Skręcam w lewo na rondzie, czy muszę włączyć kierunkowskaz? Ministerstwo szykuje zmiany w prawie

Używanie kierunkowskazów na rondzie dzieli kierowców już od dawna. Za sprawą wyroku WSA w Lublinie dyskusja rozgorzała na nowo. Wątpliwości postanowiło rozwiać Ministerstwo i już szykuje zmiany w prawie.

Używanie kierunkowskazów na rondzie

Ile szkół jazdy, tyle teorii dotyczących używania kierunkowskazów przed wjazdem na rondo. Skoro przepisy uznają je za zwykłe skrzyżowania, to dlaczego zasada używania kierunkowskazów na rondach miałaby być inna? Wyjaśnił to Wojewódzki Sąd Administracyjny w Gliwicach, którego wyrok z 2016 roku wyjaśnił tę sporną kwestię.

Przed wjazdem na skrzyżowanie o ruchu okrężnym nie musimy włączać kierunkowskazu. Obowiązkowe jest jego włączanie podczas opuszczania ronda oraz zmiany pasa ruchu na rondach i więcej niż jednym pasie ruchu.

Sąd uzasadnił wyrok tym, że włączając kierunkowskaz przed wjazdem na rondo wprowadzamy innych kierowców w błąd. Bardzo podobny wyrok, jeszcze nieprawomocny, wydał niedawno Wojewódzki Sąd Administracyjny w Lublinie.

O kierunkowskazach na rondzie znowu zrobiło się głośno

To właśnie za sprawą lubelskiego sądu sprawa kierunkowskazów na rondzie wróciła ze zdwojoną mocą i raz jeszcze podzieliła kierowców. Przypomnijmy, WSA w Lublinie stanął po stronie osoby, która nie zdała praktycznego egzaminu na prawo jazdy kategorii B. Egzaminatorka uznała za błąd brak użycia kierunkowskazu przy skręcie w lewo na rondzie.

Zobacz także: Instrukcja obsługi ronda, czyli kto ma pierwszeństwo i czy trzeba używać na nim kierunkowskazów

Ministerstwo ma dość i szykuje zmiany w prawie

W Ministerstwie Infrastruktury szykowane są zmiany przepisów dotyczących rond - jako pierwszy dowiedział się o tym portal Brd24.pl.

"Ministerstwo Infrastruktury przeanalizuje pojawiające się wątpliwości oraz rozbieżności w interpretacji przepisów ustawy i rozważy zasadność podjęcia działań legislacyjnych w tym zakresie" - czytamy z kolei na TVN24 BiS. Również my próbowaliśmy dowiedzieć się czegoś więcej, ale jest jeszcze za wcześnie na jakiekolwiek konkrety. Resort potwierdza tylko, że sprawa kierunkowskazów na rondach zostanie wzięta pod lupę.

Co to oznacza dla kierowców?

Prace nad nowymi przepisami wcale nie muszą oznaczać, że zasady używania kierunkowskazów na rondach zostaną zmienione. Całkiem prawdopodobne, że Ministerstwo po prostu doprecyzuje istniejące prawo. Dzięki temu w przyszłości unikniemy wątpliwości i kolejnych kontrowersji. W tej kwestii jasne przepisy są bardzo potrzebne, bo sprawa dzieli kierowców, jak mało która.

Źródło: Brd24.pl, TVN24 BiS

Zobacz także: Polskie drogi jak rosyjska ruletka. Winni są kierowcy. Dane jasno to pokazują

Czy przed wjazdem na rondo włączasz kierunkowskaz?
Więcej o:
Komentarze (216)
Kierunkowskaz na rondzie - skręt w lewo
Zaloguj się lub komentuj jako gość
 • cyniczny.komentator

  Oceniono 99 razy 87

  A po wuj włączać lewy migacz wjeżdżając na rondo? Dojeżdżam do ronda, to wiadomo, że na nie wjadę, więc kierunkowskazu nie włączam. Jak jestem na rondzie, to dla mnie:
  1. Lewy migacz = będę zjeżdżał na wewnętrzny pas.
  2. Prawy migacz = będę zjeżdżał na zewnętrzny pas / będę opuszczał rondo.
  3. Brak migacza = dalej jadę rondem.

 • remo29

  Oceniono 63 razy 53

  Mnie szokuje nie to, że ktoś miga w lewo, bo ludzie różne idiotyzmy robią za kierownicą, szokuje mnie to, że ktoś wymagał tego na EGZAMINIE. Ktoś taki sam powinien odbyć ponowny kurs na prawo jazdy, a o egzaminowaniu kogokolwiek zapomnieć.

 • rikol

  Oceniono 29 razy 21

  Egzaminatorka nie myśli logicznie i nie nadaje się do tej roboty. Z ronda zawsze skręcamy w prawo, żeby z niego wyjechać i wtedy włączamy kierunkowskaz w prawo. Jeśli na rondzie jest kilka pasów, to kierunkowskaz w lewo oznacza, że chcę zmienić pas na wewnętrzny, a nie że skręcam w lewo. Przed rondem nie ma sensu włączać kierunkowskazu, bo przecież wiadomo, że wjeżdżam na rondo, innej możliwości nie ma.

 • don_pedro_deszczowiec

  Oceniono 34 razy 16

  Rondo to taki wynalazek, który przerasta umiejętności ponad połowy kierowców. Rondo z dwoma pasami wjazdowymi i wieloma pasami ruchu na samym rondzie jest enigmą dla trzech czwartych kierowców. Obawiam się że trudno będzie wyedukować tę rzeszę, że nie jest potrzebny kierunkowskaz przy wjeździe na rondo (bo nie ma innej możliwości skrętu jak tylko w prawo), oraz to że korzystając z drugiego lub kolejnego zjazdu z ronda, należy wybrać na wjeździe i rondzie inny pas niż skrajny prawy. O kierunkowskazie w prawo przy wyjeździe już nawet nie chce mi się pisać, bo to sprawa elementarna... przerastająca możliwości psychomotoryczne połowy kierowców w tym policjantów.
  Teraz dowiaduję się że prawnicy w ministerstwie także mają problemy z ogarnięciem ronda i potrzebują pomajstrować w przepisach, tak jak to robią z przepisami budowlanymi i całą masą innych, których nie rozumieją, ale mają najwięcej do powiedzenia ;-)

 • rikol

  Oceniono 15 razy 13

  Rondo służy też do zawracania, co wtedy pani egzaminatorka by poleciła? Na rondzie można też jeździć w kółko kilka razy, żeby dokładnie przejrzeć drogowskazy, w którą stronę jechać.

 • Marcin Pogorzelski

  Oceniono 20 razy 8

  Włączanie lewego przed wjazdem o czym tak na prawdę powie i komu? Temu co jest za mną że chce skręcić w lewo lub zawrócić? A po co mu ta wiedza?
  Z kolei ja osobiście stojąc na wjeździe na rondo i widząc już kogoś kto jedze rondem z włączonym lewym kompletnie nie wiem jak długo dany osobnik znajduje się na rodzie i co w ogóle planuje. Także to też jest przekaz mylący i niepotrzebny

  Kiedy jedynie pomaga? JEST taki przypadek - kiedy mamy mikro rondo. Nauczyłem się tego we Włoszech. Byłem wdzięczy tym którzy sygnalizowali chęć skrętu w lewo, bo przy malutkim rondzie wiele osób go nie zauważa i jadąc prosto z pewną szybkością nie zdają sobie sprawy że ktoś kto właśnie przed nimi skręca lub za chwilę to zrobi, ma pierwszeństwo. Ale to trzeba by było doprecyzować pojęcie mikrorond i migania na nich. Reszta jest wg mnie zbędna i tylko prawy.

 • gangut

  Oceniono 11 razy 7

  Sraczka legislacyjna nasila się. Niedługo ministerstwa zaczną wydawać interpretacje jak otwierać piwo.

 • wicipinski

  Oceniono 17 razy 7

  Mamy takie rondo w Płocku, pierwsze za starym mostem. to rondo, ma 4 wloty, ale 2 z nich znajdują się po prawej stronie koła, trzeci natomiast jest w osi drogi, znaczy prosto. Syn mojego znajomego oblał tam egzamin, bo nie zasygnalizował przed rondem skrętu prosto. Pan egzaminator uznał że każdy trzeci wylot z ronda jest w lewo, bez znaczenia dla faktycznej geometrii. Woził chłopaka 45 minut po mieście, żeby go tylko złapać na jakimś błędzie. Dzieciak wyjechał do innego miasta i zdał śpiewająco od pierwszego razu.
  Mam takie pytanie do ewentualnie czytających egzaminatorów: jak zasygnalizować kierunkowskazem zamiar jazdy prosto?

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX