WAVE | Samochód ciężarowy przyszłości

Spektakularne koncepty to nie tylko samochody osobowe, najczęściej sportowe. Równie ciekawie może być także w przypadku ciągnika do transportu ciężkiego, czego najlepszym przykładem jest ten oto pojazd

Nazywa się WAVE (Walmart Advanced Vehicle Experience) i jest interesującą wizją ekologicznego i wydajnego środka transportu, który mógłby zasilić flotę amerykańskiej sieci supermarketów Walmart. Prototyp jest w pełni gotowy, ale jak każdy koncept, zanim trafi na drogi, przejdzie drogę ewolucji. Ale kto wie, może w niedalekiej przyszłości takie ciężarówki nie będą niczym wyjątkowym.

Maszyny i pojazdy użytkowe - ogłoszenia

Pojazd ma o 20 proc. lepsze właściwości aerodynamiczne niż obecne ciężarówki, więc futurystyczny wygląd to nie tylko kwestia wizualna. Jest wyposażony w napęd hybrydowy, składający się z silnika elektrycznego, zestawu baterii i mikro-turbiny, zasilanej paliwem i zwiększającej zasięg pojazdu.

Kabina także nie jest standardowa. Kierowca dostaje się do środka poprzez rozsuwane drzwi i siedzi na pośrodku, jak w pociągu. Deska rozdzielcza jest minimalistyczna, składa się z kierownicy, dwóch monitorów i panelu sterowania. Nie ma tradycyjnego zestawu wskaźników.

Na koniec naczepa. Ta także jest wyjątkowa, ponieważ została wykonana z włókna węglowego. Umożliwiło to obniżenie jej masy o 1 814 kilogramów bez utraty wytrzymałości. W rezultacie można przewieźć większą ilość towarów. Ciekawi nas tylko, ile kosztowało jej wyprodukowanie.

 

ZOBACZ TAKŻE:

Pakistańskie ciężarówki - najdziwniejszy tuning na świecie

Więcej o:
Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.