Czy kobieta w ciąży musi zapinać pasy bezpieczeństwa? Według przepisów nie, ale...

Przepisy obowiązujące w Polsce nie nakładają na kobiety w ciąży obowiązku zapinania pasów bezpieczeństwa. Ale nie oznacza to, że nie powinny ich używać. Eksperci nie mają w tej kwestii wątpliwości.

Zgodnie z Art. 39 ust. 2 Ustawy z dnia 20 czerwca 1997 roku Prawo o ruchu drogowym obowiązek korzystania z pasów bezpieczeństwa nie dotyczy:

 • Osoby mającej zaświadczenie lekarskie o przeciwwskazaniu do używania pasów bezpieczeństwa
 • Kobiety w widocznej ciąży
 • Kierującego taksówką podczas przewożenia pasażera
 • Instruktora lub egzaminatora podczas szkolenia lub egzaminowania
 • Zespołu medycznego w czasie udzielania pomocy medycznej
 • Konwojenta podczas przewożenia wartości pieniężnych
 • Osoby chorej lub niepełnosprawnej przewożonej na noszach lub w wózku inwalidzkim

Hasło "widoczna ciąża" oznacza, że to policjant podczas kontroli decyduje o obowiązku zapięcia pasów. Nie może żądać od kobiety okazania zaświadczenia lekarskiego. Tak stanowi prawo, ale co na ten temat sądzą eksperci?

Zobacz wideo

Czy kobieta w ciąży powinna zapinać pasy bezpieczeństwa? Zdanie ekspertów

Odpowiedź na to pytanie znaleźli eksperci od bezpieczeństwa z Volvo, którzy przeprowadzi specjalne próby zderzeniowe z wykorzystaniem wirtualnego manekina kobiety w ciąży. Dowiedli, że prawidłowe zapięcie pasów bezpieczeństwa skutecznie chroni ciężarną oraz dziecko. Oto jakie zalecenia po testach przygotowali dla kobiet spodziewających się potomstwa:

 • Pas powinien możliwie najlepiej przylegać do ciała, dlatego nawet na krótkich odcinkach nie wsiadać do samochodu w obszernych ubraniach;

 • Ustawić fotel w taki sposób, by komfortowo sięgać do pedałów i jednocześnie zachować jak największy dystans pomiędzy brzuchem i kierownicą. Ramiona powinny być wyprostowane, a plecy przywierać mocno do oparcia;

 • Pas biodrowy powinien być przeciągnięty nad udami, zapięty i dociągnięty. Nie wolno go umieszczać na wysokości brzucha, lecz płasko pod nim;

 • Pas barkowy przeciągnąć pomiędzy piersiami aż do boku brzucha i dociągnąć;

 • Nie należy wsuwać pasa barkowego pod ramię lub za plecy. Taki zabieg przyniesie fatalne skutki w razie zderzenia zarówno dla kobiety, jak i dziecka;

Wiele kobiet decyduje się również na specjalne adaptery na pasy. Zwiększają komfort podróżowania i pozwalają umieścić pas w miejscach najmniej narażających na urazy. W Polsce to rozwiązanie wciąż mało popularne, ale na Zachodzie powszechnie zalecane przez lekarzy.

Zadbaj o odpowiednie warunki podróży

Specjaliści zalecają, by kobiety w ciąży rozsądnie planowały trasę. Jeśli to możliwie, należy unikać wyboistych dróg i pamiętać o regularnych postojach na dotlenienie organizmu i krótką gimnastykę przeciwdziałającą skurczom nóg oraz opuchnięciom.

Ciąża a prowadzenie samochodu

Im bardziej zaawansowana ciąża, tym większe ryzyko powstawania problemów z ciśnieniem lub cukrzycą. To natomiast przekłada się na obniżenie zdolności prowadzenia pojazdów poprzez senność, bóle głowy, a także zaburzenia widzenia i świadomości. Lekarze sugerują, by zaprzestać siadania za kierownicą maksymalnie na koniec drugiego trymestru.

Nasilające się ruchy dziecka mogą dekoncentrować kierowcę i zwiększyć czas reakcji w razie wystąpienia zagrożenia. Należy też czytać dokładnie ulotki przyjmowanych leków. Niektóre mogą mieć wpływ na jazdę samochodem.

Więcej o:
Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.