Volkswagen szykuje coś specjalnego na 2013 rok

W 2013 roku do produkcji seryjnej wejdzie Volkswagen XL1 oraz Audi Urban E-tron. Powstanie jedynie limitowana ilość tych ultranowoczesnych samochodów, ale już sam fakt rozpoczęcia produkcji wprawia w zdumienie

Rynek samochodów ekologicznych jest coraz bardziej rozbudowany. Studyjne projekty, które jeszcze niedawno pozostawały jedynie wizjami dalekiej przyszłości, coraz częściej wyjeżdżają na ulice. Jednymi z nich będą Volkswagen XL1 oraz Audi Urban E-tron. Ich produkcja została potwierdzona przez przedstawicieli grupy Volkswagen.

XL1 w wersji koncepcyjnej debiutował w styczniu na Qatar Motor Show. Wówczas nikt nie przypuszczał, że samochód zostanie wprowadzony do produkcji seryjnej. Do jego budowy użyto m.in. magnezu i aluminium, dzięki czemu XL1 waży zaledwie 750 kg. Do jego napędu służy zespół hybrydowy, w którego skład wchodzi silnik elektryczny o mocy 27 KM oraz dwucylindrowa jednostka wysokoprężna o pojemności 0.8 litra i mocy 48 KM. Jednak nie moc, która pozwala osiągać "setkę" w 11,9 sekundy jest w tym samochodzie najważniejsza. Znacznie istotniejszy jest poziom zużycia paliwa, który według Volkswagena wynosi zaledwie 0,9 l/100 km. Produkcja XL1 zostanie ograniczona do około 100 egzemplarzy.

Prawdziwie kosmicznym pojazdem jest jednak Audi Urban E-tron, który debiutował - w wersji koncepcyjnej - na tegorocznych targach we Frankfurcie. Chyba nikt nie sądził, że zarząd grupy Volkswagena wpadnie na szalony pomysł wprowadzenia samochodu do produkcji, a tak się właśnie stało. Każdy z 999 egzemplarzy zostanie wyposażony w dwa silniki elektryczne, które będą pobierały energię z baterii litowo-jonowej. Moc na koła zostanie przeniesiona za pośrednictwem bezstopniowej skrzyni. Audi Urban E-tron na maksymalnie naładowanym akumulatorze przejedzie niecałe 50 km. Jego ceny będą oscylowały w granicach 14 tys. dolarów.

Piotr Kozłowski

ZOBACZ TAKŻE:

Opel RAK e Concept

Audi Urban Concept - ZOBACZ TUTAJ

Samochody: Volkswagen - ogłoszenia

Więcej o:
Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.