Lexus IS 200t | Nowy silnik, nowa skrzynia

Jesienią Lexus IS zadebiutuje w wersji z nowym silnikiem o mocy 245 KM współpracującym z ośmiobiegową skrzynią automatyczną

Salon Nowy Jork | Nowy Lexus RX | Większy NX

Lexus IS nigdy nie był oferowany z rozbudowaną paletą silników. Tak jest też w przypadku trzeciej generacji. Obecnie klient, któremu podoba się stylistyka japońskiego sedana i jest zdecydowany na zakup, ma do wyboru benzynową wersję 250 napędzaną jednostką 2.5 V6 (207 KM), lub hybrydę 300h (223 KM). Jesienią dołączy trzecia wersja oznaczona symbolem 200t.

Nowa jednostka napędowa powstała w duchu downsizingu. Ma cztery cylindry i dwa litry pojemności, lecz dzięki turbodoładowaniu osiąga 245 KM mocy przy 5800 obr./min. i 350 Nm maksymalnego momentu obrotowego dostępnego w zakresie 1650-4400 obr.min.

Kompletny silnik waży 160 kg, jest więc stosunkowo lekki, jak na osiąganą moc. W jego konstrukcji zastosowano system szybkiego osiągania temperatury pracy, rozrząd typu Dual VVT-iW, umożliwiający płynne przechodzenie pomiędzy cyklem Otto i Atkinsona oraz układ D-4ST łączący wtrysk pośredni i bezpośredni. Dzięki temu jednostka potrafi szybko dostosować się aktualnych warunków pracy, by zawsze oferować niskie spalanie. Lexus IS 200t średnio żąda 7,0-7,2 l/100 km (w zależności od zastosowanych kół).

Lexus GS F | Mocno i lekko

Za przeniesienie napędu na tylną oś odpowiada nowa skrzynia automatyczna o ośmiu przełożeniach o nazwie Sport Direct Shift, zaprojektowana z myślą o modelu RC F. Podczas ostrego hamowania redukuje bieg, by kierowca miał pełnię mocy do dyspozycji na wyjściu z zakrętu. Biegi można też zmieniać ręcznie za pomocą łopatek pod kierownicą.

Powyższy zestaw potrafi przyspieszyć ważącego w sumie 1590 kg IS-a 200t od 0 do 100 km/h w 7 sekund oraz zapewnić prędkość maksymalną 230 km/h.

Na właścicielach BMW 328i (2.0t, 245 KM) nie zrobi to wrażenia, bowiem konkurent z Monachium setkę osiąga w 5,9 sekundy i w sprzyjających warunkach na niemieckiej autostradzie bez problemu dobije do elektronicznego ograniczenia przy 250 km/h.

Nowy Lexus IS 200t trafi do salonów w całej Europie we wrześniu tego roku. Ceny nie są jeszcze znane.

ZOBACZ TAKŻE:

Infiniti Q50 2.0T | Pierwsza jazda | Efekt współpracy

Więcej o:
Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.