Nowe ładowarki i automaty przy autostradach i drogach ekspresowych [LISTA]

Poruszanie się po Polsce autem elektrycznym nadal nie należy do najprostszych. Oczywiście chodzi o małą liczbę punktów ładowania przy trasach szybkiego ruchu. To jednak ma się niebawem zmienić, bo stacje pojawią się na kolejnych 15 MOP-ach.

Mamy dobrą wiadomość dla właścicieli samochodów elektrycznych. Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad ogłosiła przetarg na wybudowanie i obsługę stacji ładowania w 15 nowych lokalizacjach. Chodzi o montaż ładowarek w Miejscach Obsługi Podróżnych znajdujących się przy autostradach A1, A2, A4 oraz drogach ekspresowych S3, S7, S8 oraz S19. 

Firmy wyłonione w przetargu będą zobowiązane do zbudowania stacji ładowania dla pojazdów elektrycznych osobowych i ciężarowych na 15 Miejscach Obsługi Podróżnych (MOP). Stacje muszą spełniać wymogi Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady UE dotyczącego rozwoju infrastruktury paliw alternatywnych. Niestety, nie podano jeszcze przewidywanego czasu oddania stacji do użytku.

Gdzie powstaną nowe stacje ładowania aut elektrycznych?

Przetarg ogłoszony przez GDDKiA obejmuje MOP-y zlokalizowane przy autostradach i drogach ekspresowych:

  • A1 – Gorzelanka Wschód i Zachód, Starcza Wschód i Zachód,
  • A2 – Ciosny Północ i Południe,
  • A4 – Prószków i Krajków Północ,
  • S3 – Lisiny Wschód i Zachód,
  • S7 – Zbójecka Góra,
  • S8 – Ochędzyn i Niwiska,
  • S19 – Kamień Wschód i Zachód.
Zobacz wideo

Umowy będą podpisywane na okres 20 lat, z opcją przedłużenia o kolejne 5 lat. Ponadto dzierżawcy będą mieli możliwość ustawienia automatów na przekąski i napoje lub otwarcia sklepu autonomicznego na wyznaczonych lokalizacjach MOP, aby zwiększyć atrakcyjność oferowanych tam usług.

Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad będzie przyjmowała oferty do 15 marca 2024 roku. Szczegóły oraz warunku umowy dzierżawy dostępne są na stronie GDDKiA.

Więcej o:
Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.