Już za rok pojedziemy najbardziej wyczekiwaną trasą na Pomorzu

Kierowcy na Pomorzu mogą już zacząć odliczać dni do otwarcia pierwszego odcinka Obwodnicy Metropolii Trójmiejskiej. Nowa długo wyczekiwana droga ma być oddechem dla zakorkowanych arterii Trójmiasta. Droga połączy też istniejące trasy, m.in. S6 i Południową Obwodnicę Gdańska.

Prace nad Obwodnicą Metropolitarną śledzą nie tylko mieszkańcy Pomorza, ale także turyści, którzy w sezonie wakacyjnym tkwią w kilometrowych korkach na Obwodnicy Trójmiasta. Rozwiązaniem, które ma przyspieszyć przejazd przez Trójmiasto i ułatwić codzienne życie mieszkańców Gdańska, Sopotu i Gdyni ma być właśnie Obwodnica Metropolitarna.

Obwodnica Metropolitarna - już 70 proc. robót za nami

Budowę Obwodnicy Metropolitalnej podzielono na dwa odcinki. Pierwszy, mający 16 kilometrów, ma być oddany do użytku już w kwietniu przyszłego roku. Według Generalnej Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad po przerwie zimowej prace na tym odcinku trasy mocno przyspieszyły, a obecnie zaawansowanie budowy na trasie między Chwaszczynem a Żukowem sięga już 70 procent. Mateusz Brożyna, rzecznik prasowy gdańskiego oddziału GDDKiA w rozmowie z serwisem Trójmiasto.pl przyznał, że aktualnie prace prowadzone są na wielu frontach, w tym drogowym, mostowym, czy telekomunikacyjnym. Całkowita wartość umowy na ten odcinek wynosi 715 milionów złotych.

Drugi odcinek Obwodnicy Metropolitarnej dopiero po wakacjach

Drugi odcinek, realizowany przez konsorcjum Mirbud/Kobylarnia, ma być gotowy niestety, dopriero po przyszłorocznych wakacjach, we wrześniu 2025 roku. GDDKiA zapewnia, że pomimo nieznacznego opóźnienia z powodu procedur administracyjnych, prace idą zgodnie z planem. W tym przypadku intensywne prace prowadzone są w rejonie węzła Gdańsk Południe, kluczowego dla połączenia nowej trasy z Obwodnicą Trójmiasta (S6) i Południową Obwodnicą Gdańska (S7). Dodatkową trudnością jest to, że roboty są wykonywane przy ciągłym ruchu drogowym. Całkowity koszt budowy tego odcinka to 777 milionów złotych.

Jak przebiegać będzie Obwodnica Metropolitarna?

Obwodnica Metropolii TrójmiejskiejObwodnica Metropolii Trójmiejskiej Fot. Graficy Wyborcza

Obwodnica Metropolii Trójmiejskiej pozwoli na sprawny przejazd od strony autostrady A1 oraz drogi ekspresowej S7 w kierunku zachodnim i północnym województwa pomorskiego. Trasa dalej będzie prowadzić w kierunku wybrzeża.

Nowa droga ekspresowa pozwoli wyprowadzić ruch tranzytowy na dalsze odcinki trasy S6 w kierunku Lęborka, Słupska, Koszalina, a nawet Szczecina. Droga odblokuje centrum Żukowa i Chwaszczyna, a także odciąży częściowo istniejącą Obwodnicę Trójmiasta w ciągu drogi ekspresowej S6.

Budowę podzielono na dwa odcinki realizacyjne:

  • Chwaszczyno - Żukowo o długości ok. 16,3 km. W ramach realizacji tego zadania zostanie wybudowany węzeł Miszewo oraz obwód utrzymania drogi. Dokończony zostanie też węzeł Chwaszczyno (na styku z budowaną obecnie Trasą Kaszubską).
  • Żukowo - Gdańsk Południe o długości ok. 16 km wraz z obwodnicą Żukowa o długości ok. 7 km. W ramach inwestycji zostaną wybudowane węzły Żukowo i Lublewo. Rozbudowany zostanie także węzeł Gdańsk Południe na styku istniejących S6 Obwodnicy Trójmiasta oraz S7 Południowej Obwodnicy Gdańska.
Więcej o:
Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.