Skoda szykuje następcę Rapida - pierwszy teaser nowego modelu

Filip Trusz
Skoda przymierza się do zastąpienia Rapida nowym modelem, który sylwetką i rozmiarami ma zbliżyć się do klasycznych, kompaktowych hatchbacków. Właśnie opublikowano pierwszy teaser.

Wszystko wskazuje na to, że Skoda planuje wycofać z oferty Rapida, jakiego znamy, a jego miejsce ma zająć klasyczny kompakt. Nowy model wymiarami miałby być zbliżony do bratniego VW Golfa i dołączyć w segmencie C do większej, mierzącej 4,6 m Octavii.

Według najnowszych doniesień, nowy model ma być gotowy jeszcze w tym roku. Targową premierę zaplanowano na przyszłoroczny, marcowy Salon Motoryzacyjny w Genewie, a do salonów nowa Skoda przyjedzie chwilę później. Czesi nie wchodzą jeszcze w szczegóły techniczne - opublikowali tylko pierwszy zwiastun i zapowiedzieli, że auto powstanie na bazie platformy Volkswagena MQB A0.

Rapida zastąpi Spaceback?

Nie wiadomo jeszcze, czy zmiana koncepcji modelu będzie oznaczać pożegnanie się z nazwą Rapid. W opisie zdjęcia-teaseru pojawia się słowo "Spaceback". Całkiem więc prawdopodobne, że nowa Skoda będzie się tak nazywać.

Przypomnijmy, aktualnie Spaceback to jedna z dwóch wersji nadwoziowych Rapida.

Skoda Vision RSSkoda Vision RS fot. Skoda

Czego możemy spodziewać się po nowej Skodzie?

Przedsmakiem następcy Rapida jest koncepcyjna Skoda Vision RS. To praktyczny hatchback, którego bagażnik pomieści 430 l. Vision RS mierzy 4 356 mm długości, 1 431 mm wysokości, 1 810 mm szerokości oraz 2 650 mm rozstawu osi.

Za napędzanie Skody Vision RS odpowiada 245-konny układ hybrydowy typu plug-in. Benzynowy silnik 1.5 TSI dostarcza ok. 100 KM, reszta to zasługa mocnego silnika elektrycznego. Kierowca do wyboru ma trzy tryby jazdy: Normal, Sport oraz EV. Jeżeli ten układ trafi na pokład produkcyjnego nowego Rapida, to taka wersja będzie oznaczona literami RS.

W ofercie pojawią się oczywiście znacznie słabsze i tańsze jednostki napędowe, które dobrze znamy z samochodów koncernu VAG o podobnych rozmiarach.

Priorytetem dla Skody będzie jak najlepsze wykorzystanie platformy MQB-A0. Nowoczesna konstrukcja ma pozwolić inżynierom na zaprojektowanie wyjątkowo przestronnej kabiny, a także wykorzystanie zaawansowanych systemów wsparcia kierowcy.

Skoda Vision RSSkoda Vision RS fot. Skoda

Więcej o: