IQ.Light - Volkswagen opracował rewolucyjne reflektory. Narysują pasy na drodze

Niemiecki koncern pracuje nad nowoczesnymi systemami oświetlenia w nadchodzących modelach, które nie tylko poprawią poziom bezpieczeństwa, ale przy okazji np. narysują tor jazdy przed samochodem.

Nowatorskie technologie mają pomagać w poprawie bezpieczeństwa na drogach. Jeden z najnowszych projektów inżynierów Volkswagena to matrycowe reflektory LED o nazwie IQ.Light, które zamontowano w nowym Touaregu. Rozwiązanie mocno poprawia widoczność podczas jazdy nocą.

IQ.LightIQ.Light fot. Volkswagen

Kolejnym etapem rozwoju tej technologii mają być funkcje interaktywne. Nowe systemy oświetlenia będą obejmowały reflektory mikro-pikselowe HD. Składają się z 30 tys. punktów świetlnych i wysokiej jakości reflektorów LED, które są tańszą alternatywą dla technologii laserowej. Nowe lampy mikro-pikselowe HD będą mogły wyświetlać informacje bezpośrednio na drodze.

IQ.LightIQ.Light fot. Volkswagen

Volkswagen pracuje nad systemem asystującym o nazwie „Optical Lane Assist”. Reflektory HD będą wyświetlać pasy przed autem, które będą informować wizualnie o szerokości pojazdu i odległości od linii wyznaczających pas ruchu. Takie rozwiązanie sprawdzi się np. podczas omijania robót drogowych. Podczas jazdy w zakręcie pasy będą cały czas podążać przed samochodem.

IQ.LightIQ.Light fot. Volkswagen

Inżynierowie pracują również nad tylnymi lampami w technologii LED, które w razie niebezpiecznej sytuacji pozwolą uniknąć niebezpiecznej sytuacji, ostrzegając o zagrożeniu innych kierowców. Z kolei funkcja asystująca „Optical Park Assist” wykorzystuje mikrosoczewki, które poprawią bezpieczeństwo podczas manewrów parkingowych. Lampy będą wyświetlać trasę przejazdu na drodze, ostrzegając tym samym pieszych.

IQ.LightIQ.Light fot. Volkswagen

Test nowej Kii Ceed na polskich drogach. Czy to nowy wzór segmentu C?

Więcej o:
Copyright © Agora SA