Bezterminowe prawo jazdy. Czy trzeba je wymienić? Tak, ale jeszcze masz na to trochę czasu

Wymiana bezterminowego prawa jazdy czeka wszystkich kierowców. Jednak zostało do tej operacji jeszcze parę lat. Kiedy trzeba wymienić bezterminowe prawo jazdy i ile to kosztuje?

Czy bezterminowe prawa jazdy są ważne?

W Polsce nie wydaje się już bezterminowych praw jazdy. Wszystkie prawa jazdy są terminowe. Aktualnie najdłuższy okres, przez który ważne jest prawo jazdy to 15 lat. W razie wykrycia przez lekarza problemów ze zdrowiem ważność prawa jazdy może być krótsza. Nowe przepisy nie unieważniły jednak bezterminowych praw jazdy, które wydano wcześniej. Jeżeli posiadacie bezterminowe prawo jazdy, to możecie być spokojni - wasz dokument jest wciąż ważny.

Czy trzeba wymienić bezterminowe prawo jazdy?

Tak, wszyscy kierowcy, mający bezterminowe prawo jazdy będą musieli je wymienić. Ma to związek z wprowadzeniem nowego wzoru prawa jazdy.Ten obowiązek dotknie wszystkich kierowców. Bez wyjątku.

Kiedy trzeba będzie wymienić bezterminowe prawo jazdy? Kierowcy z dokumentem bez daty ważności uprawnień będą musieli się zgłosić do urzędu najwcześniej w 2028 roku. Najpóźniej prawo jazdy będzie można wymienić w 2033 roku.

Nowe dokumenty będą wydawane z 15-letnim okresem ważności. To oznacza, że nikt nie będzie miał po 2033 roku bezterminowych praw jazdy. Co ważne, uprawnienia do kierowania pojazdami mamy bezterminowo, po upłynięciu ważności wymieniać trzeba będzie sam dokument.

Ile kosztuje wymiana prawa jazdy?

Wymiana prawa jazdy kosztuje 100,50 zł, z czego 50 groszy wynosi opłata ewidencyjna. Nie wiadomo jeszcze, czy w 2028 r. ten koszt będzie identyczny. Do wniosku, który składamy w urzędzie musimy jeszcze załączyć swoje aktualne zdjęcie. Jeżeli nie macie akurat zbędnej fotografii, to musicie doliczyć cenę zdjęcia.

Co ważne, w przypadku wymiany bezterminowego prawa jazdy kierowca nie jest zobowiązany do ponownego przeprowadzenia badania lekarskiego, a to oznacza sporą oszczędność (muszą je przeprowadzać kierowcy, którym lekarz dał terminowe uprawnienia). Badanie lekarskie do prawa jazdy kosztuje teraz równe 200 zł. Uprawnienia do kierowania pojazdami mamy bezterminowo, wymieniać trzeba sam dokument.

Więcej o:
Komentarze (97)
Bezterminowe prawo jazdy. Czy trzeba je wymienić? Tak, ale jeszcze masz na to trochę czasu
Zaloguj się lub komentuj jako gość
 • super_hetero_dyna

  Oceniono 114 razy 106

  Sprawa powinna trafić do TK. Prawo jazdy ważne bezterminowo, jeśli zmienia się wzor prawa jazdy, powinno być wymienione na nowy wzor przy zachowaniu bezterminowej ważności.

 • justas32

  Oceniono 86 razy 72

  W/g statystyk ludzie starsi powodują najmniej wypadków. Tłuszcza i tak wie swoje ...

 • Gość: gnaszyn70

  Oceniono 64 razy 62

  Dojenie ludzi i nic więcej,ile razy mam płacić za to samo?

 • pislamabad

  Oceniono 57 razy 55

  Poyebało ich chyba. Nie będzie żadnych zasranych OPŁAT! To nie ja ale "państwo" wymyśla sobie nowy wzór więc mi jako posiadaczowi bezterminowego ma darmowo dostarczyć w zębach pod drzwi i przeprosić za niedogodności!

 • kuma1

  Oceniono 57 razy 53

  Wybraliście debili do władzy to też nie dziwi debilizm w prawodawstwie, zamiast rozwiązywania rzeczywistych problemów.

 • tempa-dzida2

  Oceniono 80 razy 52

  Drogi budować !!!!! Bezpieczne !!!!!
  Zlikwidować podatek od zakupu aut do pięciu lat. Zdecydowanie podnieść podatek na stare rzęchy. Zamiast religii, uczyć dzieci zasad ruchu drogowego i odpowiedzialności !!!!
  I będzie dobrze. A nawet bardzo. Dobrze.

 • Gość: dupa jasiu

  Oceniono 46 razy 44

  jeszcze kilka obietnic wyborczych pisuarow - i bedzie obowiazkowo kazdy musial i to jeszcze w tym roku wymienic prawko, koszt - 1500 zeta.

 • Gość: Bobolobo

  Oceniono 40 razy 40

  Dyplomy i świadectwa niech nam też wymieniają co jakiś czas. A dlaczego nie?

 • kocurimysza

  Oceniono 44 razy 36

  CIEKAWE CO ZLODZIEJSKI PIS jeszcze wymysli ? , DOWOD OSOBIST TRACI WAZNOSC TO WYMIANA JES ZA DARMO !. DlacZego wiec NIE Z MOJEJ WINY MAM PLACIC ZA PRAWO JAZDY ????. MAFIO!!!

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX