Skręcam w lewo na rondzie, czy muszę włączyć kierunkowskaz? Ministerstwo szykuje zmiany w prawie

Używanie kierunkowskazów na rondzie dzieli kierowców już od dawna. Za sprawą wyroku WSA w Lublinie dyskusja rozgorzała na nowo. Wątpliwości postanowiło rozwiać Ministerstwo i już szykuje zmiany w prawie.

Używanie kierunkowskazów na rondzie

Ile szkół jazdy, tyle teorii dotyczących używania kierunkowskazów przed wjazdem na rondo. Skoro przepisy uznają je za zwykłe skrzyżowania, to dlaczego zasada używania kierunkowskazów na rondach miałaby być inna? Wyjaśnił to Wojewódzki Sąd Administracyjny w Gliwicach, którego wyrok z 2016 roku wyjaśnił tę sporną kwestię.

Przed wjazdem na skrzyżowanie o ruchu okrężnym nie musimy włączać kierunkowskazu. Obowiązkowe jest jego włączanie podczas opuszczania ronda oraz zmiany pasa ruchu na rondach i więcej niż jednym pasie ruchu.

Sąd uzasadnił wyrok tym, że włączając kierunkowskaz przed wjazdem na rondo wprowadzamy innych kierowców w błąd. Bardzo podobny wyrok, jeszcze nieprawomocny, wydał niedawno Wojewódzki Sąd Administracyjny w Lublinie.

O kierunkowskazach na rondzie znowu zrobiło się głośno

To właśnie za sprawą lubelskiego sądu sprawa kierunkowskazów na rondzie wróciła ze zdwojoną mocą i raz jeszcze podzieliła kierowców. Przypomnijmy, WSA w Lublinie stanął po stronie osoby, która nie zdała praktycznego egzaminu na prawo jazdy kategorii B. Egzaminatorka uznała za błąd brak użycia kierunkowskazu przy skręcie w lewo na rondzie.

Zobacz także: Instrukcja obsługi ronda, czyli kto ma pierwszeństwo i czy trzeba używać na nim kierunkowskazów

Ministerstwo ma dość i szykuje zmiany w prawie

W Ministerstwie Infrastruktury szykowane są zmiany przepisów dotyczących rond - jako pierwszy dowiedział się o tym portal Brd24.pl.

"Ministerstwo Infrastruktury przeanalizuje pojawiające się wątpliwości oraz rozbieżności w interpretacji przepisów ustawy i rozważy zasadność podjęcia działań legislacyjnych w tym zakresie" - czytamy z kolei na TVN24 BiS. Również my próbowaliśmy dowiedzieć się czegoś więcej, ale jest jeszcze za wcześnie na jakiekolwiek konkrety. Resort potwierdza tylko, że sprawa kierunkowskazów na rondach zostanie wzięta pod lupę.

Co to oznacza dla kierowców?

Prace nad nowymi przepisami wcale nie muszą oznaczać, że zasady używania kierunkowskazów na rondach zostaną zmienione. Całkiem prawdopodobne, że Ministerstwo po prostu doprecyzuje istniejące prawo. Dzięki temu w przyszłości unikniemy wątpliwości i kolejnych kontrowersji. W tej kwestii jasne przepisy są bardzo potrzebne, bo sprawa dzieli kierowców, jak mało która.

Źródło: Brd24.pl, TVN24 BiS

Zobacz także: Polskie drogi jak rosyjska ruletka. Winni są kierowcy. Dane jasno to pokazują

Czy przed wjazdem na rondo włączasz kierunkowskaz?
Więcej o:
Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.