Alfa Romeo z fabryki Maserati

We wrześniu ruszy jej sprzedaż. To zapowiadany wielki powrót Alfy Romeo. We włoskiej fabryce Maserati ruszyła produkcja modelu 4C

SUV Alfy Romeo za 2-3 lata?

Podczas produkcji auta zachowane zostaną najwyższe standardy, zarezerwowane dla najdroższych sportowych aut. Wcześniej powstawała tu Alfa 8C Competizione. To do czegoś zobowiązuje. Każde opuszczające fabrykę auto, przechodzi pomiary 400 punktów bazowych, a przed trafieniem do nowego właściciela odbywa 40-kilometrową jazdę próbną, podczas której sprawdzane jest wszystko to, czego nie jest w stanie sprawdzić komputer. Dopiero wtedy Alfa Romeo 4C gotowa jest do odbioru przez klienta.

Konstrukcja samochodu nastawiona jest na uzyskanie rekordowo niskiej masy, wynoszącej 850 kg. Stosunek masy do mocy wynosi mniej niż 4 kg/KM. Jak udało się to uzyskać? Inżynierowie Alfy Romeo zdecydowali się na konstrukcję wykonaną z włókna węglowego wspomaganą stopami aluminium. Pomocne okazały się także niewielkie wymiary 4C. Długość to niecałe 400 cm, rozstaw osi niecałe 240 cm, a wysokość 118 cm. Aby zwiększyć stabilność przy większych prędkościach, nadwozie zaprojektowano tak, by współczynnik siły nośnej (Cz) był ujemny. W praktyce zapewnia to docisk auta do nawierzchni.

Umieszczony centralnie silnik Alfy Romeo 4C to jednostka znana z Giulietty QV, ale poddano ją modyfikacjom. Nadal ma pojemność 1750 ccm i turbodoładowanie, ale dodatkowo zastosowano udoskonalone układy ssące i wydechowe, bezpośredni wtrysk paliwa, podwójny, ciągły rozdzielacz faz rozrządu oraz system kontroli "Scavenging", który redukuje efekt turbodziury.

Masz 10 tys. zł? To stać Cię na te Alfy

Silnik współpracuje z dwusprzęgłową skrzynią biegów TCT. Przekładnia może pracować w trybie automatycznym lub sekwencyjnym, obsługiwanym za pomocą łopatek umieszczonych przy kierownicy. W Alfie Romeo 4C debiutuje nowy selektor kontroli dynamicznej Alfa D.N.A., który do trzech dostępnych do tej pory ustawień - "Dynamic", "Natural" i "All Weather" - dodaje czwarty tryb: "Race".

Salony Alfy Romeo zaczną przyjmować zamówienia na model 4C we wrześniu br.

Więcej o:
Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.