Wymiana prawa jazdy z powodu upłynięcia terminu ważności. Od razu przyszykuj ponad 300 zł

Wymiana prawa jazdy z powodu upłynięcia terminu ważności dotyczy praktycznie wszystkich kierowców. Urzędy nie wydają już bezterminowych uprawnień. Co trzeba zrobić, kiedy prawo jazdy straci ważność?

Wymiana prawa jazdy z powodu upłynięcia terminu ważności - co trzeba przygotować?

 • Wniosek o wydania prawa jazda,

Wniosek można ściągnąć z Internetu (np. w tym miejscu) albo znaleźć w urzędzie. W urzędzie znajdziemy także wzór prawidłowego wypełnienia wniosku, co może się przydać przy wypełnianiu niektórych pól (np. dokładnej nazwy organu wydającego uprawnienia czy adresu urzędu).

 • Kolorową fotografię o wymiarach 35 x 45 mm,
 • Kserokopię prawa jazdy - jeśli posiadasz,
 • Dowód uiszczenia opłaty za wydanie prawa jazdy oraz opłaty ewidencyjnej,
 • Oświadczenie o zapoznaniu z treścią art. 233 kk. (znajdziesz je w tym miejscu),
 • Oświadczenie złożone w trybie art. 11 ust. 1 pkt 5 ustawy o kierujących pojazdami (znajdziesz je w tym miejscu).

Ile kosztuje wymiana prawa jazdy?

Co trzeba zrobić, kiedy nasze prawo jazdy traci termin ważności? Sięgnąć głęboko do kieszeni, bo za wymianę prawa jazdy trzeba zapłacić ponad 300 złotych. Dlaczego aż tyle? Sam dokument kosztuje 100 zł, a do tego musimy jeszcze doliczyć 0,50 zł opłaty ewidencyjnej. Zapłacić możemy w kasie w urzędzie albo przelać pieniądze na konto urzędu. Wtedy powinniśmy wydrukować potwierdzenie transakcji i załączyć do

Znacznie więcej zapłacimy za obowiązkowe badanie lekarskie, które kosztuje dokładnie 200 zł. Od 20 lipca 2014 w życie weszło rozporządzenie Ministra Zdrowia, które ustaliło sztywną cenę badania kierowców na poziomie dwustu złotych.

Wycinek z rozporządzenia Ministra Zdrowia z dnia 17 lipca 2014 r.Wycinek z rozporządzenia Ministra Zdrowia z dnia 17 lipca 2014 r. Wycinek z rozporządzenia Ministra Zdrowia z dnia 17 lipca 2014 r.

W sumie wychodzi więc 300,50 zł, ale do urzędu musimy jeszcze przynieść aktualną fotografię. Jeśli jej nie mamy, to dochodzi nam dodatkowy koszt.

Wymiana prawa jazdy krok po kroku:

 1. Pobierz, wydrukuj i wypełnij wniosek (formularze dostępne są również w Urzędzie).
 2. Do wniosku dołącz wymagane dokumenty.
 3. Udaj się do Urzędu Dzielnicy właściwego ze względu na miejsce zamieszkania, złóż wniosek wraz z załącznikami. Zabierz ze sobą dotychczasowe prawo jazdy oraz dokument tożsamości. Możesz zarezerwować wizytę w Urzędzie.
 4. Odbierz nowe prawo jazdy. Informacje o przygotowanym do odbioru dokumencie uzyskasz we właściwym Urzędzie lub na stronie internetowej www.kierowca.pwpw.pl. Zabierz ze sobą dotychczasowe prawo jazdy oraz dokument tożsamości.

Ile czeka się na wymianę prawa jazdy z powodu upłynięcia terminu ważności?

Realizacja zamówienia dokumentu trwa do 9 dni roboczych, ale zwykle nasze prawo jazdy jest gotowe szybciej. Czy dokument jest już gotowy możemy sprawdzić na specjalnej stronie internetowej. Po złożeniu wniosku w urzędzie dostaniemy kartkę z adresem. W szczególnych przypadkach urząd daje sobie 1 miesiąc (sprawy wymagające postępowania wyjaśniającego) lub 2 miesiące (sprawy szczególnie skomplikowane).

Jak mogę odebrać gotowe prawo jazdy?

Opcje są dwie:

 • odbiór osobisty w urzędzie,
 • urząd prześle gotowe prawo jazdy pocztą.

Najwygodniejsze dla nas rozwiązanie wybieramy przy składaniu wniosku, zaznaczając krzyżykiem odpowiednią opcje w sekcji "F" wniosku o wydanie prawa jazdy.

Zobacz wideo
Więcej o:
Komentarze (29)
Wymiana prawa jazdy z powodu upłynięcia terminu ważności
Zaloguj się lub komentuj jako gość
 • Gość: Obywatel

  Oceniono 22 razy 18

  I z powodu takich kwiatków ta władza powinna zostać usunięta. 300,50 zł bo ktoś miał widzimisię. Wymiana powinna być bezpłatna, tak jak w przypadku dowodu osobistego i powinno się płacić co najwyżej za zdjęcie, ale przecież takie jest procesowane we wniosku o dowód osobisty co 10 Lady, więc czemu systemy rządu nie przypinają tego zdjęcia do prawa jazdy i trzeba robić nowe? Tanie państwo kosztem obywatela. PIS... Won

 • Gość: Alladyn

  Oceniono 12 razy 10

  Jeżeli ktoś miał bezterminowe prawo jazdy i wymienił dokument z powodu zmiany adresu itd. to nie robi badań lekarskich. Panie dziennikarzu litości. Wprowadza pan ludzi w błąd.

 • ben_k

  Oceniono 6 razy 6

  200 zł za 10 min. poświęcone na wypisanie papierka bez kasy fiskalnej

 • jhbsk

  Oceniono 6 razy 6

  Jakie badania? Moje uprawnienia są bez terminu ważności. Termin ma tylko blankiet.

 • alben albus

  Oceniono 12 razy 6

  Odebranie bezterminowych praw jazdy jest odebraniem praw nabytych! To tak jakby np tytuł magisterski byłby ważny na 10 lat czy profesorskie na 5 lat de facto pamiętny sędzia za władzy PO wydał wyrok na terminowe prawka i mam nieodparte wrażenie iż temu dobrze smarowano ile trzeba oraz kiedy przestaniemy małpować prawo z innych krajów na terminowe prawka tylko wyłącznie do zasilania dziesiątków miliardów euro w UE tylko od samych kierowców. PiS ma niepowtarzalną szansę by to zmienić jeszcze przed wyborami tylko w sęk z tym iż władza nie jest gorsza od poprzedniej...

 • Gość: Lola

  Oceniono 6 razy 6

  Chore przepisy chorzy ludzie

 • zbyt64

  Oceniono 5 razy 5

  Dziki kraj, dzikie prawa.

 • Gość: Czytać przepisy

  Oceniono 4 razy 4

  Drugie zdanie w artykule i już wprowadzanie czytelnika w błąd. Jeśli orzeczenie lekarskie jest bezterminowe to uprawnienia również są bezterminowe. Terminowy jest druk, tak jak w przypadku dowodu osobistego, po którego upływie ważności przecież nikt obywatelstwa nie traci... To lekarz określa okres ważności uprawnień a urząd tylko nanosi te informacje na druk prawa jazdy.

 • Gość: Zdzisław

  Oceniono 3 razy 3

  O czym wy piszecie???? Przy wymianie prawa jazdy z uwagi na jego termin ważności żadnych badań nie przeprowadza się. Jest opłata 100,50gr plus zdjęcie i to wszystko. Nie wprowadzajcie ludzi w błąd. Badania przeprowadza się kto miał terminowe z uwagi na stan zdrowia.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX