Złe wieści z Zakopianki. Nowe utrudnienia tuż przed Bożym Ciałem

W środę rozpoczyna się długi weekend, a we wtorek 28 maja na Zakopiance w okolicach Myślenic wprowadzona zostanie nowa organizacja ruchu i pojawią się nowe utrudnienia. To zła wróżba dla kierowców wybierających się w Tatry.

Prace prowadzone będą w Myślenicach, w rejonie skrzyżowania z ul. Sobieskiego. W tym miejscu powstanie ważny węzeł drogowy. We wtorek ruszą roboty związane z poszerzeniem obu jezdni Zakopianki i przygotowaniem fundamentów podpór wiaduktu. 

Zmiana organizacji ruchu obejmie odcinek o długości około 600 m i będzie polegać na zwężeniu obu pasów ruchu w każdym kierunku. Prawy pas będzie miał 3,25 m szerokości, a lewy 2,75 m. Wprowadzone zostanie ograniczenie prędkości do 50 km/h. Lewym pasem będą mogły poruszać się pojazdy o maksymalnej szerokości 2,2 m. Ruch dwoma pasami w każdym kierunku zostanie utrzymany.

Zamknięte zostaną dwie lokalne drogi odchodzące od ul. Sobieskiego:

  • do ul. Sienkiewicza – objazd poprowadzony zakopianką, ul. Słowackiego, ul. Żeromskiego i ul. Kasprowicza.
  • w kierunku Krakowa – objazd zakopianką.
Zobacz wideo

Zakres praca na Zakopiance

Dzięki budowie węzła zostanie zlikwidowana sygnalizacja świetlna, która dotąd regulowała ruch na skrzyżowaniu zakopianki i ul. Sobieskiego. Powstaną dodatkowe pasy pozwalające na wjazd na węzeł i na zakopiankę. Na ul. Sobieskiego powstanie rondo, z którego będzie można wjechać na drogę krajową nr 7 (DK7). Likwidacja świateł i umożliwienie bezkolizyjnego włączania się do ruchu na DK7 zdecydowanie poprawi płynność i bezpieczeństwo.

Ważnym punktem tej inwestycji będzie budowa nowej kładki w rejonie dawnego Cmentarza Żydowskiego. Dzięki temu będzie można zlikwidować dotychczasowe przejście, a mieszkańcy będą mogli bezpiecznie przekraczać zakopiankę.

Droga krajowa nr 7 należy do sieci TEN-T i jest istotnym połączeniem komunikacyjnym kraju, obsługując zarówno ruch tranzytowy, jak i lokalny. Z roku na rok obserwuje się zwiększenie natężenia ruchu. W latach 2020-2021 na samym odcinku Jawornik – Myślenice wyniosło ono prawie 47 tys. pojazdów na dobę.

Więcej o:
Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.