Salon Genewa 2017 | Mitsubishi Eclipse Cross | Zupełnie nowy SUV

Stylistycznie nawiązuje do ostatnich konceptów marki, nazwę pożyczył od kultowego sportowego modelu, a w ofercie zajmie miejsce pomiędzy ASX-em i Outlanderem. Oto Eclipse Cross - zupełnie nowy SUV Japończyków

Dokładne dane techniczne zostaną ujawnione podczas oficjalnej genewskiej prezentacji, którą zaplanowano już na 7 marca. Nie znamy więc wymiarów nowego crossovera, ale wiemy, że zajmie on miejsce w ofercie Mitsubishi pomiędzy modelami ASX i Outlander. Możemy się więc spodziewać kompaktowego SUV-a, który rzuci rękawicę największym przedstawicielom segmentu, VW Tiguanowi i Hyundaiowi Tucsonowi.

Znacznie więcej możemy za to powiedzieć o  wyglądzie Eclipse Cross - Japończycy tuż przed premierą wypuścili do sieci całą paczkę zdjęć. I nadwozia, i wnętrza. Stylistka modelu nawiązuje oczywiście do konceptów, którymi Mitsubishi ostatnio nas bombardowało przy okazji kolejnych targów. Nie zabrakło znaku rozpoznawczego marki, czyli osłony chłodnicy Dynamic Shield. Najwięcej dzieje się chyba z tyłu SUV-a, gdzie projektanci postawili na bardzo odważne reflektory:

Mitsubishi Eclipse CrossMitsubishi Eclipse Cross fot. Mitsubishi

Ciekawie prezentuje się również wnętrze. Pełnej listy nowoczesnych systemów, technologii i inteligentnych asystentów kierowcy jeszcze nie znamy (na tę czekamy do oficjalnej prezentacji), ale na zdjęciach widać całkiem sporo. Eclipse Cross będzie wyposażony w dwa ekrany - jeden pomiędzy zegarami, a drugi umieszczony na szczycie deski. Nie zabraknie też wyświetlacza HUD, na którym kierowca będzie mógł znaleźć najważniejsze informacje.

Dostaniemy też najnowszą wersję systemu multimedialnego z obsługą Apple CarPlay (to pewne) oraz Android Auto (nie wydaje się, by Mitsubishi zapomniało o użytkownikach Androida).

Jeżeli zapowiedzi się potwierdzą, to Eclipse Cross wprowadzi markę w zupełnie nową erę jeżeli chodzi o wykorzystane materiały i ich spasowanie. Po zdjęciach nie możemy tego stwierdzić, ale sam projekt kabiny wygląda elegancko.

Mitsubishi Eclipse CrossMitsubishi Eclipse Cross fot. Mitsubishi

Co pod maską? Na pewno w ofercie pojawi się zupełnie nowy, turbodoładowany silnik benzynowy o pojemności 1,5 litra. Niestety, nie znamy jeszcze jego liczb. Wiemy za to, że będzie mógł być parowany z zaprojektowaną od nowa bezstopniową skrzynią biegów CVT. CVT będzie można ustawić w tryb Sport Mode - kierowca ma wtedy do dyspozycji 8 wirtualnych biegów, które zmienia łopatkami przy kierownicy. Nowy silnik będzie dostępny w wersji z napędem AWD. Za sprawną pracę napędu będzie odpowiadał system Active Yawn Control.

Pojawiły się też informacje o 2.2-litrowym dieslu, który będzie współpracował z nowym, 8-biegowym automatem. Czy Eclipse Cross będzie miał do zaoferowania tylko te dwie jednostki, jeszcze nie wiemy, a na listę wszystkich silników czekamy do Genewy.

Mitsubishi Eclipse CrossMitsubishi Eclipse Cross fot. Mitsubishi

Nowy SUV Mitsubishi ma trafić do sprzedaży w Europie na przełomie 2017 i 2018 roku. Najbardziej prawdopodobnym terminem w Polsce wydają się pierwsze miesiące 2018 r. Ceny poznamy oczywiście bliżej rynkowej premiery.

Czy Twoim zdaniem Eclipse Cross odniesie sukces w Europie?
Więcej o:
Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.