Sztuka na czterech kołach | BMW Art Car w Polsce

Marka BMW przygotowała nie lada gratkę dla wielbicieli sztuki i motoryzacji. Od 23 września do 19 października br. w Centrum Sztuki Współczesnej w Warszawie po raz pierwszy w Polsce będzie można obejrzeć sześć wyjątkowych aut z kolekcji BMW Art Car

BMW, czyli dzieło sztuki

Kolekcja BMW Art Car obejmuje wyjątkowe kreacje modeli BMW autorstwa światowej sławy artystów. Inspiratorem jej powstania był francuski kierowca wyścigowy Hervé Poulain oraz dyrektor BMW Motorsport Jochen Neerpasch. W 1975 roku Poulain zwrócił się do przyjaciela, amerykańskiego artysty Alexandra Caldera, aby ten pomalował jego auto wyścigowe BMW 3.0 CSL. Kreacja Caldera miała uzyskać efekt odzwierciedlenia ruchu i dynamiki. To pierwsze artystyczne BMW będzie jednym z sześciu prezentowanych podczas wystawy w CSW.

W kolejnych latach Roy Lichtenstein w BMW 320i (1977) oraz Andy Warhol (1979) wykorzystali karoserie pojazdów jako malarskie płótna, na których starali się uchwycić istotę ruchu. Andy Warhol tak opowiadał o swojej idei przeobrażenia kultowego auta wyścigowego BMW M1: "Chciałem stworzyć żywy obraz prędkości. Jeśli auto jest naprawdę szybkie, wszystkie kontury i kolory zacierają się."

W 1995 roku David Hockney pokrył nadwozie BMW 850 CSi obrazami przedstawiającymi wnętrze samochodu - począwszy od silnika aż po ukochane psy artysty pokazane na tylnym siedzeniu. "Długi czas przyglądałem się samochodowi BMW, jaki otrzymałem. Wreszcie doszedłem do wniosku, że to dobry pomysł, żeby pokazać to auto jakby widziane od środka" - mówił o swojej pracy Hockney.

Apel "Chroń mnie przed tym, czego pragnę" (Protect me from what I want) to tylko jedna z kilku prowokacyjnych myśli, tzw. "truizmów" umieszczonych przez słynną amerykańską artystkę konceptualną Jenny Holzer na kolejnym z modeli (BMW V12 LMR), który zostanie pokazany na wystawie.

Znajdź swoje wymarzone BMW - ogłoszenia

Artystą, który stworzył najnowszy projekt w ramach BMW Art Car Collection, jest Jeff Koons. Jego dzieło ? BMW M3 GT2 ? w 2010 roku wzięło udział w wyścigu Le Mans. "Te wyścigowe auta są esencją życia ? potężne i pełne energii. Możesz się przyłączyć, dodać coś od siebie, wreszcie pozwolić się ponieść. Po maską kryje się mnóstwo energii, a ja chciałem pozwolić moim pomysłom, aby poniosła je ta energia samochodu, aby się z nią połączyły" - tak Koons opisywał swoją inspirację

Modele BMW Art Car, które będą wystawiane w Warszawie, stworzyli: Andy Warhol, Roy Lichtenstein, Alexander Calder, David Hockney, Jenny Holzer oraz Jeff Koons. Każda z prac reprezentuje odmienne artystyczne podejście.

W kolekcji BMW Art Car oprócz modeli, które zostaną pokazane w Warszawie, znajdują się także prace takich artystów, jak Frank Stella, Ernst Fuchs, Robert Rauschenberg, M.J. Nelson, Ken Done, Matazo Kayama, César Manrique, A.R. Penck, Esther Mahlangu, Sandro Chia oraz Olafur Eliasson. Od ponad 40 lat fascynują zarówno miłośników sztuki, jak i fanów marki BMW. Ze względu na swoją unikatowość (kolekcja nie ma na świecie odpowiednika), jak i zaangażowanych artystów, została uznana za bezcenną.

"Dzieła z kolekcji BMW Art Car prezentowane były w najbardziej prestiżowych przestrzeniach wystawowych na świecie, takich jak paryski Luwr czy Muzeum Guggenheima w Nowym Jorku. Jestem przekonany, że warszawska wystawa będzie wspaniałym przeżyciem, które połączy fanów motoryzacji, designu oraz sztuki współczesnej" - mówi Paul de Courtois, Dyrektor Generalny BMW Group Polska.

ZOBACZ TAKŻE:

Jak powstaje BMW Art Car? | Wideo

źródło: Okazje.info

Więcej o: