas rozwiązanie wybieramy przy składaniu wniosku, zaznaczając krzyżykiem odpowiednią opcję w sekcji "F" wniosku o wydanie prawa jazdy.

MARCIN STĘPIEŃ

Mandat za jazdę z nieważnym prawem jazdy

Wymiany dokumentu nie powinno się odkładać na ostatnią chwilę, bo polskie prawo bardzo surowo karze kierowców, którzy jeżdżą bez ważnego dokumentu. Za brak prawa jazdy przy sobie zapłacimy 50 zł mandatu. Jednak jeżeli jedziemy samochodem, a nasze uprawnienia wygasły, to policjant ukarze nas mandatem w wysokości 500 złotych.

Tu pojawiają się pewne kontrowersje. Bo co w przypadku, kiedy mamy nieważne prawo jazdy, ale nieważny jest sam dokument, a my wciąż posiadamy uprawnienia do kierowania pojazdów? Logiczny byłby w takiej sytuacji mandat w wysokości 50 zł - kierowca w końcu uprawnienia posiada. Jednak jak podaje prawodrogowe.pl (źródło) jeśli policjant:

stwierdzi podczas kontroli, iż prawo jazdy utraciło ważność potraktuje kierującego, jako osobę nieposiadającą uprawnień do kierowania pojazdami. W takim przypadku kierujący pojazdem popełnia wykroczenie określone w art. 94 § 1 Kodeksu wykroczeń. Za to wykroczenie zgodnie z obowiązującym taryfikatorem na kierującego pojazdem może być nałożony mandat karny w wysokości 500 zł w przypadku, gdy kieruje on pojazdem silnikowym.

Pamiętajmy, że mandat może być tylko początkiem kar. Policjant może zdecydować o odholowaniu samochodu w przypadku, kiedy nie będziemy mogli go przekazać osobie, która będzie mogła nim jechać. Jazda bez ważnych uprawnień to także problemy z ubezpieczeniem. Ubezpieczyciel może uchylić się od wypłaty odszkodowania w razie wypadku i wygenerowania szkód na mieniu innych osób. Odpowiedzialność finansowa przechodzi w takiej sytuacji na sprawcę zdarzenia drogowego.

Grupa 'SPEED'Grupa 'SPEED' fot. policja.pl

Więcej o:
Komentarze (137)
Wymiana prawa jazdy. Kto musi wymienić prawo jazdy i ile to kosztuje?
Zaloguj się lub komentuj jako gość
 • pbe64

  Oceniono 91 razy 89

  Z tym płaceniem 500zł za brak ważnego dokumentu, to chyba jednak nie do końca prawda. Myślę, że każdy prawnik udowodniłby, że kara powinna wynosić tylko 50zł. Zgodnie ze zmianami w przepisach taki kierowca MA ważne uprawnienia do kierowania pojazdem, a NIE MA ważnego dokumentu potwierdzającego te uprawnienia. Art. 94 par. 1 mówi o braku uprawnień, a jak wynika z artykułu uprawnienia bezterminowe nadal pozostaną bezterminowe, a jedynie dokument je potwierdzający ma termin ważności. A w całej tej zmianie przepisów chodzi przede wszystkim o dodatkowy zarobek, bo koszty wyprodukowania dokumentu prawa jazdy to nie więcej niż 20 złotych, więc pozostałe 80 zł to haracz, który płacimy państwu, że łaskawie potwierdzi nabyte uprawnienia.

 • Gość: lem

  Oceniono 82 razy 74

  wymiana prawa jazdy dla samej wymiany - bez sensu. Rzeczywiście żyjemy w kraju defektów intelektualnych

 • Gość: rucolla

  Oceniono 77 razy 65

  brakuje na 500+ co? Mam nadzieję, że Polacy poznają się w końcu na manipulacjach, krętactwie, oraz szukaniu kasy przez PIS . Prawo nabyte jest prawem NABYTYM. Mam prawo kierowania pojazdami kat. B bezterminowe i pytanie: czy po każdej zmianie rządu będę musiał je wymieniać? Śmiech na sali.......

 • marco35

  Oceniono 64 razy 60

  Może po prostu wpisać w ustawie że raz na 15 lat każdy kierowca musi wpłacić na rachunek urzędu 100 zł i dać sobie spokój z wymianą dokumentu i łażeniem do urzędu. Przecież o to tylko chodzi

 • Gość: xxx

  Oceniono 68 razy 60

  Duzy spokoj. Poczekam do 2033r jesli go dozyje i jesli bede w stanie jeszcze prowadzic samochod to wtedy wymienie. Albo i nie wymienie jesli zapomne co jest bardzo mozliwe w wieku 70 lat.

 • zdenerwowanyrealista

  Oceniono 50 razy 48

  To państwo wymyśliło sobie, że chce nowy wzór prawa jazdy, więc to ono go potrzebuje. Dlaczego ja mam za to płacić?

 • plobywatel

  Oceniono 56 razy 48

  300 zł za prawko z napisem BÓG-HONOR-OJCZYZNA. To będzie test na patriotę ;)

 • niknejm

  Oceniono 48 razy 44

  PiS po cichu podnosi w ten sposób kolejne podatki i opłaty. Na firmy rzuciła się chmara inspekcji z instrukcją, żeby karać za wszystko co się da, zmyślać powody karania, żeby zgarnąć jak najwięcej do budżetu.
  Budżet się wali, a chrzanienie o nadwyżce (finansowanej wzrostem długu) to tylko chrzanienie dla tępego 'sówerena'.
  Kierunek Grecja i Wenezuela.
  Taka Wolska.

 • Gość: taka prawda

  Oceniono 35 razy 35

  Pan policjant to sobie może dużo twierdzić. Policja twierdzi że ma sprawne urządzenia do pomiaru prędkości, a sądy twierdzą co innego.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX