Zakopianka. Powstanie nowy węzeł za 91,1 mln zł. Nie będziemy na niego długo czekać

Dobre wieści z Zakopianki zawsze cieszą. GDDKiA informuje, że już pod koniec przyszłego roku ma być gotowy nowy węzeł, który poprawi bezpieczeństwo mieszkańców i komfort jazdy kierowców.

Zakopiance wspominamy bardzo często, ponieważ to jedna z najbardziej interesujących dróg w całym kraju. Ma około 100 kilometrów i łączy Kraków z Zakopanem. Pełni więc kluczową rolę dla każdego, kto chce się dostać w piękne polskie Tatry. W sezonie pokonanie tego wcale nie tak długiego odcinka to często droga przez mękę. Zakopianka jednak cały czas jest rozbudowywana, a sytuacja się poprawia z roku na rok. GDDKiA ma dla nas nowe informacje. O węźle, który już w 2025 r. ma poprawić ruch.

Zobacz wideo Dron łapał piratów na zakopiance. Wystarczyły dwie godziny nad przejściem dla pieszych

Zakopianka. Węzeł w Krzyszkowicach - kiedy?

Podpisaliśmy umowę na budowę węzła na Zakopiance w Krzyszkowicach. Wykona go firma Nowak-Mosty za 91,1 mln zł. Planowany termin zakończenia inwestycji to IV kwartał 2025 roku

- czytamy w najnowszym komunikacie Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad. Cieszy data, ponieważ zwykle w przypadku inwestycji drogowych horyzont czasowy jest znacznie dłuższy. Oczywiście, jak na to z czym czasem mierzą się drogowcy, węzeł nie jest wyjątkowo skomplikowanym zadaniem, ale ważne, że ma za zadanie poprawić bezpieczeństwo na Zakopiance.

Nowy węzeł, dzięki tunelowi pod drogą krajową nr 7, pozwoli na bezpieczny wjazd z Krzyszkowic na Zakopiankę w kierunku Krakowa i Myślenic. Będzie w nim również chodnik dla pieszych. - Ruch z Myślenic do Krzyszkowic i z Krzyszkowic na Zakopiankę w kierunku Krakowa będzie poprowadzony przebudowaną drogą powiatową. Poprawimy zjazd i wjazd na DK7 - dodaje GDDKiA.

Dziennie jeździ tam aż 40 tysięcy pojazdów

To dość niebezpieczny fragment Zakopianki, a GDDKiA podaje, że planuje znacznie zwiększyć bezpieczeństwo, właśnie budując nowy węzeł, a także likwidując lewoskręty. W latach 2017-2021 doszło tutaj do 45 kolizji drogowych i 18 wypadków, w których zginęła jedna osoba, a 23 zostały ranne. Z badań wynika, że w tych okolicach dziennie przejeżdża prawie 40 tysięcy pojazdów.

To nie jedyna taka inwestycja na Zakopiance. Również pod koniec przyszłego roku powinien być gotowy nowy węzeł w Myślenicach, na skrzyżowaniu Zakopianki z ul. Sobieskiego. Przy okazji powstaną tam kładki dla pieszych, a na wjeździe do Myślenic zlikwidowana zostanie sygnalizacja świetlna.

embed
Więcej o:
Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.