Prawie wszystkie autostrady wolne od opłat dla aut elektrycznych. Są jednak warunki

Do końca wakacji kierowcy samochodów z napędem elektrycznym mogą bez opłat podróżować po prawie wszystkich płatnych odcinkach polskich autostrad. Są jednak warunki - kierowcy muszą należeć do EV Klub Polska i mieć specjalne aplikacje.

Prawie wszystkie autostrady w Polsce do końca wakacji mogą być darmowe dla użytkowników samochodów z napędem w pełni elektrycznym. Czwarty rok z rzędu uruchomiona została akcja "Autostrada do Elektromobilności", której celem jest popularyzacja pojazdów zeroemisyjnych oraz automatycznych płatności. Promocja jest efektem współpracy Fundacji EV Klub Polska, Autopay, GreenWay Polska oraz Shell Recharge. W ramach akcji od 8 lipca do 31 sierpnia kierowcy należący do EV Klub Polska mogą bez opłat podróżować odcinkiem A4 Katowice – Kraków objętym videotollingiem.

Poza objętym promocją darmowym odcinkiem A4 Katowice – Kraków (zwolnienie z opłaty obejmuje maksymalnie dwa przejazdy w okresie trwania akcji), darmowe są także autostrady A1, A2 (Konin – Stryków) i A4 (Wrocław – Sośnica). Warto jednak wiedzieć, że autostrady te dostępne są za darmo dla wszystkich kierowców pojazdów lekkich. W Polsce płatna dla każdego użytkownika dróg jest autostrada A2 Konin – Świecko.

Żeby skorzystać z darmowego przejazdu, trzeba zapłacić

Aby mieć możliwość dwukrotnego darmowego przejechania autostradą A4 Katowice – Kraków, należy dołączyć do projektu "Autostrada do Elektromobilności" poprzez zarejestrowanie się lub zalogowanie w aplikacji EV Klub Polska (aplikacja do pobrania ze sklepu Google Play oraz App Store). To jednak nie koniec, bo trzeba uzyskać dostęp do strefy Premium, a ta jest odpłatna i kosztuje 99 zł na rok. Strefa Premium uprawnia przy okazji do korzystania z innych benefitów jak m.in. vouchery na ładowanie w GreenWay Polska oraz Elocity.

Wymagane dwie aplikacje

Aby aktywować darmowe przejazdy, w pierwszej aplikacji EV Klub Polska należy w zakładce "Benefity" wypełnić ankietę "Autostrada do Elektromobilności". W ten sposób zgłoszenie do akcji zostanie formalnie wysłane. Po procesie weryfikacji, na podany adres e-mail, zostanie dostarczone potwierdzenie z linkiem, kierujące do drugiej aplikacji (tym razem Autopay) z uwzględnioną już zniżką w zakładce "Promocje". Aplikację Autopay należy wcześniej pobrać, zarejestrować się lub zalogować oraz dodać swój samochód elektryczny w zakładce "Pojazdy" i uzupełnić metodę płatności. Po zakończeniu opisanej procedury, informacja o aktywnej promocji powinna być widoczna w aplikacji Autopay w zakładce "Promocje".

Autostrada do Elektromobilności 2024Autostrada do Elektromobilności 2024 Fot. EV Klub Polska

Autopay pobierze opłatę, a następnie dokona zwrotu

Kierowcy samochodów elektrycznych, zarejestrowani w programie promocyjnym, wjadą na trasę objętą videotollingiem (A4 Katowice-Kraków) pod automatycznie podniesionym szlabanem (weryfikacja nastąpi po odczycie numerów rejestracyjnych). Po dokonaniu przejazdu przez użytkownika, który jest objęty akcją i spełnieniu wszystkich pozostałych warunków określonych w Regulaminie Promocji, Autopay pobierze opłatę za przejazd, a następnie w ciągu 14 dni roboczych dokona zwrotu kosztów przejazdów na kartę, z której pierwotnie opłata została pobrana z zastrzeżeniem, że kwota za przejazd nie może być niższa niż 5 zł.

Zobacz wideo
Czy dla aut elektrycznych wszystkie autostrady w Polsce powinny być darmowe przez cały rok?
Więcej o:
Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.