Smartfonowa motoryzacja | Czas na Mazdę

Całkiem niedawno pisaliśmy o możliwości zdalnego parkowania w BMW serii 7 i nadchodzącej nowej generacji Mercedesa Klasy E. Teraz do smartfonowego wyścigu zbrojeń dołącza Mazda. Na razie w Stanach, ale możemy się spodziewać, że specjalna aplikacja trafi także na inne rynki

Mazda CX-5 2015 | Znamy polskie ceny

Czy nam się to podoba, czy nie, telefony już dawno przestały służyć tylko do dzwonienia i odbierania SMS-ów. Teraz stały się naszym podręcznym, mobilnym centrum dowodzenia. Smartfony zaczynają odgrywać coraz ważniejszą rolę także w motoryzacji. We wstępie wspomnieliśmy o BMW i Mercedesie, teraz swoją aplikację dla kierowców przygotowała Mazda. Na razie specjalna "appka" działa tylko w Stanach Zjednoczonych i dwóch samochodach: Mazdzie 6 i SUV-ie CX-5. Oczywiście na dwóch wiodących systemach - iOS oraz Android.

Zacznijmy może od ceny. Za system Mazda Mobile Start trzeba zapłacić 500 dolarów. Otrzymujemy wtedy aplikację i roczną subskrypcję, której odnowienie na kolejny rok kosztuje 65 dolarów. Co otrzymujemy za te pieniądze? Głównym zadaniem systemu jest przemienienie telefonu w kluczyk. Za pomocą przycisku na ekranie będziemy mogli włączyć silnik. Aplikacja pozwala także na włączenie silnika, jeżeli nie jesteśmy w pobliżu auta, w celu nagrzania albo schłodzenia samochodu przed jazdą. W razie omyłkowego włączenia, silnik zatrzyma się po 30 minutach.

To nie wszystko. System Mazda Mobile Start pozwala także zamknąć albo otworzyć drzwi, włączyć zdalnie alarm w samochodzie (Mazda podkreśla, że opcja ta zwiększa nasze bezpieczeństwo), a także, dzięki nadajnikowi GPS, odnaleźć nasze auto, gdy np. zapomnimy gdzie dokładnie zaparkowaliśmy przed centrum handlowym.

Ceny dosyć wysokie. Jeżeli Mazda zaproponowałaby podobny system w Polsce, oczywiście w bardziej przyjaznej cenie, to bylibyście skłonni dopłacić za taki smartfonowy bajer? Czy to dla Was kolejna niepotrzebna nowinka?

ZOBACZ TAKŻE:

Mazda 6 2.2 Skyactiv-D AWD FL | Pierwsza jazda

Więcej o:
Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.