A2 wydłuży się w tym roku. Skomplikowana trasa z Siedlec do Warszawy. Są i złe wiadomości

Możliwe, że nowymi odcinkami autostrady A2 między Kałuszynem a Siedlcami pojedziemy jeszcze przed tegorocznymi świętami Bożego Narodzenia. Niestety czas do zakończenia prac i udostępnienia do ruchu wciąż liczy się w miesiącach, a nie dniach. Sprawdziliśmy postępy prac na budowie drogi.

Zacznę od dobrych wiadomości. Plan GDDKiA jest taki, by autostrada A2 została wydłużona jeszcze w tym roku. Kierowcy mają zatem szansę pojechać dwoma nowymi odcinkami tak wyczekiwanej trasy. Odetchną także mieszkańcy Kałuszyna, który bardzo często jest zakorkowany (nie tylko w godzinach szczytu) w obu kierunkach. Z zatorami zmagają się kierowcy podróżujący na wschód jak i zachód. Trudno także przejechać przez miejscowość na linii północ-południe (Mrozy — Wierzbno).

Zobacz wideo Samochód, który przeniknął ze świata wirtualnego do realnego - Cupra Dark Rebel [MATERIAŁ WYDAWCY MOTO.PL]

Małgorzata Tarnowska z GDDKiA w rozmowie z Moto.pl nie kryła nadziei, że wydłużoną "a-dwójką" pojedziemy jeszcze w tym roku (zdjęcia z placu budowy znajdziesz w galerii). Niestety początkowo połączenie z Siedlcami nie będzie tak wygodne jak można oczekiwać.

Plan jest taki, by w tym roku udostępnić kierowcom dwa odcinki Kałuszyn-Groszki i Siedlce Zach.-Siedlce Płd., natomiast środkowy odcinek pomiędzy węzłami Groszki i Siedlce Zach. w 2025 r. Kontynuacja ruchu pomiędzy ww. węzłami odbywać się będzie po istniejącej DK2 – Małgorzata Tarnowska, GDDKiA.

Jazda na wschód. Ominiesz Kałuszyn i Siedlce. Po chwili utkniesz w korku

Co to oznacza dla kierowców? Jadąc od Warszawy ominą Kałuszyn i tuż za Marysinem (okolice wzniesienia zwanego przez kierujących ciężarówkami pijaną górką) zjadą na DK2. Przed Siedlcami ominą zaś autostradą dość zatłoczony odcinek krajowej dwójki (Nowe Opole i Stare Iganie) i wjadą w okolicach Żelkowa na DK2 stanowiący starą obwodnicę Siedlec. Spodziewam się, że wzmożony ruch z A2 przyczyni się do jeszcze większych korków na dość zatłoczonym rondzie w Białkach (skrzyżowanie DK2 z DK63). Stąd pozostaje mocno kibicować wykonawcom odcinka Siedlce Południe – Malinowiec (zaawansowanie rzeczowe prac wynosi obecnie 28,5 proc.). Wciąż przy tym nie kryję zdziwienia, dlaczego projektanci nie uwzględnili węzła A2 z DK63 (spory ruch szczególnie ze strony Łukowa).

Autostrada A2 odcinek Siedlce Południe - Malinowiec. Początek odcinka przy obwodnicy Siedlec (tuż przed Białkami)Autostrada A2 odcinek Siedlce Południe - Malinowiec. Początek odcinka przy obwodnicy Siedlec (tuż przed Białkami) GDDKiA

Autostrada A2 odcinek Kałuszyn-GroszkiAutostrada A2 odcinek Kałuszyn-Groszki GDDKiA

Autostrada A2 Groszki-Siedlce Zach.Autostrada A2 Groszki-Siedlce Zach. GDDKiA

Jak wygląda postęp prac na budowie autostrady A2 między Kałuszynem a Siedlcami? Kto podróżuje drogą DK2 pomiędzy dwoma miejscowościami może częściowo śledzić co robią wykonawcy. Bardzo zaawansowane prace prowadzone są w okolicach Siedlec (88,1 proc. postępu robót). Skromniej wygląda zaś postęp prac na budowie zachodniego odcinka Kałuszyn – Groszki (66,5 proc.). Połączenie pomiędzy węzłem Groszki a Siedlcami z pozoru wypada najskromniej (52,5 proc.), ale należy wziąć pod uwagę, że ze względu na długi czas formalności (decyzja ZRID) prace rozpoczęto rok później w porównaniu z pozostałymi odcinkami. 

Autostrada A2 Siedlce Zach.-Siedlce Płd.Autostrada A2 Siedlce Zach.-Siedlce Płd. GDDKiA

Węzeł Groszki. Autostrada A2Węzeł Groszki. Autostrada A2 GDDKiA

Zaawansowanie robót na budowie autostrady A2 na wschód od Warszawy. Jest spory poślizg

  • Kałuszyn-Groszki – 65,5 proc. Termin umowny zakończenia prac: wrzesień 2023 r.
  • Groszki-Siedlce Zach. – 52,5 proc. Termin umowny: lipiec 2024 r.
  • Siedlce Zach.-Siedlce Płd. – 88,1 proc. Termin umowny zakończenia prac październik 2023 r. (termin po aneksie: kwiecień 2024 r.)

Pora na złe wiadomości. Obecnie GDDKiA zajmuje się rozpatrywaniem roszczeń złożonych przez wykonawców A2. Część z nich już rozpatrzono, gdyż uznano m.in. argumenty wykonawcy odcinka Siedlce Zachód – Siedlce Południe (stąd zmiana terminu na ukończenie zadania z końcem kwietnia 2024 r.). Dla tego samego odcinka złożono kolejne roszczenia, więc zapewne można oczekiwać zmian w kalendarzu. GDDKiA rozpatruje także wnioski złożone dla pozostałych dwóch odcinków przyszłej autostrady. Dopiero po ich rozpatrzeniu poznamy nowe terminy zakończenia robót.

Ile czasu potrzeba na podjęcie decyzji? Trudno wskazać konkretne terminy. Małgorzata Tarnowska wyjaśniła w rozmowie z Moto.pl - "Proces rozpatrywania roszczeń jest skomplikowany i długotrwały za sprawą jego wielu etapów (powiadomienie o roszczeniu, roszczenie przejściowe, roszczenie ostateczne, w zależności od przyczyny jego składania). Na każdym etapie jest szczegółowa analiza żądań Wykonawcy dokonywana przez Inżyniera Kontraktu i GDDKiA".

Czy uważasz, że drogowcom uda się zakończyć budowę dwóch odcinków A2 jeszcze w tym roku?
Więcej o:
Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.