Najdłuższa ulica w Polsce leży w... Na pewno nie jest atrakcją turystyczną, ale to ważna droga

Najdłuższa droga w Polsce nie ma większych walorów estetycznych. Nie jest też atrakcją turystyczną. To jednak kluczowa arteria. A jej długość... Ta jest blisko 4-krotnie większa od długości ulicy Piotrkowskiej w Łodzi.

Najdłuższą ulicą w Polsce jest... Wał Miedzeszyński w Warszawie. Liczy 14,5 km długości. Czy to dużo? Dla porównania Puławska ma już tylko 12,2 km, Aleje Jerozolimskie 11,9 km, a Toruńska 7,5 km. Długość Wału Miedzeszyński wynosi mniej więcej tyle, ile dzieli Warszawę od Czosnowa. Czosnowa, w którym rozpoczyna się remontowany fragment drogi ekspresowej S7.

Zobacz wideo Ścigali się w mieście. Ulice potraktowali jak tor wyścigowy

Wał Miedzeszyński imponuje długością, ale głównie w Polsce

Prawobrzeżna arteria wypada imponująco nie tylko na tle szlaków w stolicy. Wyróżnia się na mapie całego kraju. Najdłuższa ulica w Gdańsku (a więc Kartuska) liczy bowiem tylko 11,7 km. Najdłuższa ulica w Łodzi (a więc Pomorska) ma tylko 11,3 km. 14,5 km to naprawdę sporo. Choć głównie na mapie Polski. W światowym rankingu Wał Miedzeszyński nie ma szansy na pierwsze miejsce. Powiem więcej, nie zmieści się nawet w pierwszej dziesiątce. Dla przykładu ulica Broadway w Nowym Jorku ma 240 km długości. Tak, 240 kilometrów! Ulica Sepulveda Boulevard w hrabstwie Los Angeles ciągnie się przez 69 km, a Western Avenue w Chicago przez 44 km.

Wał Miedzeszyński kiedyś był wałem wiślanym. Teraz to ważna arteria drogowa stolicy

Wał Miedzeszyński to najdłuższa ulica w Polsce. A to nie jest jedyna ciekawostka, która dotyczy tego szlaku. Bo fajnie brzmi także historia stojąca za tą drogą. Pierwotnie nie była to ulica, a wał przeciwpowodziowy. Został ostatecznie usypany w 1911 r., aby chronić przed wodą z Wisły Saską Kępę. Wał Miedzeszyński (początkowo nazywany Drogą do Miedzeszyna) zyskał charakter ulicy dopiero w 1919 r., czyli zaraz po I Wojnie Światowej. Obecną nazwę trasa zyskała dopiero w 1958 r. Zmiana nazwy miała podkreślić rozbudowę przeprowadzoną przez władze PRL. Praktycznie od tego momentu rośnie też znaczenie ulicy na mapie drogowej stolicy.

Dziś Wał Miedzeszyński prowadzi wzdłuż Wisły od mostu Poniatowskiego przez Wawer aż na południe do granicy miasta oraz w kierunku miejscowości Józefów i Otwock. Trasa przebiega w śladzie drogi wojewódzkiej 801, a do tego przecina m.in. POW w ciągu S2, most Siekierkowski, most Łazienkowski i drogę wojewódzką 631.

Więcej o: