Mapy GDDKiA mają nową funkcję. Każdy kierowca powinien je mieć w ulubionych

Dobre przygotowanie do trasy czasem może być kluczem do bezpiecznej jazdy. Pozwoli też uniknąć niespodzianek. Dlatego warto zaglądać na jedną ze stron GDDKiA, zwłaszcza, że teraz pojawiła się tam nowa funkcja.

Pod GDDKiA kryje się oczywiście Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad. Najczęściej piszemy o niej przy okazji budowy nowych dróg, ale Dyrekcja zajmuje się także innymi rzeczami. Czasem bardzo przyziemnymi, które przydadzą się kierowcy podczas jazdy samochodem po Polsce tu i teraz. Jedną z takich inicjatyw jest strona drogi.gddkia.gov.pl z interaktywną mapą naszego kraju. Znajdziecie na niej mnóstwo przydatnych informacji. Warto tę stronę zapisać w ulubionych i sprawdzać przed dłuższą trasą.

Zobacz wideo Michał Wolański: Posiadacze diesli mogą czuć się w pewnych sytuacjach pokrzywdzeni

Mapa GDDKiA - co to za projekt?

To serwis dla kierowców, który powstał trzy lata temu. Cały czas jest rozwijany i poszerzany o nowe funkcje. Tak jak teraz, kiedy dodano do mapy informacje pogodowe. Znajdziecie tam m.in. informacje o robotach drogowych, utrudnieniach albo wypadkach. Zaznaczane są na niej nie tylko bieżące zdarzenia, ale także te zaplanowane. Przykładowo już teraz strona ostrzega przed robotami drogowymi na autostradzie A4, które zaczną się 22 lutego.

Wychodząc naprzeciw oczekiwaniom kierowców i pasażerów, uruchomiliśmy w 2021 r. serwis dedykowany podróżującym, którzy poszukują informacji mogących sprawić, że zaplanowany wyjazd okaże się bezpieczny i komfortowy. A każdą wyprawę warto rozpocząć od sprawdzenia, z jaką pogodą będziemy mieli do czynienia w trakcie podróży, jak i po dojechaniu do wyznaczonego celu

- tłumaczy sama GDDKiA. Stronę znajdziecie pod adresem https://drogi.gddkia.gov.pl. To nie tylko sama mapa, ale także baza wiedzy dla kierowcy i szybkie skróty do popularnych wśród kierowców usług. Z jej poziomu można także zgłaszać problemy, szkody i błędy w oznakowaniu.

Nowa funkcja powstała we współpracy z IMGW

W serwisie pojawił się widżet pogodowy, dostarczający najważniejszych i sprawdzonych informacji związanych z panującą aurą.  Temperatura, wilgotność, suma opadów, prędkość wiatru i jego kierunek, a także poziom ciśnienia – z tymi wszystkimi danymi kierowca może w łatwy i czytelny zapoznać się dzięki uruchomionemu właśnie rozwiązaniu. 

Strona korzysta z aktualizowanych co dwie godziny danych Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej. W widżecie do dyspozycji jest ponad 60 stacji pomiarowych. Pokrywają całą Polskę. Jeśli ktoś potrzebuje więcej informacji, to łatwo z poziomu widżetu może przenieść się do interaktywnej mapy warunków drogowych IMGW.

Warto sprawdzać mapę. Najważniejsze informacje są podkreślane

Mapa GDDKiA pozwala sprawdzić każdy zakątek Polski i dowiedzieć się, jak wygląda sytuacja na danej drodze. Najpoważniejsze wydarzenia pojawiają się pod mapą w zakładce "komunikaty". Wybraliśmy dwa przykładowe z 15 lutego. Jedno dotyczy zderzenia aut:

 • Zderzenie się pojazdów w ruchu Utrudnienie na drodze A8e 18.3 km
 • Kolizja 2 pojazdów. Pojazdy stoją na pasie środkowym i lewym.Ruch prawym pasem.
 • Data rozpoczęcia: 15.02.2024 godz. 11:43
 • Data wygaśnięcia: 15.02.2024 godz. 15:43
 • Województwo: dolnośląskie
 • Droga: A8e

A drugie protestu rolników, który paraliżuje niektóre miejsca Polski. Kierowca dostaje wszystkie najważniejsze informacje:

 • Protest Utrudnienie na drodze DK78 182.1 km
 • Protest rolników. Blokada ronda w ciągu DK 78. Pojazdy będą przepuszczane co około pół godziny.
 • Data rozpoczęcia: 15.02.2024 godz. 11:35
 • Data wygaśnięcia: 15.02.2024 godz. 15:00
 • Województwo: świętokrzyskie
 • Droga: DK78

Nowa funkcja drogi.gddkia.gov.plNowa funkcja drogi.gddkia.gov.pl fot. GDDKiA

Więcej o:
Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.