Jak sprawdzić liczbę punktów karnych przez internet? Pomoże w tym twój bank

Już nie trzeba iść na komendę, by sprawdzić aktualny stan punktów karnych na koncie przypisanym do kierowcy. Podpowiadamy, jak sprawdzić liczbę punktów karnych przez internet.

Jeszcze całkiem niedawno, sprawdzenie stanu konta kierowcy z punktami karnymi, wymagało nieco więcej czasu od zainteresowanego. Należało udać się na jakąkolwiek komendę i poprosić dyżurnego policjanta o pożądane informacje. Konieczne było też wylegitymowanie się dowodem osobistym.

W zamian, mundurowy mógł dokładnie określić daty ostatnich wykroczeń i liczbę punktów do nich przypisanych. Obecność trzeba było tylko potwierdzić podpisem w odpowiedniej notatce. Takie zasady funkcjonują do dziś, ale jest też zdecydowanie prostszy sposób na to, by sprawdzić liczbę punktów karnych.

Zobacz także: Kiedy polisa OC przedłuży się automatycznie? Zmiany w prawie działają na korzyść kierowców

Jak sprawdzić liczbę punktów karnych przez internet?

Uruchomiony w marcu 2015 serwis obywatel.gov.pl bardzo ułatwił kierowcom życie. Powstał, by dostarczać obywatelom informacji o działaniach administracji rządowej i usługach publicznych. W zeszłym roku stronę wyświetlono 18 milionów razy, a regularnie na nią wracało 4,7 miliona użytkowników.

Obecnie, znajdziemy tam aż 176 usług, w tym 35 online. Możemy tam sprawdzić także liczbę punktów karnych. Po wpisaniu w adresie przeglądarki wspomnianego adresu, należy wybrać opcję „Sprawdź swoje punkty karne”.

Następnie trzeba się zalogować, wykorzystując w tym celu profil zaufany i postępować zgodnie z instrukcją na ekranie. Cała operacja trwa kilkanaście sekund. Każdy użytkownik ma swoje indywidualne subkonto z listą wykroczeń, datami ich popełnienia i przynależnymi punktami. Nie da się sprawdzić, jakich grzechów za kierownicą dopuścił się sąsiad lub kolega z biura.

Zobacz także:Jazda na zbyt niskich obrotach może doprowadzić do finansowych tarapatów

Jak wyrobić profil zaufany?

W tej kwestii, w najlepszym położeniu są klienci banków, które oferują możliwość stworzenia profilu zaufanego bez wychodzenia z domu. Wystarczy postępować zgodnie z instrukcją na stronie wybranej instytucji. Grono banków oferujących tego typu usługi jest stale rozszerzane, więc warto analizować aktualizowaną listę ministerstwa cyfryzacji.

Jeżeli nie jest możliwe wyrobienie profilu zaufanego poprzez bankowość internetową, można to zrobić poprzez stronę pz.gov.pl. Nie obędzie się jednak bez wyjścia z domu. Trzeba będzie odwiedzić punkt potwierdzający tożsamość (urząd lub bank) z dokumentem tożsamości lub z „wykorzystaniem zewnętrznego dostawcy tożsamości”.

Mając profil zaufany, można sprawdzić nie tylko liczbę punktów karnych i datę ich wygaśnięcia. Wykorzystując go, można składać wniosek o dowód osobisty, uzyskiwać odpisy aktów, zgłaszać urodzenie dziecka, rozliczać podatki, jak również pobierać zaświadczenie o niekaralności.

Z nowej metody kontaktu z petentem korzysta też ZUS, gdzie można przez platformę internetową umawiać spotkania w placówce, wysyłać wnioski lub weryfikować zwolnienia lekarskie. Naprzeciw internaucie z profilem zaufanym wychodzi też CEIDG. To platforma dla przedsiębiorców z funkcjami założenia, wznowienia lub zawieszenia działalności gospodarczej.

Zobacz także: Nowe przepisy dotyczące przeglądów technicznych samochodów już od października 2017 r.

Uwaga na oszustów

Gdy jeszcze urzędy niechętnie "spoglądały" w stronę internetu, plagę stanowiły liczne portale wyłudzające dane osobowe, w zamian oferując informacje dotyczące aktualnego stanu punktów karnych.

Wiele z nich wciąż istnieje, a jeśli są zamykane, w ich miejsce powstają kolejne. To pic na wodę i zwykłe oszustwo. Tylko pod adresem obywatel.gov.pl dostępne są pożądane i zgodne z rzeczywistością informacje. Sprawdzenie punktów karnych przez internet jest bezpłatne.

Samochód, który wciśnie się w najwęższe miejsce parkingowe. W każdym kole ma osobny silnik

Więcej o:
Komentarze (14)
Jak sprawdzić liczbę punktów karnych przez internet?
Zaloguj się lub komentuj jako gość
 • gosc-km

  Oceniono 1 raz 1

  System jest po prostu "doskonały". Jak ktoś nie ma punktów, to podaje odpowiedź "albo jeszcze nie masz punktów, albo już straciłeś prawo jazdy" ;-)

 • Gość: oscar

  0

  !983 netfliksa moglib grać w kinach!

 • Gość: marian

  0

  jak sprawdzić kto był sprawcą kolizji gdy mnie wrobiono ---policjant znał sie po imieniu ze sprawcą, a ja dostałem mandat? znam tylko imię i nr rej. auta?

 • Gość: Kryssis

  0

  Trzeba myśleć, co się robi Panie Trump! Teraz wszyscy mamy po głowie.

 • Gość: Khorsj

  0

  Zawsze gdzie dwóch się bije tam trzeci korzysta, jednak to my nim nie jesteśmy tylko eksporterzy

 • Gość: manager

  0

  To dobra mobilizacja na przesiadkę na rower, oszczędność i aktywność to lubię!

 • Gość: cda

  0

  Elektromobilność to przyszłość, olac ceny paliw

 • Gość: Wit121

  0

  podobno lotos ma poniesc koszty oplaty emisyjnej. na ludziach ma sie to nie odbic.

 • Gość: jestem za

  0

  rozpada sie przemysl naftowy w wenezueli no i nam sie dostaje podwyzkami cen paliw

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX