iMoto | Wszystko w jednym miejscu

W Polsce nawet 100 tys. osób jeździ bez OC, ryzykując aż 4 tys. złotych kary. W wielu przypadkach brak polisy spowodowany jest przez... roztargnienie. Wystarczy bowiem zapomnieć o opłaceniu jednej ze składek i polisa nie zostanie automatycznie przedłużona! Jak uniknąć podobnych problemów? Jest na to sposób

Ale po kolei. Ubezpieczenie OC pojazdu (motocykla, samochodu osobowego, ciężarówki) jest w Polsce obowiązkowe. Za jego brak grozi kara. Jeśli przez dłużej niż 14 dni pojazd nie ma opłaconej składki OC, Ubezpieczeniowy Fundusz Gwarancyjny nałoży karę, która ustalana jest na podstawie minimalnej krajowej płacy. Od stycznia 2017 roku wynosi ona 4000 zł w przypadku aut osobowych, 6000 zł dla aut ciężarowych i 670 zł dla motocykli.

Polisa OC, jako obowiązkowa, podlega automatycznemu przedłużeniu na kolejny rok. Owszem, jednak w przypadku, kiedy kierowca zapomni o opłaceniu pełnej składki lub jednej z rat, wówczas ubezpieczenie nie ulegnie przedłużeniu. Kierowca może nie być nawet tego świadomy, a UFG w konsekwencji upomni się o swoje - a tu nie ma przeproś. Ponad 14 dni bez OC to 4000 złotych!

Wspomnieliśmy o sposobie na uniknięcie kłopotu. Pojawił się na polskim rynku pod koniec 2016 roku, jest bezpłatny i ma ułatwić kierowcom korzystanie z ich samochodów. To serwis iMoto, działający pod adresem https://imoto.zone.

O co w tym chodzi?

W wielkim skrócie mówiąc, iMoto jest motoryzacyjnym serwisem społecznościowym, będącym wirtualnym garażem, sklepem, wirtualna książką serwisową, serwisem ogłoszeniowym czy wreszcie poradnikiem.

Podanie podstawowych danych odnośnie samochodu wystarczy, żeby system przypomniał kierowcy na przykład o konieczności odnowienia polisy, zbliżającej się dacie kolejnego badania technicznego czy nawet o okresowej wymianie oleju.

Co więcej, podanie numeru VIN umożliwi precyzyjne wyszukiwanie części zamiennych, a następnie ich zakup w konkurencyjnej cenie. Za pośrednictwem serwisu iMoto możliwe jest też znalezienie warsztatu godnego zaufania, prowadzenie wirtualnej książki serwisowej, a także wystawienie własnego auta na sprzedaż.

iMotoiMoto iMoto

Jak to działa?

Na początek szybka - i co ważne: bezpłatna - rejestracja (https://imoto.zone), po której trzeba wprowadzić swój samochód do wirtualnego garażu. Jak? To równie proste. Wystarczy podać numer VIN - samochodu osobowego, motocykla, auta dostawczego lub ciężarowego. Na jego podstawie system sam wypełnia niektóre rubryki. Jeszcze kilka podstawowych danych (data wygaśnięcia OC, data ostatniego przeglądu okresowego, itp.) i gotowe!

Koniec pomyłek przy zakupie części

Podanie VIN-u otwiera drogę do korzystania z wielu funkcji serwisu. Jedną z nich jest wyszukiwanie części zamiennych, które dobierane są do właściwej wersji samochodu, więc nie ma mowy o pomyłkach. Dodatkowo, dzięki umowom z dużymi dostawcami, ceny są konkurencyjne.

iMotoiMoto iMoto

Wirtualna książka serwisowa

Podanie większej ilości danych pozwala zbudować wiarygodną historię serwisową samochodu. Podanie daty przeglądu czy zawarcia umowy ubezpieczenia pozwoli systemowi na przypomnienie o zbliżającej się konieczności odnowienia polisy czy przeprowadzenia badania okresowego.

Każda czynność serwisowa, wymiana części i naprawa może zostać wpisana do systemu, a dołączenie w odpowiednim polu skanu faktur i dokumentów pozwoli później na uwiarygodnienie historii auta, kiedy dojdzie do jego sprzedaży.

iMotoiMoto iMoto

Giełda

Kiedy przyjdzie czas na wymianę samochodu, kilkoma kliknięciami przenieść można swoje auto z garażu na giełdę, a dokładnie do serwisu ogłoszeniowego. Tutaj uzupełniana na bieżąco historia serwisowa będzie mocnym atutem.

Dodatkowo, jeśli znajdziemy samochód poprzez serwis ogłoszeniowy iMoto, możemy zakupiony pojazd przenieść wraz z jego pełną dokumentacją do własnego wirtualnego garażu.

Forum, społeczności

W ramach iMoto działa forum dyskusyjne, gdzie można zasięgnąć języka w kwestiach eksploatacji czy porady związanej z zakupem samochodu. iMoto to również serwis społecznościowy, taki "facebook dla kierowców", działający na podobnych zasadach co Facebook właśnie.

iMotoiMoto iMoto

Motonewsy, porady, dokumenty

W ramach iMoto prężnie działa sekcja MotoNewsy, gdzie stale dodawane i aktualizowane są artykuły dotyczące porad eksploatacyjnych, przepisów drogowych, bezpieczeństwa. Publikowane są wzory najpotrzebniejszych dokumentów. Nie brakuje również rankingów oraz testów samochodów używanych.

iMotoiMoto iMoto

Aplikacja

W dzisiejszych czasach na wszystko "musi być apka", czyli aplikacja na smartfona. Tak też jest z iMoto. Wystarczy pobrać aplikację o nazwie... iMoto, żeby w każdej chwili mieć dostęp do platformy, otrzymywać powiadomienia czy przeglądać ogłoszenia.

iMotoiMoto iMoto

Podsumowanie

Kierowcy cenią wygodę, nie lubią przepłacać, a już na pewno nienawidzą wszelkich mandatów i kar. Dlatego też z nowatorskiego narzędzia, jakim jest serwis iMoto, korzysta coraz większa rzesza posiadaczy dwóch, czterech czy nawet kilkunastu kółek. A to zaledwie początek.