Umowy podpisane. Za 3 lata wyjedziemy z Warszawy na wschód autostradą A2

To ważna informacja dla kierowców. Już w czerwcu 2020 r. zostanie oddany do użytku 15-kilometrowy odcinek łączący autostradę A2 z początkiem obwodnicy Mińska Mazowieckiego. Powstanie też węzeł Lubelska na drodze S17 i wiadukt w Legionowie na krajowej trasie nr 61

Trzy tygodnie temu pisaliśmy o rządowych planach połączenia Warszawy z Białą Podlaską. Według wstępnych założeń, 115-kilometrowy odcinek miał kosztować 5,6 miliarda złotych, a uroczyste otwarcie zaplanowano na koniec 2021 roku. Jak widać, resort infrastruktury i budownictwa nie próżnuje, bo już podpisano umowy na budowę pierwszego etapu. Zadania wycenionego na 500 milionów złotych podejmie się firma Polaqua. 15-kilometrowy odcinek będzie się składać z dwupasmowej autostrady z drogami obejmującymi ruch lokalny. Projekt zakłada też przebudowę okolicznych dróg gminnych i powiatowych, budowę MOP-a, a także Obwodu Utrzymania Autostrady. Trasa zyska ekrany akustyczne, przejścia dla zwierząt oraz zbiorniki retencyjne. Przecięcie wstęgi ma nastąpić w czerwcu 2020.

Dodatkowe środki z rządu

Przyspieszenie prac nastąpiło między innymi dzięki dodatkowym środkom z rządowych zasobów. Minister Mateusz Morawiecki zwiększył limit finansowy ze 107 do 135 miliardów złotych, co istotnie wpłynie na poprawę krajowej infrastruktury drogowej. Zyska na tym przede wszystkim autostrada łącząca zachodnią z wschodnią granicą, a także trasa S19 zwana Via Carpatią – łącznik między krajami bałtyckimi a Węgrami. Do 2023 ma też powstać odcinek z Mińska Mazowieckiego do Siedlec (32 kilometry za około 2 miliardy zł), a w kolejnych latach z Siedlec do Białej Podlaskiej – 70 km za niecałe 3 miliardy. Znaczna część ma być sfinansowana ze środków Unii Europejskiej.

Wiadukt w Legionowie i Węzeł Lubelska

Według planów drogowych, Węzeł Lubelska ma mieć 2 kilometry długości, a koszt jego budowy przekroczy 190 milionów złotych. Połączy Południową Obwodnicę Warszawy (S2) ze Wschodnią (S17) i autostradą A2. W skład tej inwestycji wejdzie 2-kilometrowe, 2-poziome połączenie. To spore ułatwienie dla transportu zmierzającego w stronę Terespola i Białegostoku. Oddanie zaplanowano na październik 2020. Kolejna inwestycja odciąży Legionowo. 1,8-kilometrowy wiadukt wyceniono na 45,7 miliona. Łączna wartość inwestycji podpisanych przez ministerstwo infrastruktury i budownictwa przekracza 738 milionów złotych. W najbliższych miesiącach powinniśmy doczekać się kolejnych umów i planów dotyczących rozbudowy dróg ekspresowych i autostrad.

Więcej o:
Komentarze (29)
Umowy podpisane. Za 3 lata wyjedziemy z Warszawy na wschód autostradą A2
Zaloguj się lub komentuj jako gość
 • Gość: cysta

  Oceniono 16 razy 6

  No widzicie Judasze? Wystarczyło 1,5 roku dobrej zmiany aby mieć już zapewnienie połączenia się z Matiuszką Rassiją

 • Gość: First Deadly Sin

  Oceniono 5 razy 5

  Dobrze, że A2 budują w stronę granicy z Białorusią. Cały tranzyt UE do Rosji będzie biegł A2.

 • asperamanka

  Oceniono 4 razy 4

  Każdemu wedle rangi. Asfaltowa jednopasmówka do domu sołtysowej już powstała, to teraz pora na autostradę do ojczyzny Jarosława.

 • Gość: as

  Oceniono 12 razy 4

  Taaa, nikt ci tyle nie da ile obiecaja pisiory. Wiadomo, ze nie uda im sie tego przeprowadzic w terminie.

 • a.k.traper

  Oceniono 3 razy 3

  Wg mnie taka trasa powinna być trzypasmowa a nie oszczędna, za kilka lat będzie zatłoczona.
  Zamiast ekranów należałoby rozważyć wariant z podwójnym lub potrójnym szpalerem krzewów rosnacych do 3 m a ostatni nawet wyżej (głóg, tarnina, mirabelka i inne), zatrzymują śmieci, tłumią hałas, łągodzą skutki zamieci i opadów śniegu a także pozwalają ptaszkom i zwierzątkom na schronienie i gniazdowanie.
  Ekrany chronią ale te maszkary wzdłuż polskich dróg mogą się przyczynić do wypadków, jedzie się jak w tunelu, podmuchy wiatru niejeden raz spowodowały zjazd na drugi pas co sam widziałem wiele razy, szczególnie zimą to bardzo niebezpieczne dla mniej wprawnych lub przesadzających z prędkością.

 • dyktator_bolandy

  Oceniono 11 razy 3

  o, to akurat , gdy Tusk zostanie prezydentem :)

 • susceptant

  Oceniono 2 razy 2

  S17 Garwolin-Lubelska będzie oddany w III/IV kwartale 2019 (miał być w II, ale jest opóźnienie
  A2 Lubelska-obw. Mińska ma być oddany w czerwcu 2020
  S2 POW do w. Lubelska ma być oddany w sierpniu 2020
  Tymczasem spinający te drogi węzeł Lubelska - pod koniec października 2020. To efekt wielomiesięcznego wstrzymania przetargu na ten węzeł w 2016 r. (kwalifikacja wykonawców-luty, zaproszenie do składania ofert - wrzesień) i przykład braku rozsądnego planowania inwestycji.

 • Gość: szej

  Oceniono 1 raz 1

  Teraz to już możecie nie budować, bo się wyprowadziłem. Mieszkałem w W-wie 18 lat, często jeździłem kierunku wschodnim i przeważnie było tak, że wydostanie się z Warszawy trwało tyle samo co późniejsza trasa do Lublina (z korkami w Kołbieli, Garwolinie itp). Rekord 11 godzin w listopadzie 2004, ale był atak zimy.

 • kenter85

  Oceniono 5 razy 1

  Trzeba było od początku drogi budować zamiast kościołów to dzisiaj całą Polskę można by było z przyjemnością objeździć.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX