Czy zawsze trzeba robić badania lekarskie przy okazji wymiany prawa jazdy?

Obecnie trwa proces stopniowej wymiany praw jazdy z bezterminowych, na dokumenty wydawane na określony czas. Czy w związku z tym, przy każdej wymianie prawa jazdy trzeba robić badania lekarskie?

Od 21 stycznia 2013 roku nie wydaje się w Polsce bezterminowych praw jazdy. W przypadku braku przeciwwskazań lekarskich, dokument traci ważność po 15 latach. Jeśli kierowca cierpi na cukrzycę, ma poważną wadę wzroku lub słuchu, lekarz może skrócić ważność badań do nawet roku. Należy wówczas wymienić prawo jazdy i przygotować się na niemałe koszty.

Bezterminowe prawo jazdy tracą ważność

Bezterminowe dokumenty wydawano do początku stycznia 2013 r. Osoby, które posiadają taki dokument muszą jednak wymienić prawo jazdy najpóźniej do 2033 roku, co wynika z ustawowego obowiązku.

W przeciwnym razie, uprawnienia stracą ważność, czym kierowca narazi się na mandat i odpowiedzialność finansową (w razie wyrządzenia szkód na drodze).

Ponadto, jeśli kierowca zmieni adres zameldowania lub nazwisko, straci prawo jazdy za przekroczenie dopuszczalnej liczby punktów karnych, przy odbiorze nowego blankietu w wydziale komunikacji, otrzyma plastikową dokument ważny 15 lat.

Przeczytaj także: Kiedy tramwaj ma pierwszeństwo?

Dokumenty niezbędne do złożenia wniosku o nowe prawo jazdy

Jeśli upływa czas ważności prawa jazdy, należy przygotować się na kosztowną wizytę w wydziale komunikacji.

Oprócz wypełnionego wniosku, trzeba zrobić kserokopię dotychczasowych uprawnień, a także wykonać fotografię o wymiarze 3,5x4,5 cm. Identyczne wytyczne obowiązują w przypadku zdjęcia do dowodu osobistego lub paszportu.

Dodatkowo, niezbędna jest wizyta u lekarza, co wynika z rozporządzenia wydanego przez ministra zdrowia 17 lipca 2014 roku.

Koszt badań wynosi 200 złotych. Lekarz sprawdza wzrok, słuch i przeprowadza wywiad z pacjentem. Czas trwania wizyty u specjalisty nie przekracza zazwyczaj 15 minut.

Na tym nie koniec kosztów. Opłata urzędowa wynosi 100,50 zł. W przypadku korzystania z usług pełnomocnika, wydatek rośnie o kolejne 17 złotych.

Tym samym, wyrobienie nowego prawa jazdy zamknie się w kwocie rzędu 350 złotych. Urząd ma 30 dni na wydanie dokumentu, ale w większości przypadków procedura trwa 7-10 dni.

Przeczytaj także: Co zrobić jeśli nie zgadzasz się z mandatem?

Kiedy nie trzeba robić badań lekarskich?

Badanie lekarskie jest najdroższym elementem procedury wyrabiania nowego dokumentu. Można go jednak uniknąć, jeśli powodem do wymiany dokumentu jest zmiana adresu zameldowania lub nazwiska, a do końca ważności prawa jazdy pozostało sporo czasu.

W takiej sytuacji, obowiązek ustawowy przewiduje 30 dni na zgłoszenie zmian w urzędzie. Koszty wynoszą wówczas 100,50 zł tytułem opłaty transportowej i ewidencyjnej.

Nie czekaj do końca ważności prawa jazdy

Nie warto też czekać z wymianą dokumentu, którego ważność kończy się za kilka dni. Jazda samochodem z wygasłymi uprawnieniami wiąże się z mandatem w wysokości 500 złotych.

Dodatkowo, w tym czasie nie obowiązuje ubezpieczenie. Ubezpieczyciel może uchylić się od wypłaty odszkodowania w razie wypadku i wygenerowania szkód na mieniu innych osób. Odpowiedzialność finansowa przechodzi w takiej sytuacji na sprawcę zdarzenia drogowego.

89-latek z Goczałkowic-Zdroju najstarszym Polakiem, który zdał egzamin na prawo jazdy. Poprzednie stracił przez... nadmierną prędkość

Więcej o:
Komentarze (7)
Czy zawsze trzeba robić badania lekarskie przy okazji wymiany prawa jazdy?
Zaloguj się lub komentuj jako gość
 • Gość: adam

  Oceniono 5 razy 5

  Ciągle państwo polskie uważa, że kierowca ma pieniądze i może płacić.

 • Gość: qwerty

  Oceniono 1 raz 1

  To jak to w końcu jest ?
  "Zgodnie z § 29 powyższego rozporządzenia: w przypadku osób, które posiadały w dniu wejścia w życie ustawy uprawnienia do kierowania pojazdami, których data ważności nie była ograniczona orzeczeniem lekarskim lub psychologicznym, w pozycji „data ważności uprawnienia” umieszcza się symbol „–” jako informację, że dana kategoria prawa jazdy jest ważna bezterminowo. W takim przypadku data ważności prawa jazdy nie może być dłuższa niż 15 lat.

  Zatem nie było i nie ma podstaw do zmiany daty ważności uprawnienia do kierowania pojazdami w przypadku, gdy uprzednio dana osoba zdobyła uprawnienia o charakterze bezterminowym. Jedynie sam dokument prawa jazdy straci ważność po upływie 15 lat i wówczas nastąpi konieczność jego wymiany, ale nie będzie obowiązku przechodzenia stosownych badań potwierdzających prawo do kierowania pojazdami."

 • Gość: xxx

  0

  jakie 15 minut ? dobrze jak się zamknie badanie w 1h hihi

 • Stat 4u

  Oceniono 2 razy -2

  od kiedy to wygaśniecie ważności dokumentu zabiera mi uprawnienia , co najwyżej dostane 50 za brak ważnego dokumentu, a uprawnienia dalej mam , to portal informacyjny czy dez ?

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX