Diesle w odwrocie. Czy to koniec silników wysokoprężnych?

Dane dotyczące sprzedaży aut z silnikami wysokoprężnymi są nieubłagane. Europejscy klienci coraz chętniej skłaniają się ku wersjom benzynowym. Ten trend również nie omija Polski, choć może nas czekać za kilka lat zalew używanych, niechcianych na Zachodzie samochodów.

Tylko Europa lubi diesle

 Rocznie sprzedje się na świecie ponad 70 milionów aut osobowych. Znaczna część rynku należy do Chin, gdzie do klientów trafia blisko 20 milionów pojazd. Na drugim miejscu są Stany Zjednoczone (17,5 miliona), a na trzecim Japonia – około 5 milionów. W każdym z wymienionych państw, diesle stanowią około 1% tego dochodowego tortu. W Tokio, stolicy kraju Kwitnącej Wiśni, nowoczesnych technologii i bardzo restrykcyjnych norm emisji szkodliwych substancji do atmosfery, zapotrzebowanie na samochody elektryczne wyniosło w 2016 ponad 25 tysięcy. Jeśli zsumować „elektryki” z hybrydami, to Chiny wychodzą na pozycję lidera – 350 tysięcy egzemplarzy EV/PHEV w 2016. Europa ma swoje przyzwyczajenia i jest kolebką silników wysokoprężnych. Niemniej, popularność diesli, z każdym miesiącem spada. W Niemczech takie jednostki znalazły w marcu uznanie zaledwie 40% konsumentów. Jeszcze w zeszłym roku, ten wskaźnik wynosił 45,8%, a przed pięcioma laty aż 48,1. Na całym Starym Kontynencie zmiany zachodzą nieco wolniej, jednak tendencja utrzymuje się od kilkunastu miesięcy. Obecnie wynosi 50:46 dla motorów benzynowych.

Nie tylko konstrukcyjne skomplikowanie odstrasza

Między legendy należy włożyć pancerne diesle, które przy minimalnej trosce serwisowej potrafiły przejechać milion kilometrów. Według badań ADAC z początku lat 80., średni przebieg dla Mercedesa W123 200D, przy którym przytrafiała się unieruchamiająca auto awaria, wynosił 780 tysięcy kilometrów. Dziś to wyniki abstrakcyjne. Szacuje się, że żywotność czterocylindrowych silników wysokoprężnych wynosi obecnie 300-350 tysięcy. Do tego dochodzi kosztowny w obsłudze osprzęt i coraz mniejsze różnice w zużyciu paliwa względem benzynowych odpowiedników. Stopniowo zaostrzane ekologiczne normy przyczyniają się też do spadku popularności i wzrostu kosztów produkcji dla wszystkich koncernów. To się po prostu wkrótce przestanie opłacać.

To jednak niejedyny problem. Piętno na dieslach odcisnęła afera z oszustwami w koncernie VAG. Z nieoficjalnych informacji wynika też, że większość producentów zaniżała wyniki pomiarów, by dopasować się do restrykcyjnych norm. Wiele weryfikacyjnych procesów wciąż się toczy, więc na oficjalne informacje przyjdzie nam poczekać.

Przełomowy rok 2025

Już za 8 lat może się okazać, że diesle znikną z mapy Europy. W Brazylii wśród nowych aut niemal nie występują. Wiele dużych ośrodków miejskich nosi się z zamiarem wprowadzenia zakazu wjazdu do centrum do 2025. Wszystko przez smog i emisję NOx, choć nowoczesne silniki wysokoprężne spełniające wyśrubowane normy Euro6, dalekie są od łatki trucicieli. Niemniej, na Zachodzie wszystkie ropniaki wrzuca się do jednego wora, co na pewno odbije się rykoszetem również na Polsce. Paryż, Madryt, Ateny, Meksyk, a także Monachium, Berlin i Stuttgart. Za przykładem wspomnianych miast pójdą kolejne, ale póki co, trwa oczekiwanie na reakcje społeczne.

Problem koncernów premium

Mimo słabnącej popularności, klienci aut z metką premium są mocno przywiązani do diesli. BMW sprzedaje ponad 70% samochodów z silnikami wysokoprężnymi. Volvo, którego przedstawiciele zapowiadają koniec ery jednostek wysokoprężnych już za kilkanaście lat, przekazuje klientom aż 80% pojazdów z takim rodzajem napędu. Niemniej, Szwedzi, jak i Niemcy, przeznaczają setki milionów euro na wdrażanie technologii hybrydowych. Większość sukcesywnie wprowadzanych modeli ma w ofercie motor spalinowy wspomagany elektrycznym. Jak pokazują aktualne trendy, świat zmierza do wprowadzenia na rynek autonomicznych „elektryków” i póki to możliwe, rozwijania technologii hybrydowej, w której prym wiedzie Toyota. Przez 20 lat Japończycy sprzedali ponad 10 milionów hybryd. Obecnie mają w portfolio 33 modele dostępne w 90 krajach. W 2016 do klientów w Polsce trafiło blisko 10 tysięcy samochodów z dwusilnikowym napędem.

Czy Polskę zaleje fala używanych diesli z Zachodu?

To hipotetyczny scenariusz. Jeśli w życie wejdą wkrótce zakazy wjazdu diesli do centrum największych stolic, Europejczycy zaczną na ogromną skalę pozbywać się swoich samochodów. Ich wartość mocno spadnie, co stanie się łakomym kąskiem dla polskich, prywatnych importerów. W zeszłym roku nad Wisłę trafiło ponad 990 tysięcy pojazdów osobowych, których średni wiek wynosił 12 lat, a wartość deklarowana w urzędach celnych, niewiele ponad 29 tysięcy złotych. Co na to polski rząd? Nie wiemy. Z deklaracji wicepremiera Mateusza Morawieckiego wynika, że za 10 lat po krajowych drogach ma jeździć milion aut elektrycznych. Swoje trzy grosze dorzuca też Elżbieta Bieńkowska, europejski komisarz do spraw rynku wewnętrznego i usług. Jej zdaniem, całkowite zniknięcie napędu wysokoprężnego w autach osobowych to kwestia nieodległej przyszłości.

Citroen C4 Picasso | Test | Minivan w świecie SUV-ów

Więcej o:
Komentarze (55)
Diesle w odwrocie. Czy to koniec silników wysokoprężnych?
Zaloguj się lub komentuj jako gość
 • Gość: Papa_Swin

  Oceniono 25 razy 13

  Passata dwudziestoletniego, w TDI-ku, kupię pilnie! Byle nie od Niemca, bo przykro patrzeć na ludzkie łzy.

 • j_p_salomonczyk

  Oceniono 45 razy 13

  W tym wszystkim chodzi o to by zmusić ludzi do kupna nowych samochodów, by Państwo mogło zrealizować podatkowy haracz a producenci znaleźli klientów na swoje badziewie. Przykładem takiego badziewia są hybrydy Toyoty. Namówiono moją partnerkę na takie coś i wiem już, że hybrydy to największe możliwe "Gó..no" a szczególnie Toyota. Mam odruch wymiotny za każdym razem gdy do tego czegoś wsiadam. Do tego czegoś z wyjącą wiecznie bezstopniową skrzynią biegów, tandetnym wnętrzem, fatalnym prowadzeniem i oszczędności na paliwie raptem w wysokości około 1,2 litra na sto kilometrów przy porównaniu z podobnym gabarytami samochodzie z silnikiem benzynowym cywilizowanej europejskiej marki. Do tego to badziewie jest niesprzedawalne - bo kto kupi np. trzyletnią hybrydę?!

 • grzegorzsrx

  Oceniono 30 razy 10

  najbardziej dumni z technologii silnikow wysokopreznych sa niemcy , a ironia losu jest fakt , ze sami wyrzucili pana Diesla za burte statku jak plynal do anglii by patent sprzedac. kazda wiadomosc o koncu tej smierdzacej i rakotworczej technologii jest dobra wiadomoscia.

 • ochujek

  Oceniono 9 razy 7

  Diesle są najoszczędniejsze. Olej napędowy tańszy od benzyny. Co z transportem ciężarowym, kolejowym, okrętowym?

 • jar_i_mir

  Oceniono 6 razy 6

  A co z dieslami w transporcie drogowym? I w kolejowym? A w morskim? Dlaczego tylko osobowe są be, a wszystkie pozostałe cacy?

 • Gość: Gość Darek

  Oceniono 10 razy 6

  W Polsce diesle popiera pewien minister od środowiska tak więc one u nas nie zaginą!!!

 • Gość: ASD

  Oceniono 32 razy 6

  Wskutek tej nagonki skończy się tym że będziemy pod przymusem jeździć samochodami na... węgiel.
  "Ekologiczne" elektryki nie jeżdżą na prąd, bo prąd w przyrodzie nie występuje. Tak samo jak wodór i ogniwa paliwowe. Energię trzeba najpierw wyprodukować a jak nie zrobi tego silnik spalinowy, musi to zrobić elektrownia. A czym są zasilane nasze elektrownie? I skąd się bierze do nich paliwo (podpowiedź - większość z Rosji). Jaki tego efekt? Putin pewnie jest jak najbardziej ZA wprowadzeniem przymusu jazdy elektrykami w calutkiej Europie.
  Tak się kończą durne regulacje.

 • ant777

  Oceniono 5 razy 5

  Sprzedałem diesla. Zostawiłem benzynę. Oba auta o pojemności 1.6 Sprzedałem komfort jazdy zwłaszcza na trasie, a zostawiłem kosiarkę, bo tak mogę benzynkę nazwać. Gdyby nie, to że 90% jazdy mam po mieście diesla za nic bym nie oddał.

 • Gość: Łukasz

  Oceniono 4 razy 4

  Redaktorzy zapominają jak 8-10 lat temu pisali artykuły zachęcające do kupna Diesli :) Też podpierano się danymi z zachodu Europy i sugestią że jest taniej, ekologiczniej, bezawaryjnie itp.
  Jak już inni pisali - trzeba zachować zdrowy rozsądek i własne zdanie. A dopóki samochody elektryczne skokowo nie poprawią wygody użytkowania (zasięg, gęstość stacji, czas ładowania), to niema o czym gadać.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX