ASIMO 2014 | Nowa generacja robota Hondy

Honda oficjalnie zaprezentowała w Europie najnowszą odsłonę swojego humanoidalnego robota. ASIMO przeszedł transformację od maszyny automatycznej do autonomicznej, która posiada zdolność podejmowania decyzji i może pomagać ludziom

Odrzutowiec Hondy coraz bliżej

Honda to nie tylko jednoślady, samochody osobowe, quady, maszyny ogrodnicze czy nawet urządzenia budowlane. Niedługo japoński koncern będzie mieć w swojej ofercie samoloty (niedawno pisaliśmy o zaawansowanych pracach Honda Aircraft Company nad lekkim odrzutowcem), a także roboty. Historia rozwoju robotyki w firmie Honda sięga aż 1986 roku, kiedy to rozpoczęto wstępne prace nad stworzeniem robota przystosowanego do funkcjonowania wśród ludzi. Po tylu latach pracy dział Honda Robotics zaprezentował właśnie w Brukseli nową generację humanoidalnego robota. Obecna faza projektu robi bardzo duże wrażenie.

Autonomiczny system kontroli zachowania

Najnowsza wersja ASIMO potrafi dostosować własne zachowanie do warunków otoczenia oraz aktywności osób postronnych. Robot został wyposażony we własną, sztuczną inteligencję, do dalszego działania nie potrzebuje więc komend operatora. System umożliwia trafną analizę danych uzyskanych przez czujniki, co odpowiada ludzkim zmysłom wzroku, słuchu oraz dotyku. Pozwala również na ocenę sytuacji otoczenia oraz określenie właściwego zachowania maszyny.

ASIMO potrafi teraz odpowiednio dostosować się do zmian zachodzących w otoczeniu, włączając w to poruszających się wkoło ludzi. Przykładowo, robot przerwie wykonywaną czynność i zmieni swoje zachowanie, by zareagować na aktywność osób trzecich. Dzięki systemowi czujników, ASIMO potrafi obecnie przewidywać z kilkusekundowym wyprzedzeniem kierunek ruchu osób postronnych i błyskawicznie skorygować własny tor ruchu w celu uniknięcia kolizji. Koordynacja danych pochodzących z czujników wizualnych i słuchowych pozwala robotowi na jednoczesne rozpoznanie twarzy i głosów, dzięki czemu robot potrafi odróżnić głosy trzech osób mówiących jednocześnie, co często sprawia trudności nawet ludziom. ASIMO mówi po japońsku i angielsku, potrafi też wykonywać skomplikowane gesty języka migowego.

Zobacz wideo

Większy zakres ruchów

Honda opracowała wysoce funkcjonalną, kompaktową konstrukcję dłoni z czujnikiem dotyku od wewnętrznej strony oraz czujnikiem siły w każdym palcu, który jednocześnie zapewnia niezależną kontrolę każdego z nich. W połączeniu z systemem wykrywania i rozpoznawania przedmiotów, nowy ASIMO bardzo sprawne wykonuje takie czynności, jak: podnoszenie i odkręcanie butelki z wodą lub trzymanie miękkiego kartonowego kubka i nalewanie do niego płynu bez rozlewania. Dzięki nowym dłoniom, ASIMO posiada wysoki stopień swobody i może wykonać 13 niezależnych ruchów ręki.

Inżynierowie rozwinęli także umiejętności fizyczne robota. Połączenie wzmocnionych nóg, szerszego zakresu ich pracy oraz nowoopracowanej techniki sterowania, pozwala ASIMO na zmianę pozycji zetknięcia stóp z ziemią w czasie wykonywania ruchu. ASIMO potrafi teraz chodzić i biegać w przód, biec do tyłu oraz dłużej podskakiwać na jednej lub obu nogach. Takie zdolności ruchowe umożliwiają ASIMO lepszą adaptację do zmiennych warunków otoczenia. Robot może teraz na przykład chodzić po nierównej nawierzchni bez utraty równowagi.

Rozwiązania techniczne z zakresu robotyki, opracowane dla ASIMO, znalazły zastosowanie również w innych innowacyjnych produktach, takich jak Honda Walking Assist - urządzenie wspomagające chodzenie, przeznaczone dla osób borykających się z problemami zdrowotnymi nóg czy też pojazd UNI-CUB ß, który zapewnia swobodę przemieszczania się w dowolnym kierunku.

ZOBACZ TAKŻE:

Honda Mean Mower | Najszybsza kosiarka świata!

źródło: Okazje.info

Więcej o:
Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.