Planujesz wyjazd samochodem? Pomogą internetowe narzędzia do planowania podróży

Zaczęły się wakacje. Wielu z nas postanowi wyjechać poza miejsce zamieszkania. Tym, którzy wyjadą na wypoczynek samochodem z pewnością przydadzą się route plannery. Co to takiego?

Podróżując samochodem warto zawczasu zaplanować trasę. Z jednej strony zazwyczaj jest kilka wariantów, którymi możemy dotrzeć do celu, a z drugiej warto sprawdzić, czy jakieś odcinki dróg są w przebudowie, co może wydłużyć naszą podróż.

Kolejną kwestią jest możliwość dobrania trasy tak, aby ponieść jak najmniejsze opłaty drogowe w przypadku korzystania z płatnych odcinków. Nie bez znaczenia są także atrakcje turystyczne, które możemy po drodze odwiedzić.

Planowanie trasy

Naszą podróż możemy zaplanować na parę sposobów. Najbardziej sprawdzonym i przez lata kultywowanym jest otworzenie papierowej mapy i jej długa analiza. Niestety, mapy sprzed paru lat mogą nie zawierać nowopowstałych odcinków dróg. Do tego, na każdy kraj przeznaczony jest inny zestaw, co sprawia, że jeżeli jedziemy daleko za granicę, zamiast jednego zeszytu, musimy zabrać kilka. Dlatego wygodniej będzie skorzystać z nowych technologii.

Większość z nas korzysta ze smartfonów. W Polsce odsetek korzystających z tego typu urządzeń wynosi powyżej 60 proc. A na tego typu urządzenia jest dostępnych dużo dedykowanych aplikacji podróżniczych. Możemy wśród nich wymienić choćby Automapę, Google Maps, Maps (od firmy Apple) czy choćby NaviExpert.

Przeczytaj także: Jak zachować się w przypadku stłuczki lub wypadku za granicą?

Są to sprawdzone rozwiązania, które na podstawie dostępnych informacji zaproponują trasę przejazdu. Trzeba jednak pamiętać, że tego typu aplikacje często wymagają stałego połączenia z Internetem. Warto więc sprawdzić opłaty wynikające z roamingu w przypadku podróży za granicę.

Bo, choć sporo w kwestiach opłat zagranicą się zmieniło, to cały czas, gdy skończy nam się przewidziany limit, zgodny z naszym abonamentem, cena za kB danych jest dość wysoka. W efekcie może się okazać, że nasza podróż będzie kosztowniejsza niż nam się wydaje. Z pomocą w tej sytuacji przychodzą nam aplikacje, które mogą pracować w trybie off-line. Dzięki temu nie będziemy musieli martwić się o dodatkowe koszty.

Przydatny route planner

W przypadku wyznaczania tras, możemy skorzystać również z komputera, a dokładniej przeglądarki internetowej. Podobnie jak w przypadku aplikacji na smartfona, również w Internecie jest wiele przydatnych portali, tzw. route plannerów, pozwalających wyznaczyć trasę.

Wśród nich jest choćby Google Maps (maps.google.pl) czy np. mapy od Michelina (www.viamichelin.pl).

W pierwszym przypadku po wpisaniu punktu początkowego i końcowego otrzymujemy parę opcji tras. W zależności od środków transportu są one zróżnicowane. Na przykład wybierając jazdę samochodem dowiadujemy się od razu, jakie są nasze możliwości, gdzie są roboty drogowe oraz np. ile trwałby lot samolotem i od jakiej ceny rozpoczynają się bilety lotnicze.

Przydatną opcją, w przypadku tych map, jest możliwość przesłania wyznaczonej trasy za pośrednictwem konta Google, np. na telefon komórkowy. Dzięki temu nie tylko zaoszczędzimy czas, ale również nie będziemy musieli mozolnie wprowadzać wszystkiego od nowa, co nie zawsze się udaje.

Wyznaczenie trasy przejazdu przy wykorzystaniu map gogle (maps.google.pl)Wyznaczenie trasy przejazdu przy wykorzystaniu map gogle (maps.google.pl) Screen

Na podobnej zasadzie działają mapy od Michelina. Jest jednak pewna różnica. Otóż w liście opcji istnieje możliwość wybrania opcji podania danych auta, którym będziemy podróżować oraz średnią cenę paliwa w różnej walucie. Dzięki temu zostanie wyliczony, przewidywany koszt jazdy. Jest to przydatna funkcja, ponieważ z góry możemy mniej więcej założyć, ile będziemy musieli przeznaczyć pieniędzy na paliwo.

Rys. wyznaczenie trasy przy wykorzystaniu map Michelin (viamichelin.pl)Rys. wyznaczenie trasy przy wykorzystaniu map Michelin (viamichelin.pl) Screen

Przy wykorzystaniu m.in. map od Michelina warto tez zapoznać się z takimi opcjami, jak ruch drogowy, turystyka, pogoda czy hotele. Dzięki tym funkcjom, w jednym miejscu jesteśmy w stanie sprawdzić czy w danym momencie nie jest gdzieś korek albo znaczące utrudnienia w ruchu.

Przeczytaj także: Mandat za przekroczenie prędkości

Gdyby się tak stało, a drogę nie za bardzo można by zmodyfikować, zawsze wtedy można skorzystać z znalezionego pobliskiego hotelu albo sprawdzić prognozę pogody i znaleźć coś ciekawego do zwiedzania w okolicy.

Podróżuj i zwiedzaj

Podróżowanie m.in. samochodem to coś więcej niż tylko jazda z punktu A do punktu B. Swoboda i możliwości są praktycznie nie ograniczone. Zawsze możemy spontanicznie zboczyć z trasy i zajechać do pobliskiego miasta na obiad czy zwiedzanie.

W zależności od naszego punktu docelowego można w Internecie znaleźć mapy z atrakcjami turystycznymi w danych krajach. Dobrym tego przykładem jest ToursMaps (www.tourmaps.cz). Za pośrednictwem tego portalu możemy sprawdzić między innymi jakie są atrakcje, restauracje czy nawet wydarzenia w danym mieście na terenie Czech.

Dla Polski również istnieją takie mapy. Np. strona Polska Niezwykła (www.polskaniezwykla.pl) oferuje możliwość znalezienia na terenie kraju m.in.: zabytków, rozrywek, ciekawych miejsc przyrodniczych czy miejsc dla aktywnych.

Więcej o: