Google opatentowało "lep na pieszych"

Nowy patent Google ma ratować życie pieszych i rowerzystów. Zasada jego działania jest prosta. Przypomina... lep na muchy

Tesla Model 3 | Najważniejsza premiera motoryzacyjna ostatnich lat

Była już zewnętrzna poduszka powietrzna, którą Volvo zadbało o bezpieczeństwo pieszych podczas zderzenia (Pedestrian Airbag Technology). Zmniejsza ona efekty kontaktu człowieka z maską samochodu. Nie chroni jednak przed najgorszą w skutkach drugą fazą wypadku, w której pieszy odbija się od samochodu, lądując pod kołami innego auta albo na krawężniku czy drzewie. Nowy patent Google ma to zmienić.

Co technologiczny gigant ma wspólnego z samochodami? Google od lat pracuje nad autonomicznym modelem jazdy, który w nieodległej przyszłości ma zrewolucjonizować świat motoryzacji. Auta jeżdżące bez udziału człowieka to jednak spore ryzyko. Nawet najbardziej zawiłe algorytmy nie są w stanie przewidzieć wszystkiego. Samochody Google mają już na swoim koncie kilka stłuczek . Amerykanie doskonale zdają sobie z tego sprawę, dlatego opatentowali system zmniejszający skutki kolizji z udziałem pieszych.

Jak to działa? Przednia część samochodu zostaje pokryta lepką substancją, na którą nanoszona jest ochronna powłoka. "Kokon" pęka podczas zderzenia, uniemożliwiając pieszemu odbicie się od auta. "Lep na pieszych" to dmuchanie na zimne, bo Amerykanie chcą, by docelowo ich autonomiczne samochody w ogóle nie brały udziału w wypadkach. Właśnie dlatego swój nowy pomysł nazywają rozwiązaniem tymczasowym.

Nietrudno wyobrazić sobie sytuacje, w których patent Google może być śmiertelną pułapką. Przyklejony do maski pieszy staje się taranem, którym auto trafia w inne przeszkody. Od patentu do fabrycznego rozwiązania jest jednak długa droga. Przed Google jeszcze wiele godzin testów, które zweryfikują użyteczność i bezpieczeństwo nowego rozwiązania.

ZOBACZ TAKŻE:

Nowa Tesla Model S | Jeszcze nowocześniejszy samochód przyszłości

INNE LINKI:

Najgroźniejszy rywal Tesli Model 3 wejdzie do sprzedaży jeszcze w tym roku

Chińska konkurencja Tesli

Tuning | Larte Elizabeta | Bardzo groźna Tesla Model S

źródło: Okazje.info

Więcej o:
Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.