Majówka na drogach. Będą spore problemy z dojazdem nad Bałtyk

Nie mamy dobrych wieści dla kierowców wybierających się podczas długiego majowego weekendu nad polskie morze. Główne trasy prowadzące nad Bałtyk są w remontach. Większe niż zwykle korki czekają nas m.in. na autostradzie A1 w okolicach Tczewa, na S7 i na trasie S3, a to nie koniec listy utrudnień.

Większy niż zwykle ruch, a do tego sporo zwężeń, ograniczeń i utrudnień na głównych arteriach naszego kraju, nie wróży nic dobrego. Niestety, wiele z tych remontów pechowo znajduje się na ważnych drogach łączących resztę kraju z morzem i polskim wybrzeżem. Zatem każdy, kto planuje w najbliższy majowy weekend skorzystać ze świetnej pogody nad Bałtykiem, musi przygotować się na dłuższą niż zwykle podróż, albo szukać już alternatywnych objazdów.

Aktualne utrudnienia na trasach nad Morze Bałtyckie:

Autostrada A1

Niestety, lista remontów i utrudnień jest wyjątkowo długa. Zaczynamy zatem od głównej drogi dojazdowej z południa kraju do trójmiasta, czyli autostrady A1. Choć droga nawet bez utrudnień i remontów, słynie z długich kolejek do bramek, to w tym roku zapowiada się, że będzie jeszcze gorzej, bo połowie kwietnia ruszył właśnie remont autostrady A1 na odcinku między Toruniem a Gdańskiem.

Drogowcy zajęli jeden pas na 8-kilometrowym odcinku autostrady A1 w kierunku Gdańska (km 9+370 do km 17+300) dokładnie na wysokości Tczewa. Ruch odbywa się tu dwoma pasami w kierunku Gdańska i jednym pasem w kierunku Łodzi. Dodatkowo kierowcy muszą pamiętać, że w wyniku remontu zamknięto całkowicie węzeł Stanisławie w kierunku Łodzi. Nie ma możliwości zjazdu z autostrady w kierunku Tczewa ani wjazdu na autostradę w kierunku Łodzi. Na wspomnianym odcinku A1 jest też ograniczenie prędkości do 80 km/h.

Remont na autostradzie A1 - mapa nowej organizacji ruchuRemont na autostradzie A1 - mapa nowej organizacji ruchu GTC

Zgodnie z harmonogramem prace remontowe na A1 w okolicach Tczewa potrwają do początku czerwca. Niestety, na tym nie skończą się utrudnienia. Następnie drogowcy przeniosą się na kolejny odcinek „A-jedynki".

Droga ekspresowa S3

W cierpliwość muszą uzbroić się także kierowcy wybierający się na zachodnie pomorze w okolice Szczecina. W związku z pracami budowlanymi utrudnienia w ruchu występują na istniejącym już odcinku S3, a dokładnie na obwodnicy Troszyna. Warto jednak pamiętać, że już można korzystać z tunelu pod Świną, który zastąpił przeprawę promową do Świnoujścia.

Droga ekspresowa S6

Budowa drogi ekspresowej S6 oznacza jedno – większe korki na obwodnicy Trójmiasta i obwodnicy Słupska. Ta droga wraz z Obwodnicą Metropolii Trójmiejskiej to najbardziej wyczekiwane trasy przez turystów. To jedna z głównych tras dojazdowych nad Bałtyk po zjechaniu z autostrady A1, która przejmie ruch turystyczny. Wybudowanie OMT ma przynieść ulgę i odkorkować obecną trasę S6 omijającą Trójmiasto. Niestety, nie pojedziemy nią ani w ten długi weekend majowy, a w przyszłym roku podczas majówki trasa będzie gotowa tylko w połowie.

Podczas tegorocznej „majówki" największe utrudnienia czekają nas w okolicach węzła Gdańsk Południe, gdzie droga S6 łączy się z Południową Obwodnicą Gdańska w ciągu trasy S7. We wtorek 30 kwietnia 2024 roku zamknięty tu zostanie lewy pas w kierunku Gdyni.

Na dalszym odcinku S6 utrudnienia spowodowane budową trasy czekają też na odcinkach:

  • Międzyzdroje – Dargobądz,
  • obwodnicy Dargobądza,
  • Dargobądz – Świnoujście,
  • obwodnicy Wolina.
Zobacz wideo

Droga ekspresowa S7 – utrudnienia na trasie Warszawa - Gdańsk

Od 18 kwietnia 2024 r. zmienił się tor jazdy na DK7 na odcinku Trębki/Strubiny-Zakroczym oraz 17 kwietnia 2024 r. na DK7 Poczernin - Szczytno. Ruch z jezdni głównej został przeniesiony na tymczasowe drogi, co wymaga od kierowców dostosowania się do nowej sytuacji na drodze. Podobne rozwiązania wprowadzono również 11 kwietnia 2024 r. w Szczytnie oraz od 5 kwietnia 2024 r. na odcinku Przyborowice - Michałówek.

Jednak największe trudności wynikają z modernizacji mostu na przyszłej trasie S7 w Zakroczymiu. Już w marcu jezdnia w kierunku Gdańska została całkowicie zamknięta dla ruchu. Kierowcy są zmuszeni do korzystania z sąsiedniej trzypasmowej jezdni, gdzie obowiązują zmienne kierunki jazdy. Prace remontowe na zamkniętej jezdni są w toku. Na jednym z odcinków DK7 ruch odbywa się w układzie 2+1. Podobne rozwiązanie zostało zastosowane również w okolicach Czosnowa, przy ulicy Pańskiej (Czosnów-Dębina).

Nad jezdnią umieszczone zostały sygnalizatory świetlne wskazujące organizację ruchu na poszczególnych pasach. Zielona strzałka nad pasem ruchu informuje o możliwości korzystania z niego, natomiast czerwony krzyżyk oznacza zakaz ruchu. W dni robocze, w porannych godzinach dwa pasy będą dostępne w kierunku Warszawy, natomiast po południu sytuacja odwróci się - dwa pasy ruchu będą dostępne w kierunku Gdańska. Liczba pasów ruchu w danym kierunku w weekendy oraz dni świąteczne będzie dostosowywana do natężenia ruchu drogowego. Na całym obszarze budowy obowiązuje ograniczenie prędkości do 50 km/h.

Więcej o:
Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.