Najdłuższa prosta droga w Polsce. To nie Australia, ale i tak można ziewać z nudów

Dalej prosto przez... 26,1 km. Tak mógłby spokojnie brzmieć komunikat nawigacji po tym, jak kierowca wjedzie na fragment drogi wojewódzkiej 673. To najdłuższa prosta w Polsce.

Droga wojewódzka nr 673 została poprowadzona w województwie podlaskim. Łączy Sokółkę z Lipskiem, a do tego np. biegnie równolegle do trasy kolejowej Białystok – Suwałki. DW 673 ma w sumie 40 km długości, a czego przeszło 26 km układa się w idealną prostą.

Zobacz wideo Policjanci rozpoczęli sezon motocyklowy 2024

26 km prostej, którą pokonanie z prędkością nawet 90 km/h

26 km prostej to tak, jakbyście przejechali Warszawę z kierunku wschodniego na zachodni bez jednego skrętu kierownicą. Możecie zatem "odpalić" asystenta pasa ruchu i puścić kierownicę. Samochód nie zjedzie z trasy, bo nawet nie będzie miał gdzie!

Najdłuższa prosta w Polsce to droga wojewódzka. To oznacza, że ograniczenie prędkości na tym odcinku wynosi 90 km/h. A mówiąc o tej trasie, warto wspomnieć o jeszcze jednej rzeczy. Tym jest dość ciekawa miejscowość o nazwie Sokółka. Zamieszkuje w niej nieco ponad 18 tys. osób. Liczba ta wyraża jednak prawdziwą mieszankę religijną i etniczną. Zamieszkują tu wyznawcy religii katolickiej, prawosławnej oraz islamu. Sokółka to także też zagłębie Tatarów. Dlatego miasto jest nazywane stolicą polskiego orientu.

Najdłuższą prostą nie jechaliście? Może zatem znacie numer dwa?

Taka długość prostej na DW 673 być może nie jest imponująca na tle prostych w USA czy Australii. Na skali Europy mocno się jednak wyróżnia. Mocno, razem z numerem dwa na liście. Mowa o drodze krajowej nr 62 rozciągającej się między Wyszkowem a Serockiem. Ten podwarszawski szlak nie posiada żadnego zakrętu czy łuku na dystansie 25 km. W efekcie jadąc tą trasą, kierujący może bez większej trudności podziwiać malownicze otoczenie m.in. Zalewu Zegrzyńskiego czy ujścia Bugu do Narwi.

Więcej o:
Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.