S10 powiększy się o ważny odcinek. Połączy Szczecin z resztą kraju. Podano datę

Dobre wieści na Wielkanoc z północy Polski. GDDKiA wybrała wykonawcę ważnego odcinka S10 Szczecin Kijewo - Zdunowo. Podano także datę. Na nową drogę jeszcze chwilę poczekamy.

Droga ekspresowa S10 to jedna z ciekawszych inwestycji drogowych nad Wisłą. Spokojnie można ją nazywać nową ekspresówką, ponieważ dopiero nabiera realnych kształtów. Z planowych około 460 km na razie kierowcy mogą skorzystać z około stu. Docelowo S10 połączy Szczecin z Obwodnicą Aglomeracji Warszawskiej. Nowa eska będzie przebiegać przez cztery województwa: zachodniopomorskie, wielkopolskie, kujawsko-pomorskie i mazowieckie. Duże miasta przy S10? Szczecin, Piła, Bydgoszcz, Toruń, Płock i Warszawa. Będzie to więc kluczowa droga dla tej części naszego kraju.

Zobacz wideo Niebezpieczne manewry kierowcy Lamborghini na autostradzie A4

S10 Szczecin Kijewo – Zdunowo. Wieści od GDDKiA

Fragment drogi ekspresowej o długości 4,4 km ma wybudować konsorcjum firm NDI i NDI Sopot. Złożona przez nie oferta, o wartości 187,34 mln zł, wskazana została jako najkorzystniejsza. Pozostali oferenci mają 10 dni na ewentualne odwołania do Krajowej Izby Odwoławczej

- informuje Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad w jednym ze swoich najnowszych komunikatów. Wiemy też, jak wybierano najlepszą ofertę. Oczywiście najważniejszym kryterium była cena, ale nie tylko ona. Do tego doszły trzy pozacenowe kryteria. 20 proc. stanowiło przedłużenie okresu gwarancji na ekrany akustyczne, kolejne 20 proc. można było zyskać za przedłużenie gwarancji na obiekty mostowe, a 5 proc. za zagospodarowanie na placu budowy pozyskanego destruktu asfaltowego. Cena stanowiła 55 proc. 

Kiedy kierowcy mogą spodziewać się oddania im nowej drogi? Jeśli wszystko pójdzie zgodnie z planem, to budowa ruszy pełną parą w przyszłym roku. Wszystko powinno zostać skończone (włącznie z formalnościami) w 2028 r.

S10 Szczecin Kijewo – Zdunowo. Garść najważniejszych informacji

Droga S10 na tym odcinku ma mieć 4,4 kilometra, które ominą od północy osiedle Płonia w Szczecinie. Liczba kilometrów może nie imponować, ale GDDKiA podkreśla, że trasa pozwoli na wyprowadzenie tranzytu z obszaru zabudowanego na terenie miasta Szczecin, na którym jest szereg skrzyżowań i przejść dla pieszych.  Na nowej trasie zaplanowano realizację dwóch węzłów drogowych Szczecin Zdunowo i Szczecin Płonia. Powstanie również most na rzece Płonia, dwa wiadukty i trzy przejścia dla zwierząt, w tym dwa górne przejścia dla dużych zwierząt.  

Za szybką realizację drogi ekspresowej S10 trzymają kierowcy nie tylko w województwie zachodniopomorskim. Ukończona droga połączy Szczecin i okolice z centralną Polską wygodną i szybką trasą. Dzisiaj dojazd w ten rejon zachodniej Polski jest bardzo nieprzyjemny. S10 znacznie skróci czas przejazdu i poprawi komfort jazdy. Każda eska i autostrada to także bezpieczeństwo i poprawa jakości życia mieszkańców mniejszych miejscowości - wyciąga ruch z małych miasteczek i wsi.

S10 Szczecin Kijewo - ZdunowoS10 Szczecin Kijewo - Zdunowo fot. GDDKiA

Więcej o:
Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.