Nie zatrzymałeś się do kontroli? Grozi ci nawet 5 lat więzienia i grzywna!

Nie warto lekceważyć policyjnej kontroli. W czerwcu zmieniły się przepisy. W myśl nowych zasad, kierowca może zostać surowo ukarany. 30 dni aresztu może okazać się najłagodniejszym wymiarem kary.

Według zapewnień policji, nowe przepisy powinny ograniczyć drogowe „piractwo”. Bardziej dotkliwe kary mają poprawić bezpieczeństwo i wpłynąć na ogólny komfort poruszania się po polskich drogach. Przykre konsekwencje spotkają nie tylko piratów, lecz również recydywistów, pijanych oraz kierowców znajdujących się pod wpływem narkotyków.

Zmiany już weszły w życie

Nowe przepisy prawa o ruchu drogowym wprowadzono 1 czerwca 2017 roku. Najmniejszych konsekwencji mogą spodziewać się osoby, które zlekceważą policjanta wychodzącego na drogę z lizakiem. W tym przypadku w grę wchodzi nieświadomość kierowcy. Mógł nie zauważyć funkcjonariusza. W konsekwencji popełnia wykroczenie zagrożone grzywną do 5 tysięcy złotych, 30-dniowym aresztem i zakazem prowadzenia pojazdów. Sprawa trafia do sądu. Najniższy wymiar kary to nagana, choć sądy nakładają ją wyjątkowo rzadko.

Duży problem

Ministerstwo Sprawiedliwości przytoczyło statystki, z których wynika, że problem jest naprawdę duży. W 2013 do kontroli nie zatrzymało się 17 tysięcy kierowców. W 2014 blisko 20 tysięcy, a w 2015 ponad 24. Policjant w takiej sytuacji nie ma pewności, czy osoba prowadząca pojazd nie znajduje się przypadkiem pod wpływem niedozwolonych substancji lub ścigana jest listem gończym. Należy ruszyć w pościg. Zignorowanie sygnału z oznakowanego lub nieoznakowanego radiowozu traktowane jest już jako przestępstwo. Każda ucieczka ma skutkować karą w wysokości od 3 miesięcy do nawet 5 lat więzienia. Kierowca straci też uprawnienia na wszelkie pojazdy na okres od roku do 15 lat i zostanie ukarany grzywną ustanowioną przez sąd.

Surowe kary za narkotyki i alkohol

Nowe regulacje obejmują też zmiany w przypadku kierowców znajdujących się pod wpływem narkotyków oraz alkoholu. Za spowodowanie wypadku ze skutkiem śmiertelnym lub poważnym uszczerbkiem na zdrowiu, bezwzględna kara pozbawienia wolności wyniesie przynajmniej 2 lata. Przepisy nie przewidują wyroku w zawieszeniu. Z surowymi konsekwencjami muszą liczyć się również recydywiści drogowi. Osoby z zawieszonymi uprawnieniami za przekroczenie prędkości w terenie zabudowanym i powtórnie złapani na kierowaniu autem, otrzymają karę pozbawienia wolności na okres 2 lat i zakaz prowadzenia wszelkich pojazdów do 15 lat. Przestępstwo przedawni się dopiero po 3 latach, a nie jak dotychczas po dwóch.

Więcej o:
Komentarze (33)
Nie zatrzymałeś się do kontroli? Grozi ci nawet 5 lat więzienia i grzywna!
Zaloguj się lub komentuj jako gość
 • jck12

  Oceniono 17 razy 15

  No trudno, od dziś będę się zatrzymywał.

 • stefan99999

  Oceniono 17 razy 13

  A co w sytuacji, gdy kontrola z takich czy innych przyczyn wydaje nam się podejrzana?

  Dawniej można było pomachać i jechać na najbliższą komendę. A teraz mamy pozwolić dać sobie w czapę i zabrać samochód, jak nas przebierańcy będą zatrzymywać. No to przecież raj na ziemi dla rozboju.

 • Mark M

  Oceniono 31 razy 11

  Rutynowe kontrole to jeszcze czasy PRL bo wtedy mogli robic wszystko, teraz policjant powinien zatrzymac tylko jesli ma powod podejrzenia, a jezeli takowy nie wystapil albo policjant nie potrafi zartykulowac poprawnie, to zatrzymanie powinno byc nielegalne i odrzucone przez sedziego jezeli sprawa trafi do sadu. Ale mysle ze Polsce jeszcze daleko z ta mentalnoscia.

 • ver.bus

  Oceniono 11 razy 7

  Mamy koniec lipca (26.VII) a na stronie głównej na górze można przeczytać:
  "NOWE (na czerwono) Od czerwca obowiązują surowsze przepisy w przypadku kontroli ".

  No nie ma kiedy taczki załadować w sezonie ogórkowym :)

 • mitoogorkach

  Oceniono 7 razy 3

  Jezdzilem 13lat w UK i nie mialem zadnej kontroli policyjnej. To sa jakies ubeckie metody albo spoleczenstwo.

 • Gość: pilotprix

  Oceniono 1 raz 1

  no to panie zbyszek, trza budowac dodatkowe wiezienia i sprowadzic wiecej ukraincow, ktorzy zastapia w robocie uwiezione wolactwo

 • Gość: znawca

  0

  o tym już dawno pisała legalnajazda

 • kllk1221

  0

  Na A4 policji nigdy nie ma, no chyba ze przy wypadku
  To co za różnica jakie będą kary jak nikt nie kontroluje ą policja filmiki z kamerek oglada

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX