iMoto | Wirtualna książka serwisowa

Książka serwisowa samochodu może podnieść jego wartość w momencie sprzedaży, a na pewno ułatwić negocjacje. Jest kroniką napraw i "książeczką zdrowia" samochodu. Teraz możesz ją prowadzić również wirtualnie. Zobacz, jak to się robi

Czy książka serwisowa jest istotna?

Podstawowe pytanie brzmi, czy książka serwisowa jest w ogóle ważna. Zazwyczaj, kiedy samochód jest jeszcze na gwarancji, jeździsz z nim do ASO, które wbija tam pieczątkę przy okazji realizacji kolejnego przeglądu gwarancyjnego. I na tym w większości przypadków się kończy. Z takiej książki niewiele wynika.

Zakładamy teraz, że książkę serwisową jednak prowadzisz. Wpisujesz daty kolejnych wizyt w warsztacie, a nawet to, co zostało wymienione podczas kontroli. A co z datami przeglądów czy końca okresu polisy OC? A co z innymi ważnymi datami, jak choćby ważność gaśnicy - wiedziałeś, że ona też może ulec "przeterminowaniu"?

Oczywiście, te dane są dostępne w dokumentach, które wozisz. Ale gdyby tak mieć wszystko w jednym miejscu?

iMoto - wirtualna książka serwisowa

Rozwiązanie, które z założenia ma pomóc kierowcom w codziennej eksploatacji samochodu, to nowopowstały serwis motoryzacyjny iMoto, dostępny pod adresem https://imoto.zone/. Portal ten ma wiele przydatnych funkcjonalności, ale skupmy się na tej jednej - wirtualnej książce serwisowej.

Przygodę z iMoto zaczynasz od szybkiej - i co ważne darmowej - rejestracji. Następnie wprowadzasz swój samochód, motocykl lub auto ciężarowe do wirtualnego garażu poprzez podanie podstawowych danych. Dodatkowo, możesz podać numer VIN swojego pojazdu, dzięki czemu wyszukiwanie części będzie łatwiejsze i bardziej precyzyjne.

iMoto | Wirtualna książka serwisowaiMoto | Wirtualna książka serwisowa fot. iMoto

Po co VIN? Na przykład po to, żeby w sklepie z częściami móc znaleźć tę jedną, jedyną, która pasuje idealnie do twojego modelu, rocznika, a nawet miesiąca produkcji.

Jak prowadzić wirtualną książkę serwisową?

W zakładce „Historia Pojazdu”, dostępnej po zarejestrowaniu, zalogowaniu i wprowadzeniu danych pojazdu, otwierają się możliwości prowadzenia pełnej dokumentacji dotyczącej samochodu.

Wprowadzić możesz informacje odnośnie przeglądu, wymiany opon, napraw, montażu akcesoriów, itp. Co ważne, oprócz rodzaju czynności, możesz też wpisać przebieg samochodu, datę wykonania, opis i uwagi, a ponadto możesz załączyć zdjęcie lub skan dokumentu (paragonu lub faktury), będącej potwierdzeniem wykonania usługi.

Jakie są korzyści?

Korzyści są istotne. Pierwsza z nich to wgląd w historię swojego pojazdu, zebranie w jednym miejscu wszystkich niezbędnych informacji, do których dostęp masz w każdej chwili. Również z poziomu aplikacji na smartfony - na Androida https://play.google.com/store/apps/details?id=pl.starhouse.imoto lub na iOS https://itunes.apple.com/pl/app/imoto-zone/id1121184378?l=pl&mt=8

Druga to przypominanie o upłynięciu ważnych terminów. Na przykład końca ważności przeglądu okresowego, za którego brak dostaniesz nie tylko mandat do 500 złotych, ale i stracisz prawo do odszkodowania w razie spowodowania wypadku. iMoto przypomni też o zbliżającej się konieczności przedłużenia polisy OC. Ta, choć w teorii ulega kontynuacji automatycznie, może wygasnąć, jeśli nie została opłacona w całości poprzednia składka. Kara za jazdę przed 14 dni bez OC to aż 4000 złotych. Z iMoto nie zapomnisz.

iMoto | Wirtualna książka serwisowaiMoto | Wirtualna książka serwisowa fot. iMoto

Trzecia korzyść to żywa gotówka w momencie sprzedaży samochodu. Prowadząc wirtualną książkę serwisową i uwiarygadniając wpisy skanami faktur, wypracowujesz sobie mocny argument podczas negocjacji ceny z potencjalnym kupującym.

Jak pokazują analizy, na przykład raport publikowany przez Otomoto.pl, książka serwisowa pozwala uzyskać cenę wyższą średnio o ponad 10 proc. W przypadku auta za 30 tys. złotych mówimy o trzech tysiącach złotych. Dla aut droższych różnica jest jeszcze większa.

I wreszcie czwarta kwestia. Portal iMoto oferuje również dostęp do serwisu ogłoszeniowego znajdującego się w zakładce „Giełda”. Chcąc sprzedać swoje auto, wystarczy z poziomu wirtualnego garażu kliknąć w przycisk "Wystaw pojazd na giełdę" i samochód trafia tam w postaci ogłoszenia. Jeśli wybierzesz taką opcję, to ogłoszenie może także zawierać całą historię pojazdu, zamkniętą w wirtualnej książce serwisowej. Podobnie, kupując auto poprzez serwis iMoto, możesz otrzymać dostęp to jego książki serwisowej, o ile jego właściciel takową prowadził.

iMoto | Wirtualna książka serwisowaiMoto | Wirtualna książka serwisowa fot. iMoto

Podsumowanie

Wirtualna książka serwisowa ma z założenia pomagać kierowcy i odciążać go w kwestiach obsługi samochodu. Robi to, jak widać na powyższych przykładach, bardzo dobrze. Nie tylko gromadzi informacje, ale też przypomni o ważnych terminach, których zaniedbanie może być bolesne i kosztowne w skutkach.