Kolejny ważny odcinek S12. Połączy Lubelszczyznę z centrum Polski. Znamy szczegóły inwestycji

Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad podpisała właśnie umowę na budowę ponad 14-kilometrowego odcinka trasy S12. Chodzi o fragment między granicą województw łódzkiego i mazowieckiego, a Przysuchą.
Podpisaliśmy umowę na projekt i budowę kolejnego odcinka drogi ekspresowej S12. [...] To kontynuacja budowy drogi ekspresowej, która docelowo ma połączyć autostradę A1 w okolicach Piotrkowa Trybunalskiego ze wschodnią granicą państwa w Dorohusku.

- informują przedstawiciele GDDKiA. Co więcej, już w ciągu najbliższych kilku tygodni dyrekcja planuje podpisać kontrakt na kolejny, mazowiecki odcinek S12. Mowa o fragmencie Przysucha – Wieniawa. Tym samym łączna długość realizowanej w woj. mazowieckim trasy przekroczy 30 km

Zobacz wideo

Droga ekspresowa S12 połączy dwa województwa

Jak zauważają drogowcy, trasa ma nie tylko wielkie znaczenie dla komunikacji krajowej, ale jest także niesłychanie istotna dla mieszkańców Ziemi Łódzkiej i południowego Mazowsza. "Nowa droga ekspresowa przejmie ruch tranzytowy i regionalny z obecnej zatłoczonej i biegnącej przez liczne wsie i miasta DK12. Dość wskazać, że średni dobowy ruch na tej trasie między Piotrkowem Trybunalskim i Radomiem, waha się od blisko 10 tysięcy w okolicy Radomia, do prawie 25 tysięcy w rejonie Piotrkowa. Wyjątkiem jest fragment między Opocznem i Przysuchą, gdzie jest on nieco mniejszy" - tłumaczy dyrekcja.

Fot. GDDKiA

Nowy fragment drogi ekspresowej będzie miał dwie jezdnie o dwóch pasach ruchu. Każdy pas będzie miał po 3,5 metra szerokości. Na obu jezdniach przewidziano również pas awaryjny o szerokości 2,5 metra. W ramach inwestycji powstanie także węzeł drogowy w Gielniowie u zbiegu z drogą wojewódzką 728.

Zgodnie z umową prace - zarówno opracowanie projektu, jak i budowa - mają trwać 43 miesiące od chwili jej podpisania. "Na wykonanie projektu wykonawca ma 21 miesięcy, w tym uzyskanie decyzji ZRID. Pozostały czas (22 miesiące) to okres prac budowlanych, przy czym w przeciwieństwie do etapu projektowania w okresie budowy uwzględniane będą przerwy na tzw. okresy zimowe (od połowy grudnia do połowy marca). Wykonawcą jest firma Budimex, a koszt inwestycji to blisko 452,1 mln złotych" - informują drogowcy.

Droga ekspresowa S12. Łącznik wschodu z zachodem

Obecnie kierowcy mogą już korzystać z blisko 94 km S12 w woj. lubelskim, od Puław do Piask. W budowie pozostaje 70 z 75 km dalszego odcinka do granicy z Ukrainą. "Na etapie prac przygotowawczych jest początkowy fragment trasy, ok. 61 km od autostrady A1 do granicy woj. łódzkiego i mazowieckiego, a także kolejne ok. 67 km od Radomia do Puław" - dodają przedstawiciele GDDKiA. Docelowo gotowa trasa S12 zapewni sprawne i bezpieczne połączenie centrum kraju z Lubelszczyzną, a także ze wschodnią granicą państwa, a tym samym ułatwi podróż pomiędzy zachodnią i wschodnią granicą państwa. "Będzie zatem stanowić pomost pomiędzy krajami Unii Europejskiej i Ukrainą" - kwitują drogowcy. 

Czy należy budować więcej dróg szybkiego ruchu?
Więcej o:
Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.