Salon Genewa 2016 | Skoda VisionS | W oczekiwaniu na dużego SUV-a

Skoda VisionS nie ma przed nami już żadnych tajemnic. Znamy jej wygląd, wnętrze oraz dane techniczne. To już ostatni krok przed prezentacją produkcyjnego dużego SUV-a marki [x]

Skoda VisionC | Zapowiedź nowej linii stylistycznej

Po długich miesiącach milczenia, Skoda wreszcie zaczęła ujawniać pierwsze informacje o zbliżającym się dużym SUV-ie. Zapowiedzią nowego modelu jest Skoda VisionS.

Skoda postawiła na bardzo odważne linie, dynamiczną sylwetkę, przetłoczenia oraz wielkie koła z fantazyjnym wzorem felg, które ledwo mieszczą się w wydatnych nadkolach. Z przodu uwagę zwracają przymrużone LED-owe światła, charakterystyczny grill marki, szara listwa na dole i chromowane akcenty, nadające Skodzie agresywniejszego charakteru. Z tyłu ciekawie prezentuje się linia dachu płynnie przechodząca w mały spojler, wyraźne wcięcie pośrodku klapy bagażnika, reflektory (wariacja na temat tych, które zaprezentowano dwa lata temu w VisionC), dwie duże końcówki wydechu oraz LED-owa listwa ciągnąca się wszerz całego tyłu, która będzie pełnić rolę światła stop.

Skoda VisionS mierzy 4 700 mm długości, 1 910 mm szerokości i 1 680 mm wysokości. Skoda jest więc większa od Volkswagena Tiguana (4,49 metra długości), na bazie którego najprawdopodobniej będzie zbudowana. Według większości spekulacji i przecieków SUV Skody o spodziewanej nazwie Kodiak będzie samochodem siedmioosobowym. Koncepcyjny VisionS ma trzy rzędy siedzeń, ale pomieści tylko 6 ludzi.

W eleganckim, białym i futurystycznym wnętrzu pierwsze skrzypce grają trzy duże ekrany. Jeden pełni rolę cyfrowych wskaźników i centrum informacji kierowcy. Oprócz prędkościomierza i obrotomierza może wyświetlać np. wskazania nawigacji, informacje o drodze czy najważniejsze parametry auta. Symetrycznie umieszczony z prawej strony ekran to królestwo pasażera, gdzie może oglądać filmy albo puszczać swoje ulubione piosenki. Na konsoli centralnej umiejscowiono trzeci ekran - centrum sterowania systemem multimedialnym.

Jak przystało na nowoczesny koncept, Skoda VisionS to samochód hybrydowy. Na pokładzie SUV-a będą ze sobą współpracować trzy silniki: spalinowy 1.4 TSI (156 KM i 250 Nm) oraz dwa elektryki, jeden z przodu (54 KM) oraz napędzający tylne koła mocniejszy, 114-konny e-motor. Na samych elektrycznych silnikach Skoda może pokonać 50 km. Skrzynia to dwusprzęgłowa, sześciobiegowa przekładnia DSG.

Osiągi? Pierwsza "setka" na liczniku to kwestia 7,4 sekundy, a prędkość maksymalna to okrągłe 200 km/h. Skoda chwali się, że spalanie nie powinno przekraczać 4 litrów na 100 km.

Skoda VisionSSkoda VisionS fot. Skoda

Podobnie jak VisionC, VisionS jest zwiastunem nowej linii stylistycznej całej marki. Produkcyjną wersję dużego SUV-a Czechów powinniśmy zobaczyć jeszcze w tym roku. Jeżeli Skoda pozostanie wierna pomysłom wykorzystanym w VisionS, to możemy być pewni, że za naszą południową granicą powstanie prawdziwy hit. Koncept spotkał się z bardzo ciepłym przyjęciem.

ZOBACZ TAKŻE:

Seat Ateca | Wiemy już prawie wszystko

Więcej o:
Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.