Majówka 2019. Co jeść w trasie? Zapomnij o hot dogach i energetykach. Dietetycy radzą, by zastąpić je owocami i wodą

Hot dog, chrupki, energetyk, a na obiad zjazd do fast foodu przy trasie - to scenariusz trasy wielu z nas. Tak jest najwygodniej, ale dietetycy radzą zupełnie inne podejście do długiej podróży samochodem. Lepiej postawić na wodę, owoce i częste postoje.

Zamiast energetyka lepiej zjechać na krótki postój

Kawa czy energetyk? - Kierowcy nadużywają napojów, które mają ich pobudzić w trasie. Odradzałabym zwłaszcza niezdrowe energetyki. Dla naszego organizmu znacznie lepszym rozwiązaniem jest krótki odpoczynek na postoju, połączony z prostymi aktywnościami fizycznymi. Po 10-15 minutach będziemy świeżsi i znacznie bardziej wypoczęci - mówi trenerka personalna z jednej z największych sieci siłowni w Polsce.

Zaleca się, żeby postoje wykonywać co ok. 2 godziny. O prostych ćwiczeniach, które można wykonywać w aucie i na parkingu pisaliśmy w oddzielnym materiale:

Co pić podczas jazdy? Najlepiej postawić na wodę mineralną

Skoro odrzuciliśmy już kawę i energetyki, to na co jeszcze uważać podczas dłuższej podróży samochodem? Tutaj eksperci, w tym pani Agata, którą podpytaliśmy o porady są zgodni: - Unikajmy słodkich, gazowanych napojów. To źródło szkodliwego cukru, poza tym w takich napojach znajdziemy mnóstwo przeróżnych środków konserwujących, aromatów, barwników i innych niezdrowych dodatków. Tylko obciążamy nasz organizm, a to przekłada się na zmęczenie i znużenie w trasie.

To co pić w trasie? - Najlepsza jest po prostu zwykła, niegazowana woda mineralna. - dodaje trenerka.

Przekąski na trasę? Weź do auta owoce

Na trasie najwygodniej oczywiście zjechać na stację albo fast foodu i tam na szybko zaspokoić głód. Oczywiście jeżeli jeździmy w trasę rzadko, to jedna taka wycieczka nic złego nam nie zrobi, ale śmieciowego jedzenia zawsze warto unikać. Bardzo często niedaleko dróg szybkiego ruchu znajdziemy restauracje z prawdziwego zdarzenia, zwykle trzeba zjechać z autostrady lub ekspresówki parę kilometrów. Postój na obiad radzimy zaplanować przed wyruszeniem w trasę, a opinie o restauracji sprawdzić np. w aplikacji pokroju Map Google. Wtedy zjemy i smacznie, i zdrowo.

A co wziąć do samochodu w ramach przekąski? Dietetycy przestrzegają przed czipsami, batonami, wafelkami i ciastkami. Zdrowiej w podróż zabrać np:

  • Owoce
    W trasie świetnie sprawdzi się np. banan, który dostarcza organizmowi wielu potrzebnych minerałów i łatwo zjeść go podczas jazdy. Sprawdzą się też jabłka, gruszki oraz winogrona. Jeżeli mamy czas przed jazdą, to możemy owoce wcześniej pokroić i wsadzić do pojemnika. Wtedy będzie je znacznie wygodniej zjeść;
  • Orzechy;
  • Kanapki;
    Tutaj powinniśmy postawić na ciemne pieczywo, chudą wędlinę i warzywa;
  • Wafle pełnoziarniste;
  • Ciasteczka owsiane.

- Podczas jazdy samochodem powinniśmy jeść dość często, ale w małych ilościach. Wtedy na pewno nie zabraknie nam energii i koncentracji, a nie dopadnie nas zmęczenie związane z przejedzeniem. Posiłek warto połączyć z postojem. No i trzeba pamiętać, żeby przed podróżą także nie jeść zbyt dużo i unikać ciężkostrawnych potraw - podkreślają eksperci.

Zobacz wideo
Czy przykładasz wagę do tego co jesz i pijesz podczas jazdy samochodem?
Więcej o:
Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.