Mandat za niezapięte pasy bezpieczeństwa zapłaci także pasażer

Kierowca i pasażerowie podróżujący samochodem mają obowiązek korzystania z pasów bezpieczeństwa. Ale kto zapłaci mandat w przypadku, gdy pasażer nie zastosuje się do obowiązujących przepisów?

Choć polskie prawo nakazuje korzystanie z pasów bezpieczeństwa podczas jazdy, wiele osób nie traktuje tego przepisu poważnie.

Tymczasem, systemy bezpieczeństwa współczesnych samochodów są zaprojektowane w taki sposób, że działają efektywnie tylko w przypadku, gdy kierowca i pasażerowie mają zapięte pasy bezpieczeństwa.

Doskonałym przykładem są poduszki powietrzne. W razie kolizji, osoby niekorzystające z pasów, uderzą w poduszkę powietrzną zbyt wcześnie. W rezultacie, tzw. airbagi nie tylko nie zapewnią ochrony, ale mogą być przyczyną dodatkowych uszkodzeń ciała, kalectwa lub nawet śmierci.

Przeczytaj także: Mandat za przewożenie większej liczby pasażerów. Można za to nawet stracić prawo jazdy

Nadzwyczaj często obowiązek zapinania pasów bezpieczeństwa bagatelizują osoby podróżujące na tylnej kanapie. To skrajnie nieodpowiedzialne, bowiem podczas kolizji lub wypadku ich bezwładnie przesuwające się ciała są w stanie złamać oparcia przednich foteli i doprowadzić nawet do śmierci osób podróżujących w przedniej części kabiny.

Mandat za niezapięte pasy bezpieczeństwa - zapłaci także pasażer

Zgodnie z obowiązującym taryfikatorem mandatów, za niekorzystanie z pasów bezpieczeństwa podczas jazdy grozi mandat w wysokości 100 zł. To kwota, którą zostanie obarczony każdy, kto podczas jazdy nie korzysta z pasów.

To jednak nie wszystko. Prawo przewiduje dodatkową karę dla kierowcy, który przewozi osoby z niezapiętymi pasami bezpieczeństwa. W takim przypadku, prowadzący auto zostanie ukarany mandatem w wysokości 100 zł.

Oprócz tego w powyższych sytuacjach na konto kierowcy wpłyną po 4 punkty karne.

Z taryfikatora mandatów:

  • Niekorzystanie z pasów bezpieczeństwa podczas jazdy – 100 zł
  • Kierowanie pojazdem przewożącym pasażerów niekorzystających z pasów bezpieczeństwa – 100 zł

Z taryfikatora punktów karnych:

  • Przewożenie pasażerów niezgodnie z przepisami o korzystaniu z pasów bezpieczeństwa lub używaniu kasków ochronnych – 4 pkt. karne
  • Naruszenie obowiązku korzystania z pasów bezpieczeństwa przez kierującego pojazdem – 4 pkt. karne

Przeczytaj także: Aktualny taryfikator mandatów

Sąd interpretował przepisy drogowe. Wszystko z powodu jednego niezdanego egzaminu

Więcej o:
Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.