Chińczycy zbudują ostatni odcinek ekspresówki S19. To fragment na północ od Białegostoku

GDDKiA wraz z chińskim przedsiębiorstwem Stecol podpisały umowę na realizację podlaskiego odcinka S19 Sokółka - Czarna Białostocka. Mowa o ostatnim, 24-kilometrowym fragmencie trasy łączącej granicę Polski z Białymstokiem.
Podpisaliśmy umowę na zaprojektowanie i budowę 24-kilometrowego odcinka drogi ekspresowej S19 Sokółka – Czarna Białostocka. To ostatni fragment S19 pomiędzy granicą Państwa w Kuźnicy a Białymstokiem, wchodzący w etap realizacji.

- informują przedstawiciele GDDKiA. Planowo budowa trasy rozpocznie się pod koniec 2025 roku, a jej zwieńczenie przypadnie na 2028 rok (wykonawca - chińskie przedsiębiorstwo Stecol - ma na realizacje całego zadania 39 miesięcy z wyłączeniem okresów zimowych - od 16 grudnia do 15 marca).

Zobacz wideo

Podlaski odcinek S19 Sokółka – Czarna Białostocka 

Odcinek o długość 24,1 km będzie przedłużeniem budowanej już S19 z Kuźnicy do Sokółki. Jak tłumaczą drogowcy, umożliwi ona (poprzez obwodnice) zmniejszyć natężenie ruchu w takich miejscowościach jak Sokółka, Geniusze, Straż i Czarna Białostocka. Jednocześnie, miejscowości te zostaną podłączone do drogi S19 poprzez cztery nowe węzły drogowe - Sokółka Zachód, Geniusze, Straż i Czarna Białostocka.

Nowa trasa będzie typową ekspresówką o dwóch jezdniach, każda po dwa pasy ruchu z pasem awaryjnym. "Rodzaj nawierzchni, z asfaltu czy z cementu, wybierze wykonawca. Droga zostanie wykonana uwzględniając kategorię ruchu KR6 i nośność nawierzchni do 11,5 t/oś. Powstaną 22 obiekty mostowe, dziewięć z nich będzie pełniło funkcje przejść dla zwierząt, a dwa będą obiektami nad linią kolejową nr 6 i nr 57 oraz linią kolejową kolejki wąskotorowej. Wykonanych zostanie także siedem przepustów umożliwiających migrację zwierząt małych i płazów" - dodaje dyrekcja. 

Na pozostałych odcinkach S19 na północ od Białegostoku albo już trwa budowa (fragmenty Kuźnica – Sokółka i Krynice – Dobrzyniewo – Białystok Zachód) albo prowadzone są prace projektowe po podpisaniu umów (Czarna Białostocka – Białystok Północ i Białystok Północ – Dobrzyniewo).

Chińczycy budują polskie drogi

Przetarg na odcinek Sokółka – Czarna Białostocka został ogłoszony już 30 czerwca ubiegłego roku. Oferty złożyło 12 firm. Wszyscy wykonawcy zadeklarowali maksymalne okresy gwarancji, jakości (10 lat) oraz zagospodarowanie 100 proc. destruktu. W tej sytuacji decydowała cena, a najniższą ofertę w wysokości 828,8 mln zł złożyła firma Stecol Corporation.

Chińska firma nie jest debiutantem na polskim rynku. W latach 2019-2023 odpowiadała za budowę drogi ekspresowej S14 od węzła Aleksandrów Łódzki do węzła Emilia. Obecnie stawia odcinek autostrady A2 Groszki – Siedlce Zachód, a w czerwcu ubiegłego roku podpisała umowę na realizację S12 w woj. lubelskim, na odcinku Dorohucza – Chełm.

Czy twoim zdaniem w Polsce jest za mało tras szybkiego ruchu?
Więcej o:
Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.