W motoryzacji powstanie kolejny wielki sojusz? PSA szuka partnera do podboju pozaeuropejskich rynków

Filip Trusz
Po przejęciu Opla francuski koncern PSA stał się jednym z najważniejszych graczy europejskiego rynku. Jednak Peugeot ma znacznie poważniejsze plany - m.in. zamierza wkroczyć do Stanów Zjednoczonych.

Francuski koncern PSA to właściciel Peugeota, Citroena, DS-a, a od niedawna także Opla i Vauxhalla. Jak donosi serwis Bloomberg szef PSA, Carlo Tavares, planuje dalszą ekspansję. Jego oczy zwrócone są poza Europę.

Jest jeszcze za wcześnie na oficjalne potwierdzenie doniesień, ale, wg "źródeł zbliżonych do władz koncernu", PSA rozpoczęło już wstępne rozmowy z amerykańskim koncernem General Motors. PSA właśnie od GM-u zakupiło Opla, obaj giganci znajdują się więc w dobrych stosunkach. Ambicją Peugeota jest wkroczenie na rynek północnoamerykański.

Peugeot 508Peugeot 508 fot. Piotr Mokwiński

My, jako Moto.pl, o planach podboju USA słyszeliśmy na własne uszy podczas Opel Tech Day w zeszłym roku - wtedy powiedziano nam, że jednym z zadań Opla w nowych strukturach ma być właśnie przygotowywanie gruntu pod ewentualne pojawienie się samochodów PSA w Stanach. Przy projekcie stał jeszcze znak zapytania, ale wykorzystanie Opla, który przez tyle czasu był częścią rodziny General Motors, do wejścia do USA wydaje się logicznym posunięciem.

Niektóre źródła mówią, że PSA sonduje także inny koncern z mocną pozycją w USA. Chodzi o FCA. Podczas genewskich targów szef Fiat Chrysler Automobiles, Mike Manley, przyznał, że chętnie przyjrzy się każdej propozycji, która "uczyni Fiata silniejszym".

Że plany PSA znajdują się na bardzo wczesnym etapie najlepiej pokazuje fakt, że w prasowych spekulacjach pojawia się również sojusz z JLR.

Zobacz wideo

Ewentualny sojusz PSA z innym gigantem nie byłby jedynym takim ruchem ostatnich miesięcy.

Na początku roku prezesi Volkswagena i Forda ogłosili rozpoczęcie bliskiej współpracy. Sojusz nie wiążę się z żadnymi zmianami właścicielskimi. Volkswagen i Ford skupią się przede wszystkim na wspólnym tworzeniu pickupów oraz samochodów użytkowych klasy van. Pierwszym stworzonym wspólnie modelem będzie pickup średniej wielkości. Jego sprzedaż rozpocznie się w 2022 r., a model będzie sprzedawany na całym świecie.

Więcej o:
Copyright © Agora SA